گوناگون, سرتیتر

سعی ترامپ برای تطمیع دانشمندان آلمانی

wp-15847776071315305207383214714834.jpg


مقامات دولت آلمان خشم خود را از تلاش‌های دولت ترامپ برای تطمیع دانشمندان آلمانی به فروش انحصاری کار خود برای درمان ویروس کرونا به ایالات متحده ابراز می‌کنند. وزرای ارشد دولت در برلین گزارش‌ها درباره پیشنهاد مخفیانه ترامپ را برای دادن مبالغ هنگفت پول برای دسترسی انحصاری به واکسنی که در حال حاضر در آلمان تحت بررسی است، تأیید می‌کنند. وزرا می‌گویند دولت ترامپ سعی کرد شرکت آلمانی «کورِواک» (CureVac) را تطمیع کند تا پژوهشگران خود را برای ادامه کارشان درباره واکسن به این شرط که «فقط برای ایالات متحده» باشد، به آمریکا بفرستد


منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا
نویسنده: جان ووچیک
تارنگاشت عدالت


مقامات دولت آلمان خشم خود را از تلاش‌های دولت ترامپ برای تطمیع دانشمندان آلمانی به فروش انحصاری کار خود برای درمان ویروس کرونا به ایالات متحده ابراز می‌کنند.

وزرای ارشد دولت در برلین گزارش‌ها درباره پیشنهاد مخفیانه ترامپ را برای دادن مبالغ هنگفت پول برای دسترسی انحصاری به واکسنی که در حال حاضر در آلمان تحت بررسی است، تأیید می‌کنند.

وزرا می‌گویند دولت ترامپ سعی کرد شرکت آلمانی «کورِواک» (CureVac) را تطمیع کند تا پژوهشگران خود را برای ادامه کارشان درباره واکسن به این شرط که «فقط برای ایالات متحده» باشد، به آمریکا بفرستد.

وزیر بهداشت آلمان طی بیانیه‌ای گفت که دولت در برلین «به تضمین این‌که واکسن‌ها و مواد فعال علیه ویروس کرونا در آلمان و اروپا نیز تولید شوند، بسيار علاقه‌مند استالبته، این بدین معنی است که آن‌ها به وضعیتی که دولت ترامپ در ایالات متحده کنترل انحصاری بر روند داشته باشد اعتماد نمی‌کنند

در خارج از ایالات متحده، هیچ حمایتی از رویکرد به اصطلاح «اول آمریکا»ی ترامپ به موضوعاتی که همکاری بین‌المللی را می‌طلبد، وجود ندارد چه برسد به که یک رویکرد «اول آمریکا»یی که تلاش‌های رییس‌جمهور را برای تطمیع یک شرکت و دانشمندان آلمانی منعکس نماید.

منابع وزارت بهداشت آلمان دوباره این را برای مطبوعات تأیید نمودند که دولت ترامپ سعی کرده است کنترل بر شرکت داروسازی آلمانی را بخرد. آن‌ها هم‌چنین گفتند که دولت برلین به شرکت «کورِواک» برای ماندن در آلمان مشوق‌های مالی پیشنهاد کرده است.

هورست زی‌هوفر وزیر کشور آلمان گفت که موضوع در صدر مباحث نشست امروز تیم بحران قرار خواهد داشت.

ریچارد گرینل، سفیر ایالات متحده در آلمان که به دلیل تلاش‌هایش برای تشویق گروه‌های راستگرای آلمان به اقدام علیه دولت، در آن کشور علاقه چندانی به او وجود ندارد، تلاش برای تطمیع را انکار کرد.

ناظران برای این انکار ارزشی قايل نیستند، و به این اشاره می‌کنند که دانیل منیچلا، مدیرکل شرکت «کورِواک» آخر هفته گذشته در کاخ سفید بود. بعید نیست که حضور او در کاخ سفید به این منظور بوده باشد.

پس از ملاقات کاخ سفید، «کورِواک» طی یک بیانیه مطبوعاتی گفت که مدیرکل درباره واکسن‌هایی که تولید نموده با ترامپ گفت‌وگو کرده است و این‌که به ترامپ گفت بر روی آماده کردن یک واکسن تجربی تا اوايل تابستان کار می‌شود.

انتشار بیانیه مطبوعاتی خشم قانونگذاران آلمانی را برانگیخت.

کارل لاوترباخ یکی از نمایندگان حزب سوسیال دمکرات در پارلمان آلمان گفت: «رژیم آمریکا یک اقدام شدیداً غیردوستانه مرتکب شده است

وی افزود: «هیج کشوری نباید حق دسترسی انحصاری به واکسن را بخردلاوترباخ گفت همه کارگرن آلمانی و همه مردم جهان، به دسترسی به داروهای نجات‌بخش و دیگر اقدامات صورت گرفته در آلمان نیاز دارند.

وی گفت: «سرمایه‌داری محدوديت‌هايی دارد

 برگرفته از: دنیای مردم


https://wp.me/p1gf1m-QU6