پرش به محتوا

کوبا به دادمان رسید!

kuba_italia.jpg


همبستگی مثال زدنی در مبارزه با کرونا: کوبا ۵۲ پزشک و پرستار را به ایتالیا می فرستد


در حالی که «قدرت پیشرو» غربی یعنی آمریكا سعی داشت در زمان شیوع گسترده‌ی ویروس كرونا ، یك شركت آلمانی تولید واكسن را به طور انحصاری برای شهروندان خود بالا بکشد ، دولت كوبا برای مقابله با کرونا پزشكانی را به سراسر جهان بخصوص به منطقه پر خطری مانند استان لومباردی ایتالیا اعزام کرد.
دولت کوبا تأیید کرد که هفته گذشته گروهی از پزشکان و پرستارانش را به درخواست استان بحران زده لومباردی به ایتالیا اعزام کرده است.
این اولین بار نیست که کوبای با شرف در یک بحران بین المللی از خود وجدان همبستگی و شخصیتی انسانی نشان می دهد. از سال ۱۹۶۳ تاکنون ، چهار سال پس از انقلاب کوبا به فرماندهی فیدل کاسترو و چگوارا ، کوبای مبارز رسماً بیش از ۴۰۰۰۰۰ پزشک را به عنوان نماینده همکاری های بین المللی این کشور به ۱۶۴ کشور فرستاد. (شما فقط نگاه کنید در این فاصله زمانی امپریالیست‌ها و بویژه امپریالیسم آمریکا چندین جنگ خانمان برانداز براه انداخته و چند میلیون نفر را کشته لست؟ – مجله هفته) به عنوان مثال ، در سال ۲۰۱۰ در مبارزه با وبا در هائیتی و همچنین علیه اپیدمی ابولا در غرب آفریقا.
اما این نخستین باری است که کوبا ۵۲ پزشک و دستیار متخصص خود را به یکی از ثروتمندترین قاره ها و کشورهای جهان یعنی ایتالیا اعزام می‌کند. و این ششمین باری است که کوبا نیرو برای کمک به حل بحران ویروس کرونا می‌فرستد.
کشورهای دیگری که از کمک بی دریغ و رفیقانه کوبا بهره‌مند شده‌اند عبارتند از ونزوئلا ، نیکاراگوئه ، جامائیکا ، سورینام و گرنادا.

لئوناردو فرناندز ، ۶۸ ساله ، متخصص آی سی یو ، اواخر شنبه اندکی قبل از عزیمت تیپ خود به ایتالیا ، خطاب به تیم پزشکی خود گفت: «همه ما می ترسیم ، اما وظیفه ای انقلابی داریم که باید آنرا انجام دهیم ، بنابراین بیایید این ترس را کنار بگذاریم و آن را از خود برانیم.»
هر کسی که ادعا دارد که نمی ترسد یک ابرقهرمان است ، اما ما ابرقهرمان نیستیم بلکه پزشکان انقلابی هستیم.
فرناندز همچنین گفت كه این هشتمین مأموریت بین المللی اوست – از جمله یكی از ماموریت‌های او در لیبریا بود وقتی که علیه ویروس کشنده ابولا مبارزه می‌کرد.. ایتالیا در حال حاضر کشوری است که بیش از جمهوری خلق چین مورد هجوم ویروس کرونا قرار دارد و منطقه شمالی لومباردی که پزشکان کوبائی به آنجا رفته اند «مرکز» این ویروس است.

به گفته رییس رفاه اجتماعی لومباردی ، جولیو گالرا ، که از پزشکان کوبایی دعوت کرده است ، به تعداد قربانیان ویروس کرونا هر رور بشدت افزوده میشود، پزشک دیگر کوبایی گراسیلیانو دواز، میگوید: «ما بر اساس اصل همبستگی یک کار انسانی انجام خواهیم داد.»
پس از انقلاب ، کوبا با حمایت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق ، یک سیستم بهداشتی پیشرفته و رایگان ایجاد کرد. اگرچه چندین دهه تحریم های ایالات متحده اثرات منفی خود را بر شبکه سلامت این کشور نهاده است، اما نظام سلامت کوبا و به ویژه جامعه پزشکی این جزیره سوسیالیستی همچنان از شهرت خوبی برخوردار است.
کریستوفر تافتون ، وزیر بهداشت جامائیکا روز شنبه با استقبال از ۱۴۰ پزشک کوبایی در شنبه گفت: «در زمان بحران ، دولت کوبا ، مردم کوبا … به داد ما رسیده اند ، آنها درخواست ما را شنیده اند و آنها به این فریاد پاسخ مثبت داده اند.»
انگلیس همچنین از کوبا تشکر کرد که به یک کشتی مسافرتی بریتانیایی اجازه داده است که هفته گذشته در این جزیره از مسیر بندرهای کارائیب رد شود تا امکان انتقال بیش از ۶۰۰ توریست از کشتی به هواپیما را داشته باشد.
در این میان نباید از یاد برد که کوبای قهرمان که به مقابله با فجایع طبیعی شهره است ، خود در حال انجام اقداماتی ضروری برای مهار ویروس کرونا در کشورش نیز هست. تاکنون در کوبا حداقل ۲۵ مورد تأیید شده مبتلا به ویروس کرونا وجود دارد.
رئیس جمهور میگوئل دیاز- کانل روز جمعه در سخنرانی اعلام کرد که کشورش از روز سه شنبه مجبور خواهد شد مرزهای خود را بروی خارجی ها و توریست‌ها ببندد، این اقدام ضربه سختی به اقتصاد کوبا خواهد زد که بخش قابل توجهی از درآمدش از طریق توریسم تامین میشود، اما برای حفاظت از جان انسان‌ها این تصمیم ضروری است..
هزاران پزشک و دانشجوی پزشکی در کوبا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کوبا به تک تک خانه‌ها سر زده و به آنها یاری خواهند کرد.https://twitter.com/hashtag/CubaSalva?src=hashtag_click


kuba-schickt-52-mediziner-in-lombardei%2F
منبع راشا تودی

ترجمه آزاد برای مجله هفته: فاطمه سیدی

https://wp.me/p1gf1m-QTa

۱ دیدگاه »

  1. زنده باد پزشکان سوسیالیست کوبائی. ترامپ در تلاش برای خرید دانشمندان آلمانی و به انحصار درآوردن حاصل تلاش های علمی آنان برای تولید واکسن آخرین آبروئی اگر برای نظام سرمایه داری باقی مانده بود را برد ولی از سوی دیگر کوبای سوسیالیست را می بینیم که بیش از همه منظبت به آرمان علمی گفتار لوئی پاستور را تجسم می بخشد : « علم میهن ندارد زیرا شناخت میراث بشریت است، مشعلی ست که جهان را روشن می کند. » . و کوبا را می بینیم که این مشعل را دوشا دوش بشریت بدست گرفته است.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: