سياسی, سرتیتر

همبستگی در دوران ویروس کرونا

solidarity-4924028_1280


گسترش همه‌گير 2019-nCo-Virus هم‌اکنون ابعاد کاملاً جديدی از همکاری‌های بین‌المللی، همبستگی و همبستگی‌زدایی را به نمایش گذاشته است. کشورهای عضو اتحادیه اروپايی که در هر حال نفسشان به شماره افتاده ظاهراً در کمک متقابل به یکدیگر ناتوانند. فارغ از فراخوان‌های کمیسیون اروپایی برای کمک، کشورهای عضو مرزهای خود را مسدود کردند و بازارهای خود را بستند. دولت آمریکا قصد دارد منابع علمی را خریداری کند و چین وارد میدان شده و به کمک جنوب اروپا آمده است.


منبع: تله‌پولیس
نويسنده: کريستيان کليوِر

تارنگاشت عدالت


در حالی که اتحادیه اروپايی ناتوان است و رهبری ترامپ تنها به فکر خود است، چینی‌ها به کمک کرونا‌زدگان جهان شتافته اند. بسیاری از مردم دنیا این را فراموش نخواهند کرد.

گسترش همه‌گير 2019-nCo-Virus هم‌اکنون ابعاد کاملاً جديدی از همکاری‌های بین‌المللی، همبستگی و همبستگی‌زدایی را به نمایش گذاشته است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپايی که در هر حال نفسشان به شماره افتاده ظاهراً در کمک متقابل به یکدیگر ناتوانند. فارغ از فراخوان‌های کمیسیون اروپایی برای کمک، کشورهای عضو مرزهای خود را مسدود کردند و بازارهای خود را بستند. دولت آمریکا قصد دارد منابع علمی را خریداری کند و چین وارد میدان شده و به کمک جنوب اروپا آمده است.

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه در پکن طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که آخر  هفته گذشته چین یک تیم پزشکی به ایتالیا اعزام کرد تا به همکاران  ایتالیایی خود در محدود کردن ویروس مجاری تنفسی «کووید ۱۹» کمک کند. این گروه از کارشناسان از شانگهای حرکت کردند تا لوازم و تجهیزات بهداشتی و دستگاه‌های مراقبت‌های ویژه در اختیار رم قرار دهند. حجم این لوازم و دستگاه‌ها بر روی‌هم بیش از ۳۰ تُن بود.

بنابرگزارش آژانس خبری رسمی چین «شین‌هوا» این محمولات برای ایتالیا و اسپانیا، دو کشور اروپایی که شدیدتر از دیگر کشورهای اروپایی مورد هجوم این ویروس قرار دارند، در نظر گرفته شده بود. ۱٫۸میلیون ماسک تنفسی به رم صادر شد. علاوه برآن، ۷۰۰ دستگاه از جمله ۳۰ بسته لوازم جراحی اورژانس و دستگاه تنفس مصنوعی در فرودگاه بین‌المللی «رمفیومیچینو» تحویل داده شد. این اقدام از طرف کمیسیون بهداشت جمهوری خلق چین و صلیب سرخ چین سازماندهی شده بود. قبل ازآن، چین هیأت‌های مشابهی به ایران و عراق اعزام داشته بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که پکن همین‌طور از آغاز شیوع بیماری با کشورهای اروپایی همکاری نزدیک داشته است. او به گروه مشترک کارشناسان، که از مقامات کمیسیون بهداشت ملی چین و مدیریت کل امنیت بهداشتی و غذایی کمیسیون اروپایی و مرکز مبارزه و کنترل بیماری‌های واگیردار تشکیل شده، اشاره کرد.

یأس از اروپا
«
گنگ» در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: «گروه دیروز سومین کنفرانس ویديويی خود را انجام داد و در مورد وضعیت و تحديأ پاندمی و اقدامات پیشگیرانه و همین‌طور نحوه تشخیص و غربالگری، تبادل نظر کرد. کوشش می‌شود تا تبادل نظر و تجربه و فن‌آوری تشدید گردد تا بتوان مشترکاً بیماری را سرکوب کرد و بهداشت و تندرستی جهانی را حفظ نمودبه گفته سخنگوی وزارت خارجه چین همبستگی و  همکاری‌های بین‌المللی در رابطه با وجود اپیدمی دارای اهمیت تعیین کننده است. چین آماده است همکاری با کشورهای اروپایی را در بخش تشخیص و فن‌آوری درمانی و تحقیق و تفحس دارو و واکسن گسترش بخشد.

«گنگ» هم‌چنین نقل قولی را بيان كرد كه ظاهراً به اشتباه به فیلسوف رومی «سنکای جوان» (Seneca) نسبت داده شده است: «ما موج‌های یک دریا، برگ‌های یک درخت و گل‌های یک باغیماین استعاره روی بسته‌های ارسالی کنسرن الکترونیکی «شیائومی» برای سازمان دفاع غیرنظامی ایتالیا نیز چاپ شده بود.
مساعی چین از نظر سیاسی بی‌اثر نخواهد ماند. پرزیدنت منطقه لیگوریا در ایتالیا، «جوانی توتی در فیس‌بوک نوشت: کمک چین بسیار غیرمترقبه بود. از شما تشکر می‌کنم که اول به مورد اورژانس خود پرداختید و برآن غلبه کردید و اکنون که در این رزم پیروز می‌شوید، تأمل نکردید تا دست یاری خود را به سوی ما دراز کنید. آنگاه که همه چیز گذشته باشد، به یاد خواهیم آورد چه کسی به یاری ما آمد و چه کسی اینجا نبوددر یک پست دیگر این سیاست‌مدار (راستمرکز) نظر خود را روشن‌تر بیان کرد: «آمریکا، چین و اروپا؟ بروکسل کجایی؟ (…) با اظهار تأسف، از طرف یک اروپایی»

او زیر توئیت خود تصویر یک توئیت ريیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ را که نوشته بود «آمریکا ایتالیا را دوست دارد» منتشر کرده بود.

آلمان و فرانسه محصولات بهداشتی را احتکار می‌کنند
ایتالیا امروز یکی از اعضای اتحادیه اروپايی است که از همه شدیدتر مورد تهاجم ویروس کوید ۱۹ قرار گرفته است. بنابر آمار رسمی تاکنون بیش از ۱۵ هزار عفونت با گرایش رو به بالا به ثبت رسیده است.

بیش از ۱۰۰۰ نفر به دنبال ابتلا به این ویروس جان سپرده اند. ولی اروپا در مقابل درخواست کمک ایتالیا بی‌تفاوت مانده است و حتا بدتر، امروز دعوای علنی بر سر منابع آغاز شده است.

از این رو کمیسیون اروپایی از آلمان و کشورهای دیگر عضو اتحادیه درخواست کرد به کمک مقامات ایتالیایی بشتابند. قبل از آن ایتالیا یک بار درخواست رسمی کمک کرده بود که با واکنش مناسبی روبه‌رو نشد. «تییری برتون» کمیسار صنعت اتحاديه اروپايی اعلام کرد که بالاخره باید در مورد درخواست ایتالیا برای ارسال ابزار و لوازم پزشکی و تجهیزات مراقبتی و حفاظتی واکنش نشان داد. او ظاهراً قبل از آن بدون این‌که به نتیجه مطلوبی برسد، با وزرای بهداری کشورهای عضو مذاکره کرده بود. «برتون» اشاره کرده بود که در ایتالیا قبل از هر چیز نیاز به دستگاه‌های تنفس مصنوعی وجود دارد.

هم‌زمان با آن، کمیسار اتحاديه اروپايی صریحاً منع صدور ابزار و تجهیزات بهداشتی  مانند روپوش و ماسک تنفسی و دست‌کش و غیره را مورد انتقاد قرار داد. تصمیم به اجرای چنین ممنوعیتی را ستاد بحران دولت آلمان پس از این‌که دولت فرانسه محصولات مربوطه را ضبط کرد، گرفته بود.

آژانس خبری فرانس پرس از «برتون» نقل قول کرد: «باید مانع از این شویم که تحویل اجناس و تولیدات حفاظت‌کننده به کسانی که به آن محتاجند، قطع شود. همبستگی اروپایی و سیستم پزشکی و بهداشتی ما زیر سؤال رفتهاو با اشاره به آلمان و فرانسه  گفت از این رو کمیسیون اروپايی باید فوراً مسأله منع صادرات و دیگر محدودیت‌های تجارتی را در دستور کار خود قرار دهد. او هم‌زمان به کوته‌بینی مقامات که به صدور منع صادرات انجامید، اشاره کرد: «پاندمی شدیدی که ما امروز در ایتالیا شاهد آن هستیم، می‌تواند فردا دیگر کشورهای اروپایی را درنوردد، از این‌رو باید بتوان روی وجود همبستگی بین کشورهای عضو اتحادیه حساب باز کرد

ترامپ می‌خواهد واکسن خریداری کند. دولت آلمان درمانده است.
در حالی‌که ريیس‌جمهور آمریکا دونالدترامپ لفظاً همبستگی خود را با ایتالیا اعلام کرد، دولت او کوشش می‌کند به هر قیمت منافع خود را حفظ کند. از این‌رو طبق گزارش روزنامه «ولت آم زونتاگ» (Welt am Sonntag) بین آلمان و آمریکا درگیری سیاسیاقتصادی  جدیدی آغاز گردیده است. بنابر این گزارش

ترامپ کوشش می‌کند تا دانشمندان شرکت دارویی Curevac را در توبینگن، که روی واکسن بالقوه کرونا کار می‌کند، با پول زیاد به آمریکا بکشد. هدف مشخص او تأمین و تضمین یک واکسن ضد کرونا منحصر به ایالات متحدۀ آمریکا است. شرکت دارویی نامبرده تماس‌های مقامات عالی‌رتبه آمریکایی را روز ۳ مارس علنی کرد.

این مانور دولت آمریکا بسیار حساس است، زیرا  «کورِواک» یک شرکت نیمه‌خصوصی و نیمه‌دولتی است که با انستیتوی دولتی «پل اهرلیش» مشترکاً برای تولید واکسن ضد کرونا فعالیت می‌کند. در نتیجه این شرکت از امکانات دولتی استفاده می‌کند تا نتایج علمی حاصله را اکنون احتمالاً به ایالات متحده آمریکا بفروشد که نتیجتاً باعث به وجود آمدن این بحران شده  است.

این پرونده، در بحبوحه وضعیت بحرانی موجود، منتقدان مشارکت‌های خصوصی و دولتی را مورد تأیید قرار می‌دهد، که دقیقاً برای جلوگیری از چنین خصوصی‌سازی تلاش‌های تحقیقاتی با بودجه دولتی بارها و بارها خواستار بندهای قراردادی شده اند که در موارد شک یا اضطراری به دولت حق ترجیحی می‌دهد.

از آنجا که این اتفاق هرگز نیفتاده، دولت فدرال اکنون درمانده است. روزنامه «ولت آم زونتاگ» از سخنگوی وزارت بهداری آلمان نقل قول کرد: «دولت آلمان بسیار راغب است  که ماده مؤثر و واکسن ضد ویروس جدید کرونا هیمن‌طور در آلمان و اروپا تهیه شود و به همین دلیل در حال حاضر با شرکت «کورِواک» مذاکرات جدی و سختی جریان دارد

سهام‌دار اصلی این شرکت «دیتمار هوپ» فروش نتایج تحقیقات به آمریکا را نفی کرد. مدیر شرکت «دانیل منیچلا» یک هفته بعد از ملاقات خود با دونالد ترامپ و معاونش مایک پنس، بدون اعلام دلیل از کار برکنار شد. از این طریق خطر برطرف شد و استفاده انحصاری از نتایج تحقیقات از طرف یک کشور، ظاهراً به کنار نهاده شد.


لینک کوتاه: https://wp.me/p1gf1m-QQY