گوناگون, سرتیتر

آیا ماسک خانگی برای اجتناب از ویروس کرونا مؤثر است؟ – ترجمه و گردآوری: حمید محوی

corona-4912807_640


گاهنامۀ هنر و مبارزه

19 مارس 2020

آیا ماسک خانگی برای اجتناب از ویروس کرونا مؤثر است؟


پیشگفتار مترجم : امروز ایمیلهائی بدستم رسید که برای مقابله با کمبود یا نبود ماسک، عموم مردم را به ساخت ماسک خانگی تشویق می کرد. ناباورانه ولی سرانجام جستجوهایم به شکل ضمنی به کشف تعدادی ویدئو انجامید که از جمله طرز تهیۀ ماسک با دستمال کاغذی را آموزش می داد. و به این علت که می بینم عده ای از روی ناآگاهی تعبیر اشتباهی دستورالعمل هائی را برای مقابله با ویروس کرونا به کار می بندند که امروز همپای ویروس گسترش می یابد و متأسفانه انباشته از تناقض و اشتباهات گوناگون است.

در اینجا خیلی فوری ضروری می دانم که دربارۀ ماسک با دستمال کاغذی به خوانندگان دست کم روی سه نکتۀ مهم ولی فراموش شده که در برخی از این ویدئوها مشاهده کرده ام به خوانندگان هشدار بدهم : با مراجعه به ویدئوی دکتر گارن1 :

« 1) ماسک با دستمال کاغذی افراد را از احتمال آلوده شدن به ویروس محافظت نمی کند بلکه برای افراد آلوده توصیه می شود تا با تنفس خود قطرات آلوده به ویروس را به دیگران منتقل نکنند. در نتیجه ماسک با دستمال کاغذی برای فیلتر کردن هوا کارآئی ندارد، بلکه فقط از پخش آب دهان یا ترشحات تنفسی از طریق دهان که احتمالاً به ویروس آلوده می باشد در فضای اطراف و انتقال آن به دیگران جلوگیری می کند. دستمال کاغذی در این صورت نقش صفحۀ مانعی را دارد که با جذب ترشحات احتمالاً آلوده به ویروس از انتشار آن جلوگیری می کند. 2) برای آماده کردن ماسک با دستمال کاغذی [ و به همین گونه، چنانکه بعداً خواهیم دید، ماسک پارچه ای] باید دستها را شسته و با ژل هیدروالکولیک ضد عفونی کنیم. 3) پس از استفاده از دستمال کاغذی از تماس با ماسک باید اجتناب کنیم چون که به ویروس آلوده شده و باید آن را با الکل یا مادۀ ضد عفونی کننده ضد عفونی و داخل ساک پلاستیک قرار دهیم. »

با وجود این….


دریافت متن کامل با تصویر


لینک کوتاه: https://wp.me/p1gf1m-QQ3