رسانه ها

فریبرز رئیس دانا، کمونیست برجسته ایرانی درگذشت

رفیق گرامی فریبرز رئیس دانا، کمونیست برجسته ایرانی و اقتصاددان، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

رفیق فریبرز رییس‌دانا، اقتصاددان چپ‌گرا، نویسنده و پژوهشگر اقتصادی و عضو کانون‌نویسندگان ایران، پس‌از شش‌روز دست‌وپنجه‌نرم‌کردن با بیماری کرونا و بستری‌بودن در بیمارستان درگذشت.

ناصر زرافشان در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید این خبر اعلام کرد: متاسفانه ایشان صبح امروز در بیمارستان تهران پارس درگذشتند.

وی از شش روز پیش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان تهران‌پارس بستری بود و صبح امروز (دوشنبه – ۲۶ اسفندماه) در این بیمارستان درگذشت.

فریبرز رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران بود که تحصیلاتش را در سطح دکتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذارنده بود.

وی نویسنده بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی بود که از آن میان می‌توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «منش روشنفکری» اشاره کرد.

از رییس‌دانا همچنین ترجمه‌هایی منتشر شده است که کتاب «بربریت واقعاً موجود، ویراسته لئو پانیچ، کالین لیز» از شناخته‌شده‌ترین آنهاست.

فریبرز رئیس دانا بارها بدلیل افشاگری درباره کشتار زندانیان سیاسی و دفاع از حقوق کارگران، زندانیان سیاسی و دانشجویان دستگیر و زندانی شده بود.

۱ دیدگاه

  1. طیار لموکی says

    در باره درگذشت غم انگیز جناب دکتر فریبروز رئیس دانا
    به طور غریب به یقین تمام دوستداران آزادی ، عدالت اجتماعی، دمکراسی و جانبداران صلح جهانی ، در رابطه با مرگ انسان شریف و نجیبی چون جناب دکتر فریبرز رئیس دانا ، درد مشترکی دارند، پوشیده نیست ، پیشروی این بیماری دو تکان اجتماعی را در بردارد ۱- تحرک و تلاطم سخت و سنگین انسان های فرودست علیه مافیای اقتصادی ۲- تغییر ارزش در باور مندی های خرافی شان ، شاید ضایعات ناشی از فراگیر شدن ویروس کرونا بسیار تکان دهنده باشد ، منتهی عواقب ایجاد تحول اجتماعی و تاثیر آن درفروریزی باورمندی های کورکورانه شان بنیان کن است . طیار یزدان پناه لموکی ۲۶/ ۱۲ / ۹۸

    دوست داشتم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.