سرمقاله, سرتیتر

درسی که از حزب الله لبنان در جبهه ادلب گرفت.

erdogan_netan


درسی که از حزب الله لبنان در جبهه ادلب گرفت
آیا اسرائیل خود را برای یک جنگ بزرگ با حزب الله آماده می کند؟

الیاس جی مگنیر

ترجمه آزاد از مهری شیبانی


حزب الله برای از نخستین بار با ارتش ترکیه که یکی از قدرتمندترین ارتشهای ناتو است در میدان نبرد درگیر شد. درگیری مستقیم بین حزب الله و ارتش ترکیه در منطقه روستایی ادلب اتفاق افتاد ، جایی که ده ها سرباز ترک زندگی خود را در نبرد دوش به دوش تروریست‌های جهادی و تروریست‌های خارجی با ملیت های مختلف از جمله اعضای القاعده از دست دادند.
ارتش ناتو ای ترکیه در این حمله به حزب الله لبنان از سلاح ها و تاکتیک هایی مشابه اسرائیل استفاده کرده است. وی شب گذشته حزب الله را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مسلح و بمب های دقیق‌زن در پشت خط مقدم جبهه مورد حمله قرار داد و نه نفر را کشته و ۶۵ نفر را مجروح کرد.
بنابراین این یک حقیقت است که بسیاری از شبه نظامیان حزب الله به طور غیر منتظره‌ی در یک مکان کشته شدند چرا که تمامی آنها در زیر یک سقف جمع شده بودند.
عامل دیگر موفقیت این حمله ترکیه ، خروج غیر منتظره پدافند هوایی روسیه از نظارت هوایی بود که به ترکیه این امکان را داد تا هواپیماهای جنگی بدون سرنشین خود (UCAVs) (یا سیستم های هوایی بدون سرنشین ، که بهتر به عنوان پهپادهای مسلح شناخته می شود) را به عمق داخل سوریه و ادلب بفرستید و برای اولین بار ایران و متحدانش را بمباران کرد.
این رویارویی درس گرانبهائی برای ارتش حزب الله بود و به خصوص آنکه این تجربیات جدید بود و حزب الله هرگز در گذشته درگیر چنین جنگ‌هایی نشده بود. ترکیه هواپیماهای جنگی بدون سرنشین خود (UCAVs) یا سیستم هوایی بدون سرنشین (پهپاد) (که بیشتر به عنوان یک پهپاد مسلح شناخته می شود) ، موشک های هدایت شده ماهواره ای TRG-122 ، سیستم موشکی توپخانه با قابلیت تحرک بالا (HIMARS) را علیه نیروهای حزب الله و برای حمایت از تروریست‌ها به کار گرفت. این سناریوی به کار گرفته شده توسط ارتش ترکیه به احتمال بسیار بالا از سوی اسرائیل نیز در جنگ احتمالی آینده علیه حزب‌الله به کار گرفته خواهد شد.
علاوه بر این ، نگرانی اسرائیل در مورد توانایی بسیار بالای حزب الله در حمله شبانه به سراقیب امتیازات مضاعفی دارد: پی بردن به توانایی های نظامی و اقداماتی احتمالی که حزب الله می تواند در صورت به وقوع پیوستن جنگ علیه خود این کشور انجام دهد ، این آگاهی اخیر باعث نگرانی بیشتری در اسرائیل می شود.
اسرائیل به طور فزاینده ای نگران میزان تهدیدی است که سربازان نخبه «ال‌رادوان» حزب الله در امتداد مرزهای لبنان برایش ایجاد می‌کنند. این سوال همیشه مطرح است که آیا اسرائیل می تواند در مقابل تهدید آنها دست به یک ضد حمله سریع علیه سربازان حزب الله بزند؟
یک منبع در «محور مقاومت» یادآوری می کند: «در آخرین حمله اسرائیل به لبنان در سال ۲۰۰۶ ، هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی آسمان لبنان را تحت پوشش خود گرفته بودند و اطلاعات لازم را به فرمانده پایگاه نیروی هوایی اسرائیل منتقل می‌کردند، وظیفه این فرماندهی این بود که دستورات لازم را برای بمباران مناطق مورد توجه ارتش اسرائیل به جنگنده‌های اف ۱۶ اسرائیلی منتقل کند. امروز با هواپیماهای بدون سرنشین مسلحی روبرو هستیم که می توانند بلافاصله هر هدفی را که به عنوان هدفی خصمانه طبقه بندی شود، بمباران کنند. بدون اینکه تلفات داشته باشند یا وقت زیادی را به هدر دهند، مهمتر از همه بدون اینکه جان خلبان هواپیمای اف ۱۶ را به خطر بیندازد. البته اگر در اهداف مورد نظر در محدوده دفاع ضد هوایی قرار داشته باشند که حزب الله نیز در آنجا قرار دارد.
براساس ادعای منابع موجود در «محور مقاومت» ، انتظار می رود اسرائیل به نیروهای ویژه حزب الله حمله کند تا قابلیت‌های این نیروی رزمنده علیه خود را به حداقل رسانده و یا اصلاً از بین ببرد. اسرائیل از وجود نیروهای نظامی ویژه ذخیره چندین هزار نفری حزب الله که به طور مرتب در نبردهای داخلی سوریه شرکت دارند و آب دیده شده اند آگاه است ، آنهم نیروهایی که در یکی از بدترین جنگ های تاریخ معاصر شرکت کرده و از آن سربلند بیرون آمده اند. اسرائیل همچنین می خواهد همه استحکامات و تونل ها را در امتداد مرزها خود با لبنان را نابود کند بدون اینکه لزوما زیرساخت های لبنان را از بین ببرد. رهبران اسرائیل تلاش دارد تا با اغراق کردن در مورد تهدید حزب‌الله زمینه را برای حملات احتمالی خود فراهم آورند. اسرائیل عادت دارد مدت ها قبل از حمله علیه یک هدف خاص یا برای توجیه اقدامات خود ، بدون توجه به غیرمجاز بودن رفتارش و با چشم پوشی از قوانین بین المللی که برای اسرائیل و متحدانش ایالات متحده آمریکا اصلاً اهمیتی ندارد به شیطان سازی از دشمنانش بپردازد.
هنگامی که ایالات متحده قصد حمله به عراق را داشت ، صدام حسین ناگهان به تولید کننده سلاح‌های کشتار های تبدیل شد و در کمتر از یک روز ظاهراً و بر اساس ادعای آمریکا و متحدانش پنجمین ارتش نیرومند جهان را رهبری می‌کرد. البته ارتش ایالات متحده ظرف چند روز ارتش عراق را نابود کرد ، اما رسانه های آمریکایی تهدید صدام را برای توجیه تهاجم آمریکا به این کشور تقویت کردند.
در سوریه ، اسرائیل تصویری دروغینی از حزب‌الله ایجاد کرده است که گویا مبارزان حزب‌الله مشغول مبارزه شبانه روزی علیه این کشور بوده و در هر درگیری دخالت داشته و به مدرن ترین و بهترین سلاح ها مجهز هستند. اسرائیل دائما درباره توانایی موشکی روز افزون حزب الله و خطری که توسط سید حسن نصرالله دبیرکل آن متوجه این کشور میشود پروپاگاندا میکند . چند ماه قبل از ترور ژنرال سلیمانی عین همین سیاست در مورد نقش وی در منطقه و عراق و عملیاتی که در سوریه انجام داده بود از سوی اسرائیل و آمریکا صورت گرفت.
این بدان معنا نیست که حزب الله مجهز به ده‌ها هزار موشک و موشک انداز نیست و نیروهای ویژه از آموزش نظامی خوبی برخوردار نیستند. در عین حال این امر نیز حقیقتی است که این نیروی نخبه در ۹ سال جنگ در سوریه تجارب بی نظیری را در جنگ جمع آوری کرده است. با این حال ، حزب الله هرگز جنگی را آغاز نکرده و سعی در شروع آن نیز نخواهد کرد ، هرچند اگر مورد حمله قرار گیرد از مقابله پرهیز نخواهد کرد. حزب الله تهدیدی را برای اسرائیل ایجاد نمی کند مگر اینکه مورد حمله قرار گیرد.
اسرائیل، حزب الله لبنان را تهدید به یک جنگ تمام عیار می‌کند تا به حال وجود نداشته است چیزی شبیه حمله‌ای که ترکیه در منطقه ادلب به نیروهای حزب‌الله انجام داد. درگیری با ارتش ناتو یک تجربه بی سابقه بود که حزب الله چیزهای زیادی از آن یاد گرفت.
اولین درسی که حزب‌الله لبنان در حین درگیری آموخت عدم استفاده از تلفن همراه و دست برداشتن از مسابقه برای پست های رسانه های اجتماعی بود. رهبری حزب الله قبلاً هم یک دستورالعمل مشابه ای مانند ارتش اسرائیل و بیشتر ارتش ها در سراسر جهان صادر کرده بود تا شبه نظامیان خود را مجبور کند که استفاده از تلفن های همراه در جبهه‌های جنگ را کنار بگذارند. در سالهای اخیر ، علیرغم دستورات رهبری حزب الله به شبه‌نظامیانش آنها هنوز موفق نشده‌اند که نظامیانشان را مجبور به رعایت نکات امنیتی کرده و مانع استفاده آنها از تلفن‌های همراه شوند. ارسال عکس های خط مقدم برای اعضای جوان نیروهای ویژه حزب الله با هدف مقابله با کارزار تبلیغاتی و اطلاعاتی که توسط جهادی ها و شورشیان علیه محور مقاومت انجام می گیرد همچنان وسوسه انگیز است و دلیل اصلی استفاده شبه‌نظامیان از تلفن های همراه می باشد.
در جریان نبرد اخیر ادلب ، هنگامی که ارتش سوریه پس از حمله هزاران جهادی (مورد حمایت ارتش ترکیه )، به شکل تاکتیکی عقب نشینی کرد ، حزب الله نیز مجبور شد به پشت خطوط خود عقب نشینی کند.
ارتش ترکیه برای ایجاد گشایش در درگیری و ایجاد یک پایگاه برای کنترل منطقه از طریق تل الیس الحادر ، پیشروی خود را به سمت تالشیه برنامه ریزی کرد.
استفاده از تلفن های همراه از سوی شبه نظامیان حزب الله به ارتش ترکیه این امکان را داد تا موقعیت نیروهای حزب الله را ردیابی و مشخص کند و نیروهای ویژه «ال رادوان» حزب الله را بمباران کرد و ۹ نفر از مجموع ۱۲۰ نفری را با هواپیماهای بدون سرنشین کشته و ۶۶ نفر را مجروح کند. بقیه شبه نظامیان پس از آنکه فاطمیون و زینبیه‌یون (که همچنین ۲۱ نفر از آنها نیز در این حملات کشته شدند ) به آنان پیوستند توانستند مانع پیشروی ارتش ترکیه و جهادیون شوند و آنان را به عقب برانند.
ضد حمله برای بازپس گیری سراقیب ، جالب ترین و دیدنی ترین ضد حملات حزب الله در ۹ سال جنگ اخیر بود. این حمله در شب صورت گرفت ، که معمولاً زمان بیشتری برای انجام کارهای مقدماتی می طلبد ، اما با این وجود کل شهر سراقیب طی چند ساعت آزاد شد.اسرائیل از اینکه چگونه نیروهای ویژه حزب الله توانستند شبانه به یک دشمن پرقدرت و تا دندان مسلح ، که مواضع خود را در شهر کاملا مستحکم کرده بود حمله کنند، شگفت زده شد. ضد حمله های شبانه بدون داشتن اطلاعات موثق از محل و تمرین های قبلی برای بسیاری از ارتش ها امکان پذیر نیست. اجرای دستورات لازم در شب بدون در نظر داشتن این که می‌توانند در حملات جهادی ها از جبهه های مختلف کشته شوند آن هم در شهری غریب کار ساده ای نبود.

erdogan_netan
حملات شبانه اما این سود را نیز دارد که احتمال حمله به غیرنظامیان را در نبردها بویژه در شهری یا مناطقی که به یک خط مقدم تبدیل شده است را کاهش می‌دهد. نیروهای ویژه حزب الله برای یافتن راه خود در مواضع جهادیون ، به مهارتهای شناسائی خود متکی بودند و این توانایی را داشتند که بدون استفاده از عینکهای مخصوص دیدشبانه جهادیون را در نبرد از پای در بیاورد و تا ساعات اولیه صبح آنها را مجبور به عقب نشینی از شهر سراقب کردند.
حزب الله نگران مرگ و زندگی هر یک از اعضای نیروهای ویژه خود می‌باشد ولی با این وجود تصمیم به حملات پر مخاطره شبانه علیه جهادیون و ارتش ترکیه گرفت. آنها زمان کمی برای آموزش و استقرار نیروهایشان در شهر داشتند. روسیه پیشروی نیروهای حزب‌الله لبنان را در رصد میکرد و در این نبرد با ۲۷ حمله هوایی راه را برای پیشروی آنها از طریق هوائی باز کرد.
در این حمله تروریست های جهادی که از سوی یک ارتش مدرن ناتو حمایت می شدند در مقابل حزب الله مجبور به فرار شد؛ ترکیه با این حمله به شبه نظامیان حزب الله ناخواسته فرصتی را برای آنان فراهم کرد تا آن ها بتوانند در یک عملیات واقعی با تمامی آن سلاح‌های مدرنی که اسرائیلی ها علیه آنان در آینده به کار خواهند است مانند هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر سلاح های مدرن آشنا و درگیر شده و موفق از این نبرد بیرون بیایند.
تسخیر و آزادسازی دوباره سراقیب یک فرصت آموزشی بی نظیر برای حزب الله بود: اسرائیل نمی تواند عملکرد بسیار بالای این بازیگر شبه دولتی با ارتش نامنظم اما سازمان یافته و دارای مهارت بالا را نادیده بگیرد. تل آویو دیگر نمی تواند حزب الله را در جنگ بعدی غافلگیر کند زیرا می داند که دانش نظامی و مهارت های جنگی آنها در جنگ های آتی محدود به جنگ های کلاسیک نیست. حزب الله تعداد زیادی پهپادهای مسلح و هزاران موشک کوچک مدرن در اختیار دارد و قادر است در هر شرایط جوی و شبانه روزی بجنگد. این امر به این سازمان نظامی این توانائی را می‌دهد نه تنها از خود دفاع کند بلکه ابتکار عمل را هم به دست بگیرد، همانطور که در تمام جنگ های اسرائیل علیه لبنان انجام داد.
نیروهای ویژه حزب الله در فیلم هایی که از خود در جبهه‌های نبرد برداشته‌اند نشان می دهند که چگونه در مقابل مرگ از خود هراسی به خود راه نمی دهند و حتی به آن می خندد این به این معنی نیست که آنها عاشق مردن هستند اما به این معنی است که برای رسیدن به هدف از مرگ هراسی ندارد، آنها تمام تلاش خود را می کنند که کمترین تلفات را در نبردها داشته باشند. بدون شک حملات اسرائیل به حزب‌الله نمی‌تواند آنان را به لرزه بیندازد بهترین پیام به تصمیم گیرندگان جنگ در اسرائیل این است که حتی برای رسیدن به اهداف کوچک نظامیشان هم بهتر است آغازگر جنگ یا حزب‌الله نباشد.


لینک کوتاه: https://wp.me/p1gf1m-QAC

۱ دیدگاه

  1. داریوش says

    با سپاس از مترجم گرامی.
    بهتر بود نام‌ها را همانند آن چه در زبان مبدأ نامیده می‌شوند ترجمه می‌کردید. برای نمونه گردان «الرضوان» که نام‌دارترین نیروهای ویژه حزب‌الله لبنان هستند. یا «تل العیس» و نیز «الحاضر».
    همچنین از جایی با عنوان «تالشیه» در متن نام برده شده که آشکارا نادرست است. به گمان من نام درست باید «تل‌حديه» (Tal Hadya) باشد.

    دوست داشتم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.