کوبا, رسانه ها

داروی ساخت کوبا، سلاح اسپانیا در برابر کرونا

با گسترش ویروس کرونا در بسیاری از شهرهای اسپانیا، نوعی داروی ساخت کشور کوبا در صدر راهکارهای درمانی اسپانیا برای مقابله با این ویروس در این کشور قرار گرفت.

به گزارش نشریه دیمه کوبا، شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان و اعلام وضعیت هشدار موجب شد تا دولت ها علاوه بر تلاش برای کنترل و مهار این ویروس منحوس، در صدد استفاده از موثرترین داروها در درمان این بیماری باشند. اسپانیا از جمله کشورهای درگیر با ویروس کرونا، از نوعی داروی ساخت کشور کوبا به نام «اینتر فرون بتا» به صورت ترکیبی با داروهای ضد ایدز در درمان بیماران استفاده کرد.

در همین حال خبرگزاری پرنسا لاتینا نیز پیشتر با اشاره به روابط عمیق دو جانبه میان کشور چین و کوبا، به استفاده چین از داروی ضد ویروسی اینترفرون در درمان مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ در این کشور اشاره کرد. تاثیر موفقیت آمیز کاربرد این دارو در بهبودی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در چین موجب شد تا اسپانیا نیز در زمره کشورهای استفاده کننده این دارو به عنوان روش درمانی موثر قرار گیرد.

طبق اعلام مقام‌های بهداشتی کوبا، در حالی که هنوز موردی از ابتلا به این ویروس در این کشور آمریکای لاتین تائید نشده اما تدابیر لازم برای پیشگیری و مقابله با آن در نظر گرفته شده است.

«میگل دیازکانل» رئیس جمهوری کوبا این هفته اعلام کرد که با وجود دیده نشدن موردی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور، تدابیر کنترل، پیشگیری و مراقبت بهداشتی به منظور مقابله با این بیماری همه گیر اتخاذ شده است.

درهمین حال وزیر بهداشت کوبا نیز با تاکید بر لزوم مراقبت های بهداشتی شهروندان، از آمادگی نظام سلامت و سایر سازمان های مربوطه برای به حداقل رساندن خطرها و آسیب های ناشی از ورود ویروس کرونا به کشور خبر داد.

کوبا به رغم تحریم های شدید اقتصادی ایالات متحده آمریکا توانسته در حوزه پزشکی و بیوتکنولوژی به موفقیت های چشمگیری دست یابد.