سرمقاله, سرتیتر

از شایعه تا واقعیت، رد پای آمریکا در تولید و آزمایش سلاحهای بیولوژیک

ایگور نیکولین: آمریکا سال هاست که سلاح‌های بیولوژیکی تولید و استفاده کرده و تاکنون پاسخگوی هیچ سازمان بین المللی نبوده است.


به گزارش تلویزیون روسیا الیوم؛ یک دانشمند و زیست شناس روسی با طرح این پرسش که چینی‌ها از هزاران سال حیوانات مختلف را می‌خورند، اما چرا طی ۲۰ سال گذشته بیماری‌هایی مانند ویروس کرونا در آن پدید آمده است و با اشاره به جنایت آمریکا در ایجاد آزمایشگاه‌هایی برای آزمایش‌های غیر متعارف در خارج از آمریکا تأکید کرد ویروس کرونا، سلاح بیولوژیک آمریکاست که از آن برای کنار زدن دشمنان خود از جمله چین و ایران استفاده می‌کند.
ایگور نیکولین که سابقا در کمیته سلاح بیولوژیک روسیه فعالیت کرده است، در مصاحبه‌ای با این شبکه درباره اینکه آیا ویروس کرونا ساخته دست بشر است یا واقعا در اثر عدم رعایت مسائل بهداشتی و از برخی غذا‌ها و حیوانات در چین منتقل شده است، گفت: «عقیده دارم در شهر‌های چین مانند همه شهر‌های بزرگ دیگر نقاط جهان بازاری وجود دارد که در آن حیواناتی فروخته می‌شوند و این غذا‌ها هزاران سال است که خورده می‌شود,، اما ویروس کرونا در طول همه آن سال‌ها به انسان منتقل نشد,، اما در بیست سال اخیر، این چهارمین شیوع ویروس در کشور چین است. عقیده دارم این مسئله تصادفی نیست و بلکه این یک طرح است. در اطراف مرز‌های چین, ۲۵ آزمایشگاه بیولوژیک آمریکایی فعال هستند، در قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، ویتنام، تایوان، کره جنوبی، فیلیپین، تایلند و مالزی و حتی افغانستان و پاکستان، در همه کشور‌های اطراف چین، آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکایی وجود دارد».

ویروس سیاه زخم در سال 2001 از پژوهشکده بیماریهای عفونی ارتش آمریکا در واشنگتن شیوع پیدا کرد. آمریکایی ها همچنین از امضای پروتکل منع گسترش سلاح میکروبی سر باز زدند و گفتند ما آن را اجرا نمی کنیم, زیرا رازهایی تجاری داریم و به کسی نمی گوییم که چه می کنیم.

وی درباره علت وجود چنین آزمایشگاه‌هایی در اطراف چین و نه در خاک آمریکا گفت: «زیرا آمریکایی‌ها در ظاهر به یک سری توافقنامه‌هایی پایبند هستند,، اما برای جلوگیری از وقوع فجایع در کشورشان این آزمایشگاه‌ها را به خارج از خاک آمریکا انتقال دادند. ما می‌دانیم که اتفاقاتی افتاد، مثلا ویروس سیاه زخم در سال ۲۰۰۱ از پژوهشکده بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا در واشنگتن شیوع پیدا کرد. آمریکایی‌ها همچنین از امضای پروتکل منع گسترش سلاح میکروبی سر باز زدند و گفتند ما آن را اجرا نمی‌کنیم,، زیرا راز‌هایی تجاری داریم و به کسی نمی‌گوییم که چه می‌کنیم. فراتر از آن، هزاران گردشگر و بازرگان چینی به روسیه می‌آیند,، اما هیچ ویروسی وجود ندارد».
مجری برنامه در ادامه پرسید: یعنی شما عقیده دارید که این ویروس ساخته شده و برنامه ریزی شده است و همچنین به طور مستقیم از چین به ایران انتقال داده شد و این تصادفی نیست؟

نیکولین در پاسخ گفت: «عقیده دارم که این تصادفی نیست، بلکه این ویروس به صورت انتخابی به کشور‌هایی که دشمن آمریکا شمرده می‌شوند، می‌رود یعنی چین، ایران، برخی از کشور‌های اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا، همانطور که شاهد هستیم، تعداد مبتلایان به این ویروس در این کشور‌ها بیشتر است؛ بنابراین فکر نمی‌کنم این مسئله تصادفی باشد، بلکه این نقشه نخبگان «حکومت جهانی» است، اگرچه کسی آن‌ها را انتخاب نکرده است و آن‌ها خودشان این نام را برای خود می‌پسندند. دویست خانواده‌ای که ۴۰ هزار میلیارد دلار سرمایه دارند، فکر می‌کنند مهمترین موجودات کره زمین هستند، آن‌ها اغلب رسانه‌ها را در دست دارند و فیلم‌های هالیوودی را می‌سازند، در واقع آن‌ها بر عقل و ذهن بشریت تسلط دارند و ایده‌ای را مطرح می‌کنند که جمعیت جهان باید به یک دهم جمعیت کنونی برسد. البته این موضع رسمی واشنگتن نیست و این کشور‌ها نیستند که دست به این اقدام می‌زنند، یعنی نه انگلیس و نه آمریکا، بلکه شرکت‌های بزرگ مانند برخی شرکت‌های داروسازی در این کار دست دارند».

مجری در ادامه سؤال کرد: روسیه تا این لحظه موردی مشکوک به کرونا نداشته است، اگر چه یکی از کشور‌های مورد هدف دولت جهانی است. دلیل آن چیست و آیا این درست است که گفته می‌شود ژن‌های روس‌ها در برابر این ویروس مقاومت است؟ یعنی روس‌ها می‌گویند به دلیل آنکه روس‌ها به همراه غذا مقداری ودکا می‌خورند این می‌تواند بدنشان را پاکسازی کند، آیا این درست است یا آنکه تدابیر اتخاذ شده برای جلوگیری از شیوع بسیار کارآمد بوده است؟

بیولوژیست روس در پاسخ گفت: «عقیده دارم شاید برخی از رسم و رسوم ما روس‌ها باعث می‌شود از برخی بیماری‌های واگیر دار در امان باشیم,، اما اگر بخواهیم به طور علمی صحبت کنیم، باید بگوییم تدابیر دولت روسیه تا این لحظه از شیوع ویروسی به شکل همه گیر جلوگیری کرده است و تنها شاهد نمونه‌هایی انگشت شمار در گذشته بوده ایم».
وی درباره احتمال تولید واکسن کرونا و ادعای آمریکایی‌ها در دستیابی به واکسن یا درمان کرونا گفت: «این همان چیزی است که باعث ایجاد شک و تردید می‌شود. مدت زمان لازم برای تولید واکسن یک بیماری، حداقل یک سال است و همانطور که می‌دانیم، شیوع کرونا از دسامبر ۲۰۱۹ آغاز شد,، اما با گذشت سه ماه شاهد آن هستیم که آمریکایی ها، واکسن را در اختیار دارند. این مدت زمان، برای کشف واکسن نامعقول است و در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت به احتمال فراوان آن‌ها پیش از این واکسن را در اختیار داشتند. چینی‌ها نیز به این نتیجه رسیدند که کانونی طبیعی برای این ویروس در ووهان وجود ندارد و این ویروس با طرح و نقشه‌ای قبلی به آنجا وارد شده است. یعنی (آمریکایی ها) مدت زمانی طولانی به دقت مطالعه و پژوهش کردند تا به اقتصاد چین ضربه بزنند. اگر ویروس دیگری در چین شیوع پیدا می‌کرد، مانند ابولا یا سارس یا غیره، این چنین ضرر و خسارتی به اقتصاد وارد نمی‌کرد,، زیرا تسلط بر آن بیماری‌ها ممکن بود,، اما این یک سلاح بیولوژیک از نسل جدید است که دامنه گسترده و طولانی مدتی دارد و می‌تواند شمار زیادی از مردم را مبتلا کند. یعنی هر فرد ممکن است دو یا سه هفته به طور طبیعی به زندگی خود ادامه دهد، بدون آنکه بداند به ویروس کرونا مبتلا شده است و می‌تواند در همان مدت ۱۰۰ یا ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفر را نیز مبتلا کند. این خطر واقعی این بیماری است. اکنون برخی شهر‌ها به طول کامل در قرنطینه هستند و خسارتی که به چین وارد می‌شود، بسیار بزرگ خواهد بود. الان می‌گویند این خسارت‌ها به یکصد میلیارد دلار رسیده است و فکر می‌کنم بیشتر از این نیز خواهد شد».
مجری گفت: کارشناسان اقتصادی می‌گویند همه بورس‌های جهان به جز بورس آمریکا از این ویروس ضرر دیدند. درست است؟

ایگور نیکولین در پاسخ گفت: «بله، در هر بحرانی، در وهله اول بازار‌های در حال توسعه ضرر می‌بینند و همه به سوی آمریکا فرار می‌کنند و از این رو، آمریکا تنها پناهگاه امن باقی می‌ماند. از این مسئله می‌توان به صورت غیر مستقیم نتیجه گرفت که همه این مسائل و این ویروس ساختگی و برنامه ریزی شده است».

مجری در ادامه پرسید: با اتفاقی که رخ داد، به نظر شما آیا اینک ممکن است که ایده منع ریشه‌ای سلاح‌های بیولوژیک و آزمایشگاه‌های بیولوژیک از جمله همان ۲۵ آزمایشگاه اطراف چین، به شکل قاطع اجرا شود؟

کارشناس روس پاسخ داد:

در سال 1999 سازمان منع گسترش سلاحهای شیمیایی تأسیس شد و شیمیدانها به آن سازمان پیوستند. در آن هنگام باید سازمانی مشابه برای سلاحهای بیولوژیک نیز تأسیس می شد, اما در سال 2001 آمریکایی ها و انگلیسی ها از توافقات سر باز زدند و نپذیرفتند که پروتکل ابزارهای نظارتی را امضا کنند و این همان مانع اصلی است. آمریکایی ها همه آزمایشگاههای خود را از خاک آمریکا خارج کردند و به کشورهای دیگر انتقال دادند.

«عقیده دارم باید اراده ای سیاسی برای تحقق چنین موضوعی لازم است.
در سال ۱۹۹۹ سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تأسیس شد و شیمیدان‌ها به آن سازمان پیوستند. در آن هنگام باید سازمانی مشابه برای سلاح‌های بیولوژیک نیز تأسیس می‌شد,، اما در سال ۲۰۰۱ آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها از توافقات سر باز زدند و نپذیرفتند که پروتکل ابزار‌های نظارتی را امضا کنند و این همان مانع اصلی است. آمریکایی‌ها همه آزمایشگاه‌های خود را از خاک آمریکا خارج کردند و به کشور‌های دیگر انتقال دادند. روسیه نیز از هر طرف در محاصره این آزمایشگاه‌ها است، آزمایشگا‌هایی که در کشور‌هایی مثل اوکراین، گرجستان، آذربایجان، اوزبکستان، ارمنستان و … است و ما این خطر را احساس می‌کنیم. در کشور‌های هم مرز با ما، آزمایش‌های نامشروعی انجام می‌گیرد و مردمی کشته می‌شوند. چند وقت پیش در گرجستان در مرکز آزمایش‌های بیولوژیک ریچارد لوگار آمریکا در نزدیکی تفلیس، بیش از یکصد نفر کشته شدند,، اما هیچ تحقیقات بین المللی در آن باره انجام نگرفت، با وجود آنکه حدود یکسال از آن اتفاق می‌گذرد. تنها برون رفت از این بحران آن است که آمریکایی ها، آزمایشگاه‌های خود را برای بازرسان بین المللی باز کنند».
وی درباره اینکه این کشور‌ها با میزبانی از آزمایشگاه‌های بیولوژیک خطرناک آمریکا چه سودی بدست می‌آورند، گفت: آمریکایی‌ها به دنبال دولت‌هایی فاسد و خرابکار می‌گردند تا بتوانند از آن‌ها استفاده کنند,، زیرا این دولت‌ها و دولتمردانشان پول‌ها و رشوه‌هایی را از آمریکایی‌ها بدست می‌آورند,، اما این مشکلات بزرگی برای این کشور‌ها به وجود می‌آورد و بیماری‌های ناشناخته‌ای در کشورهایشان شیوع پیدا می‌کند که پیش از این وجود نداشته است. به طور مثال در اوکراین بیماری‌هایی مانند حصبه، ورم مفاصل پسوریاتیک و برخی از بیماری‌های معده و سینه پهلو شیوع پیدا کرد. علاوه بر آن اوکراین نظام نظارت بیماری‌های ویروسی را لغو کرد و از این رو ممکن است اوضاع در اوکراین از ایران بدتر باشد، به ویژه آنکه نزدیک به ۱۵۰ هزار اوکراینی در ایتالیا کار می‌کنند و برخی از آنان ممکن است این ویروس را به خانه بیاورد؛ بنابراین این نگرانی را داریم که ویروس در اوکراین شیوع پیدا کند، به ویژه آنکه در کشور‌های اروپایی بسیاری مشاهده شد، مانند اتریش، آلمان و کرواسی».

مجری در پایان سؤال کرد: آیا امکان ساخت سلاحی بیولوژیک که نژاد یا ملیت خاصی را هدف قرار دهد و به هیچ نژاد دیگری آسیب نزند، وجود دارد. یعنی حتی گفته می‌شود که اسرائیلی‌ها نیز چنین می‌اندیشند و نوعی سلاح بیولوژیک تولید کرده اند که فلسطینیان را می‌کشد,، اما دیگر ساکنین اسرائیل را نه. آیا این درست و ممکن است؟

ایگور نیکولین گفت: «این صحبت‌ها وجود دارد. به یاد دارم چند سال پیش بیماری طاعون ریوی در جزیره ماداگاسکار شیوع پیدا کرد. این طاعون بسیار سخت بود، اما تنها ساکنان محلی این جزیره را به کام مرگ می‌کشاند و نه گردشگران اروپایی را می‌کشت و نه نژاد زرد را. قطعا سلاح‌هایی مانند ابولا و آنفلوانزای پرندگان و ویروس کرونا وجود دارد که اینک چینی‌ها و ملت‌های آسیایی را هدف قرار داده است. در سال ۱۹۹۹ جورج تنت رئیس دستگاه اطلاعات مرکزی وقت آمریکا طرحی برای ساخت سلاحی به بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آن کشور ارائه کرد و گفت عواملی بیماری زا تولید خواهند کرد که فقط نژاد‌ها و ملت‌های خاصی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آن موقع بیست سال گذشته است و اکنون زمان آزمایش‌های میدانی فرا رسیده است. به نظر می‌رسد کل کره زمین به میدان آزمایش تبدیل شده است. فراتر از آن باید بگویم کشور‌های آنگلوساکسون چند سال پیش به کشور‌هایی که به زبان انگلیسی سخن نمی‌گویند، هشدار دادند و به آن‌ها اعلام کردند یا باید طبق قوانینی که ما بر شما تحمیل می‌کنیم، زندگی کنید یا اینکه اصلا روی کره زمین زندگی نکنید، به این معنی که یا شما را به سرعت می‌کشیم یا به تدریج. این مشکل اصلی سیاست جهانی معاصر است».