پرش به محتوا

اسد به ارتش سوریه دستور داد حملات خود علیه ارتش ترکیه را گسترش دهند

دمشق و مسکو از طریق حمله به کاروان ترکیه در ادلب که ده‌ها کشته و زخمی در میان ارتش ترکیه برجای گذاشت ضربه سنگینی به آنکارا وارد کردند.

به گزارش سایت النشره در گزارشی نوشت: ارتش سوریه و روسیه کاروان ترکیه در جبل الزاویه ادلب را مورد هدف قرار دادند که به کشته شدن ۷۹ تن منجر شد و به دلیل تعداد زیاد زخمی شدگان این تعداد رو به افزایش است. حمله‌ای که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه را فورا مجبور به برگزاری نشست امنیتی فوق‌العاده و قطع اینترنت در کشور و تماس با رهبران واشنگتن و ناتو کرد تا از آن‌ها علیه روسیه کمک نظامی بگیرد. این مساله در را به طور کامل روی احتمال وقوع درگیری نظامی مستقیم میان آنکارا و مسکو در خاک سوریه باز کرد. ناوهای روس مجهز به موشک‌های کالیبر به سمت سواحل سوریه رفتند همچنین اطلاعات نشان می‌دهند دمشق سورپرایزهای دیگری برای ترکیه آماده کرده است که تحت نظارت مستقیم بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است و به یک تصمیم سرنوشت‌ساز برای آغاز شمارش معکوس بیرون راندن نیروهای ترکیه از خاک سوریه تبدیل می‌شود. روسیه نیز هر جنگنده ترکیه‌ای از نوع اف-16 را مورد هدف قرار خواهد داد. اگر آنکارا به سمت تشدید خطرناک اوضاع با روس‌ها به خاطر انتقام‌گیری برود مسکو ممنوعیت پرواز را در کل حریم هوایی سوریه اعمال خواهد کرد.

مسکو عملیات حمله به کاروان ترکیه را با اقدامی پیشدستانه آغاز و نظامیان ترکیه را به هدف قرار دادن جنگنده‌هایش با سلاح‌های دوش‌پرتاب متهم کرد که حریم هوایی ادلب راخطرناک کرده است. بعد از آن کرملین اعلام کرد، هیچ دیداری با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه صورت نمی‌گیرد. مسکو همچنین اعلام کرد هرگز درباره ادلب به عقب برنخواهد گشت و مناطق پست‌های دیده‌بانی ترکیه را تا اواخر این ماه آزاد خواهد کرد. ارتش سوریه با محاصره پست دیده‌بانی ترکیه در منطقه شیرمغار حومه حماة و تکمیل عملیات خود به تهدیدات اردوغان پاسخ داد و ده‌ها شهرک اضافی را در زمان کوتاهی آزاد کرد و مهم‌تر از آن سرنگونی پهپاد ترکیه بر فراز روستای دادیخ در حومه ادلب توسط ارتش سوریه است. ارتش سوریه با این «شکار» هوایی احتمالا بعدا جنگنده‌های ترکیه را هدف قرار دهد.

به گفته کارشناسان، مرحله میدانی آتی برای روسیه و نفوذ آن در سوریه بسیار حساس خواهد بود. ممکن است تنش شدید با ترکیه به مقابله نظامی مستقیم میان دو طرف بینجامد به ویژه اینکه اطلاعات حاکی از آن هستند که آمریکا به آنکارا سفارش کرده که جنگنده‌های روسیه را در حریم هوایی هدف قرار دهد و به شدت به پایگاه حمیمیم حمله کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه ۱۳ فوریه تهدید کرد جنگنده‌هایی را که تهدید مستقیمی علیه نیروهایش در منطقه هستند، سرنگون خواهد کرد. وی به راهکار جایگزینی برای جنگنده‌هایش در حریم هوایی عملیات اشاره کرد بدون اینکه ماهیت این راهکار را بگوید. خبرگزاری بلومبرگ احتمال داد که تصمیم آنکارا متوسل شدن به جنگنده‌های ترکیه از نوع اف – ۱۶ باشد تا نیروهای سوری را از داخل مرزهای ترکیه هدف قرار دهد و این اقدام را از طریق درخواست از واشنگتن برای مجهز کردنش به سامانه‌های پاتریوت برای استقرار آن در مرزهای ترکیه انجام خواهد داد.

به گفته یک منبع نزدیک به کرملین مسکو قبل از حمله به کاروان ترکیه از طریق مذاکره‌کنندگان با همتایان ترکیه‌ای خود به آنکارا اعلام کرد که صدها سرباز ترکیه‌ای در پست‌های دیده‌بانی در عمق مناطق تحت سیطره نیروهای دولتی سوریه هدف مستقیم نیروهای سوریه و روسیه خواهند بود. مسکو همچنین نسبت به هرگونه تجاوز ترکیه به خطوط قرمز به ویژه متوسل شدن به جنگنده‌های ترکیه برای انجام حملات از داخل مرزهای ترکیه به سمت اهداف نظامی سوریه یا روسیه هشدار داد چراکه پاسخ خارج از حساب کتاب ترکیه خواهد بود.

یک پژوهشگر سیاسی روسی اخیرا گفته بود اگر ترکیه یک جنگنده روسی را بر فراز خاک سوریه سرنگون کند پاسخ شامل حملات منظمی در تمامی جبهه‌ها خواهد بود. این پژوهشگر به اردوغان گفت: اردوغان باید هوشیار باشد که صدها سرباز در پست‌های دیده‌بانی‌اش که تحت محاصره هستند قرار دارند و این‌ها گروگان خواهند بود.

گزارش‌های روسیه حاکی از یک طرح دفاعی بوده که مسکو در سوریه با توجه به تحولات مقابله نظامی در ادلب تدوین کرده است و احتمال ممنوعیت پرواز در حریم هوایی سوریه وجود دارد به ویژه اینکه ممکن است اسرائیل حملات گسترده‌ای این بار علیه اهداف نظامی سوری انجام دهد که شامل اهداف مقاومت لبنان در نزدیکی مرزهای سوریه نیز شود. به گفته منابع، مسکو احتمالا ممنوعیت پرواز را در مناطق ساحلی و مرکزی از طریق شبکه دفاع هوایی اعمال کند.

مسعود حقی، مشاور رئیس‌جمهوری ترکیه، روسیه را به انتقام هولناک به خاطر حمله به کاروان ترکیه تهدید و اشاره کرده که برای برخورد جدی با روسیه در سوریه آماده می‌شود. همچنین سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه تأکید کرد اردوغان به پوتین گفته تمام عناصر دولت سوریه هدف حمله هستند و مورد حمله قرار خواهند گرفت.

پوتین به اردوغان توصیه کرده هرچه سریع‌تر نیروهایش را از سوریه خارج کند چراکه بشار اسد به فرماندهان ارتشش دستور داده حملات به نیروهای ترکیه را افزایش دهند و این نیروها را از سوریه خارج کنند. پیروزی در این نبرد اولین اولویت ارتش سوریه است شاید صحنه رودر رو شدن در مرحله آتی واضح‌تر است. براساس اطلاعات منتشر شده خود بشار اسد بر عملیات ارتش در ادلب نظارت دارد و بعد از تهدیدات ترکیه به نیروهایش دستور جدی داده که احتمالا شامل اهداف هوایی نیز باشند و همچنین بعید نیست یک حادثه نظامی بی‌سابقه در داخل ترکیه رخ دهد که به دنبال آن تحولات میدانی غافلگیرکننده در ادلب رخ بدهد و اردوغان را در معرض خطر شدید قرار دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: