پرش به محتوا

کشته وزخمی شدن دهها سرباز ترکیه درنتیجه بمباران هوائی شهرکهای ادلب


سایت تلوزیونی المیادین 27 فوریه 2020

نوشته: احمد مزارعی


درنتیجه هجوم ارتش سوریه به قافله سربازان ترکیه درمنطقه «جبل الزاویه»درادلب دهها سرباز ترک کشته وزخمی شدند.اما دیده بان حقوق بشر سوریه که مخالف دولت سوریه میباشد نیز اعلام داشت که حد اقل سی وهفت سربازترکیه کشته شده ودهها نفر زخمی شده اند، همزمان اردوخان درجلسه ای اضطراری شرکت کرد تا به اوضاع رسیدگی کند.

خانم خبرگزار «المیادین»دردمشق تاکیید نمود که دهها سرباز ترک درنتیجه بمباران هوائی درنزدیکی روستای باره درمنطقه جبل الزاویه کشته وزخمی شده اند، درهمین حال چهار هلی کوپتر ترکیه وارد منطقه شده تا کشته وزخمیها را از منطقه خالی کنند. خبر نگار ما افزود که قافله نظامی ترکیه درحالی مورد هجوم قرارگرفت که اماده میشد تا به سربازان سوریه حمله نظامی کند..

خبرنگار ما همچنین افزود که درمنطقه مرزی سوریه وترکیه بعداز این حادثه وضعیتی بحرانی به خود گرفته است ومنابع دراین زمینه اظهارداشتند که سی وپنج سربازترکیه دراین حادثه کشته شده اند.

منابع خبری افزودند که ترکیه نتوانسته است پیمان ناتو را قانع کند که از ترکیه حمایت نماید وامریکا نیز توانائی شرکت دریک جنگ نامعلوم را ندارد، ناتو درصورتی حق دفاع از یکی ازاعضای خودرا دارد که جنگ درسرزمین این عضو بوده واین کشور موردهجوم دشمن قرارگرفته باشد، اما درجنگ فعلی ترکیه به سرزمین کشوری دیگر وبطور غیر قانون حمله نموده است.

هم اکنون روسیه نیز مرزهای سوریه با ترکیه را برروی هواپیماهای ترکیه بسته است ونیروی هوائی ترکیه توان ورود به این منطقه را ندارد، درروزهای اخیر یک هواپیمای روسیه مورد هجوم موشکی تروریستهای ترکیه قرار گرفت ، موشکی که بوسیله کتف حمل میشد. لذا روسیه بطور جدی وارد منطقه شده است. همه منابع ازجمله روسیه قاطعانه براین نظرند که ترکیه همه قراردادها وتوافقنامه های خود را با روسیه، ایران وسوریه نقض کرده است لذا خود کرده را تدبیر نیست.

اما حقیقت انچه را که ترکیه اردوخانی درنظر دارد درمنطقه ادلب انجام دهد تسلط کامل بر منطقه ادلب وحلب است واین بموجب ماده ای است که درسال 1935 درقراردادی میان دولت ترکیه وفرانسه که دران زمان سوریه را درمستعمره خودداشته است ، تحت عنوان «میثاق ملی»بوسیله اتاتورک ، به امضا رسیده است که مسلما قرارداد مذکورکه امروزسوریه کشوری مستقل میباشد اعتباری ندارد. درروزهای گذشته که میان رهبران احزاب ترکیه بر سر ماندن ویا خروج ازادلب جدلی طولانی درگیر بود، اردوخان مخالفان را به همان قرارداد توجه میداد ودرانجا چنین گفت » بروید متن قراردادمیثاق ملی را که امضای اتاتورک درزیر ان است مطالعه کنید» براساس همین تفکرات دوره عثمانی بود که یکی دوماه پیش که اردوخان از اکراین بازدید میکرد دریکی از سخنرانیهای خود گفت » ما بهیچ وجه اشغال جزیره قرم ویا کریمه را که بتوسط روسیه اشغال شده است به رسمیت نمیشناسیم»

بدون شک با اشتراک منافعی که درجهان ومنطقه به وجود امده ، تشکیل محور مقاومت ، وقطب بندیهای تازه جهانی ، حضور جدی روسیه درمنطقه، منافع درازمدت چین وشکستهای امریکا درافغانستان، عراق وسوریه ، ترکیه دراین میان تنها است ونه از نظر سیاسی ، اقتصادی واجتماعی ومشکلات اقتصادی داخلی ترکیه ، اردوخان «اب درهاون» میکوبد ودیر یا زود با توافقات مجددی از بلندی درخت سوریه پائین خواهد امد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: