پرش به محتوا

مبارزه انتخاباتی علیه کودتاگران

morales_2019_2


پس از کودتا در نوامبر ۲۰۱۹ که ريیس‌جمهور «اوو مورالس» مجبور به استعفا شد، اکنون قرار است روز ۳ ماه مه سال جاری انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد. اگر این انتخابات تحت شرایط منظم و عادی انجام شود، «جنبش به سوی سوسیالیسم» که از طرف مورالس رهبری می‌شود، بار دیگر با موفقیت کامل پیروز خواهد شد.


منبع: عصر ما
تارنگاشت عدالت


پس از کودتا در نوامبر ۲۰۱۹ که ريیس‌جمهور «اوو مورالس» مجبور به استعفا شد، اکنون قرار است روز ۳ ماه مه سال جاری انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد. اگر این انتخابات تحت شرایط منظم و عادی انجام شود، «جنبش به سوی سوسیالیسم» MAS که از طرف مورالس رهبری می‌شود، بار دیگر با موفقیت کامل پیروز خواهد شد. حتا با این‌که ريیس‌جمهور سابق این کشور که مجبور به ترک وطن شده به عنوان نامزد برجسته MAS اجازه شرکت در انتخابات را ندارد، با این‌حال در کلیه نظرسنجی‌ها جنبش به سوی سوسیالیسم از دیگر احزاب جلوتر است.

خبرگزاری AFP روز ۶ فوریه نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که بنا بر آن، نامزد جنبش به سوی سوسیالیسم «لوئیس (لوچو) آرکه» وزیر اقتصاد دولت مورالس، با ۲۶ درصد آراء رتبه اول را کسب کرده. به دنبال او «کارلوس مه‌سا» محافظه‌کار و «لوئیس فرناندو کاماچو» فاشیست مذهبی هر یک با ۱۷ درصد آراء قرار دارند. بنابر این نظرسنجی خانم «ژانین آنیِس» که در ماه نوامبر خود را «ريیس‌جمهور موقت» بولیوی اعلام کرد، رتبه چهارم را کسب کرد. چهار نامزد دیگر تنها آرای بسیار کمی کسب کردند.

رژیم کودتا با تغییر قانون انتخابات نامزدی مجدد اوو مورالس و معاون او «آلوارو گارسیا لینه‌را» را ناممکن ساخت و نمایندگان جنبش به سوی سوسیالیسم در کنگره با اکراه مجبور به قبول آن شدند. در کنار «آرکه» قرار است «داوید چوکه‌هوآنکا»، وزیر امور خارجه سابق بولیوی و دبیرکل اتحادیه کشورهای ضدامپریالیستی ALBA پست معاونت ريیس‌جمهور این کشور چندملیتی را تقبل کند. این تصمیم از طرف سازمان‌های پایه PAS در جلسات مختلف اتخاذ شد.

مورالس نامزدی خود را برای کرسی پارلمان اعلام کرد. با این‌که مقامات رژیم کودتا با همه امکانات خود موانعی در راه نامزدی او ایجاد می‌کنند، او در هفته گذشته «پیمانی» را به حکام کنونی کشور پیشنهاد کرد تا از آن طریق جو حاکم در کشور تا آغاز انتخابات آرامش پیدا کند. او آخر هفته گذشته از طریق توئیتر خواستار جلوگیری از خشونت شد. او نوشت وجود گروه‌های شبه‌نظامی و ضربتی نباید تحمل شود: «اکنون وقت آشتی بین خواهران و برادران است. ما فرزندان یک میهن مشترکیم

ولی 

نیروهای دست راستی نمی‌خواهند قدرت به دست آمده را به سادگی از دست بدهند. وزیر کشور کنونی، «آرتورو موری‌یو»  پیشنهاد ريیس‌جمهور سرنگون شده را با این استدلال رد کرد که او (مورالس) «نه از نظر اخلاقی و نه از نظر اعتبار» محق به دادن چنین پیشنهادی است. همین‌طور آقای «کارلوس مه‌سا» رقیب شکست خورده مورالس در انتخابات ریاست جمهوری اکتبر سال ۲۰۱۹ که بعداً ملغا شد، با خشم و نفرت به این پیشنهاد صلح پاسخ داد.

آرايش اعضای دادگاه عالی انتخابات TSE نيز، که اجرای منظم روند رأی‌گیری زیر مسؤولیت آن صورت خواهد گرفت، زیاد اعتمادبرانگیز نیست. ريیس جدید TSE «آنیِس سالوادور رومه‌رو» نام دارداو بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ این مرجع را رهبری می‌کرد و سپس به خدمت سازمان کشورهای آمریکایی OAS که زیر کنترل ایالات متحده است، درآمد. OAS با ادعاهای خود (که تاکنون به اثبات نرسیده)، مبنی بر این‌که در انتخابات اکتبر که مورالس از آن پیروز بیرون آمد، دستکاری و تقلب صورت گرفته، بهانه تبلیغاتی خوبی برای کودتا ارایه کرد.

در یک تظاهرات عظیم روز شنبه گذشته «آرکه» در اِل‌آلتو خواستار وحدت کلیه نیروهای مترقی برای پیروزی جنبش به سوی سوسیالیسم در انتخابات شد تا بتوان از دست‌آوردهای اقتصادی که تا آغاز کودتا حاصل شده دفاع کرد. او گفت: «هر آن‌چه که ما برای فرزندان و نوه‌های خود بنا کردیم، در خطر است هر روز بخشی از اقتصاد تکه تکه می‌شود. ما باید این روند را متوقف کنیم

 

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: