رسانه ها

«نه به جنگ با سوریه!»

erdogan_turkiey


تحولات در سوریه در چند روز گذشته با سرعت کشور ما را به پرتگاه یک جنگ کشانده است. و ناگزیر، سربازان ما شروع به از دست دادن جان خود نموده اند. سیاست خارجی ترکیه با تجاوزگری رو به رشد، باید کنار گذاشته شود. برای کاهش تنش‌های فزاینده در خاورمیانه و شرق مدیترانه، بايد یک راه‌حل مسالمت‌آمیز اتخاذ گردد. جنگ‌ فقط به امپریالیسم و طبقه سرمایه‌دار همدست آن، خدمت می‌کند. جنگ فقط ویرانی برای طبقه کارگر می‌آورد. چیزی که ما لازم داریم صلح است.


منبع: چپ، پرتال خبری حزب کمونیست ترکیه

تارنگاشت عدالت


کمیته صلح ترکیه بيانيه‌ای را پيرامون تحرکات نظامی حزب حاکم ترکیه (عدالت و توسعه) در ادلب و درگیری در منطقه صادر و اعلام کرد:

«نه به جنگ با سوریه!» 

کمیتۀ صلح ترکیه پیرامون درگیری‌های جاری و افزایش تنش‌ها در ادلب که به وسیله حرکات و اظهارات تجاوزگرانه دولت ترکیه تقويت شده است، یک بیانیه صادر کرد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

تحولات در سوریه در چند روز گذشته با سرعت کشور ما را به پرتگاه یک جنگ کشانده است. و ناگزیر، سربازان ما شروع به از دست دادن جان خود نموده اند.

با افزایش فعالیت باندهای جهادگرایی که در استان ادلب سوریه مستقر شده اند، ارتش سوریه در این استان پیشروی کرد. در نتیجه این پیشروی، دولت حزب عدالت و توسعه در ترکیه نیاز به فعاليت بيشتر در منطقه را احساس کرد.

با توافق‌نامه‌های آستانه و سوچی، دولت ترکیه متعهد شده است به کنترل باندهای جهادگرا در ادلب خاتمه بدهد. اما، این رخ نداده است و خود این فاکت راه را برای وضعیت کنونی هموار ساخته است

با توافق‌نامه‌های آستانه و سوچی، دولت ترکیه متعهد شده است به کنترل باندهای جهادگرا در ادلب خاتمه بدهد. اما، این رخ نداده است و خود این فاکت راه را برای وضعیت کنونی هموار ساخته است. به علاوه، دولت از ادامه کمک صرف به اين باندها فراتر رفت و سربازان و تجهیزات بیش‌تری به استان فرستاد. در پایان، ارتش‌های ترکیه و سوریه شروع به جنگیدن با هم کردند.

بحث دولت برای مشروعیت بخشیدن به این اقدام جنگی معتبر نیست. دولت ادعا می‌کند که با «تروریسم می‌جنگد.» بالعکس، دولت آشکارا از سازمان‌های تروریست جهادگرا حمایت می‌کند. با مداخلات نظامی، به تمامیت ارضی سوریه بیاحترامی می‌شود و کشور ما به موضع اشغال یک کشور همسایه سوق داده می‌شود.

رهبر حزب فاشیستی که از دولت حمایت می‌کند حتا جلوتر رفته و اعلام می‌کند که کل سوریه باید اشغال شود

رهبر حزب فاشیستی که از دولت حمایت می‌کند حتا جلوتر رفته و اعلام می‌کند که کل سوریه باید اشغال شود.

از سوی دیگر، امپریالیسم ایالات متحده با خوشحالی تحولات را تماشا میکند. در پشت صحنه، دولت ترکیه با این تلاش سعی دارد دست خود را در برابر ایالات متحده آمریکا تقویت کند و اراده خود را برای داشتن یک نقش قوی‌تر در صورت ادامه جنگ در سویه نشان دهد. برخی از مقامات ترکیه خواستار حمایت ناتو هستند. استولتنبرگ به عنوان دبیر کل ناتو، از مواضع ترکیه حمایت میکند.

دولت ترکیه باید فوراً به این جنگ و اشغال غیرقانونی پایان دهد. مداخلات، که موجب جان باختن سربازان ترکیه نيز شده است، باید متوقف شود و سربازان باید به کشور بازگردند

دولت ترکیه باید فوراً به این جنگ و اشغال غیرقانونی پایان دهد. مداخلات، که موجب جان باختن سربازان ترکیه نيز شده است، باید متوقف شود و سربازان باید به کشور بازگردند.

سیاست خارجی ترکیه با تجاوزگری رو به رشد، باید کنار گذاشته شود. برای کاهش تنش‌های فزاینده در خاورمیانه و شرق مدیترانه، بايد یک راه‌حل مسالمت‌آمیز اتخاذ گردد.

جنگ‌ فقط به امپریالیسم و طبقه سرمایه‌دار همدست آن، خدمت می‌کند. جنگ فقط ویرانی برای طبقه کارگر می‌آورد. چیزی که ما لازم داریم صلح است.

دبیرخانه کمیتۀ صلح ترکیه

استانبول، ۱۲ فوریه ۲۰۲۰