پرش به محتوا

بیانیه پایانی همایش جهانی علیه امپریالیسم – برای زندگی، حاکمیت و صلح

madoro_anti_imper


الگوی نولیبرالی که جهانی‌سازی شرکت‌های بزرگ را زیر سلطه دولت‌های امپریالیستی پیش می‌برد، اقتصاد جهان را شدیداً شکننده نموده است. بحران‌ها متناوب‌ترند، و سوداگران مالی بزرگ کره زمین را کنترل می‌کنند. توزیع ثروت تولید‌شده یک استاندارد نابرابری، بی‌عدالتی و محرومیت را تحمیل نموده که بر بخش بزرگی از جمعیت جهان تأثیر می‌گذارد. امپریالیسم به مداخله نظامی، بی‌ثبات کردن سیاسی دولت‌ها، جنگ و محاصره اقتصادی متوسل می‌شود…


منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا

تارنگاشت عدالت


 در ژانویه، هیأت‌های نمایندگی احزاب سیاسی و جنبش‌های اجتماعی به مناسبت «همایش جهانی علیه امپریالیسم» در شهر کاراکاس، پایتخت جمهوری بولیواری ونزوئلا گرد آمدند. پس از پایان مشاوره‌ها و تبادل نظرها، استنتاجات زیر حاصل شد:

آینده بشریت در معرض خطر جدی قرار دارد. صلح در کره زمین در نتیجه سیاست تجاوزگری نظامی ایالات متحده و متحدین آن، و هم‌چنین مسابقه تسلیحاتی مرگباری که فقط برای شرکت‌های بزرگ در مجتمع نظامی سود می‌آورد، به طور جدی تهدید می‌شود.

جنگ سازوکار مطلوب توسعه‌طلبی امپریالیستی، به ویژه توسعه‌طلبی امپریالیستی ایالات متحده است، و ما می‌بینیم که این درگیری‌های منطقه‌ای سال‌های اخیر بر خلق‌های سوریه، یمن، عراق، لیبی، افغانستان، و کل منطقه تأثیر گذاشته است.

همین‌طور، نوع بشر از تاخت و تاز یک الگوی اقتصادی که در توسعه انتحاری خود با عطش بی‌پایان برای حداکثر نمودن سود طبیعت را نابود می‌کند، رنج می‌برد. این دقیقاً منطق نظام سرمایه‌داری است، که نه فقط عملکرد آن‌‌را تضعیف می‌نماید، بلکه بشریت را نیز در معرض خطر انقراض قرار می‌دهد.

الگوی نولیبرالی که جهانی‌سازی شرکت‌های بزرگ را زیر سلطه دولت‌های امپریالیستی پیش می‌برد، اقتصاد جهان را شدیداً شکننده نموده است. بحران‌ها متناوب‌ترند، و سوداگران مالی بزرگ کره زمین را کنترل می‌کنند. توزیع ثروت تولید‌شده یک استاندارد نابرابری، بی‌عدالتی و محرومیت را تحمیل نموده که بر بخش بزرگی از جمعیت جهان تأثیر می‌گذارد. تازیانه فقر و بینوایی، به طرز بی‌سابقه‌ای در تاریخ بشر، بر میلیاردها انسان وارد می‌شود. بدون تردید، توسعه سرمایه‌داری پدیده‌های ناپایداری اجتماعی، سیاسی، اخلاقی را می‌آفریند.

به این باید بحران اخلاقی ناشی از سبک زندگی اقتصادهای بازار را افزود، که برای تحمیل جامعه مصرفی، فرهنگ‌های ملی و ارزش‌های انسانی را دفن می‌کند.

فرقه ارزش‌ستیز سرمایه‌داری، بحران شرایط انسان را که حاصل الگوی کنونی هم‌زیستی است، تشدید می‌نماید.

امپریالیسم در بحران است و این آن‌را متجاوزتر، خطرناک‌تر،  و ویرانگر‌تر می‌نماید. با افول جهان تک‌قطبی، امپریالیسم آمریکا استراتژی سلطه جهانی را پیش می‌برد. تعهد ژئوپليتیک کاخ سفید، رو‌یارو با مقاومت خلق‌ها و فوران قدرت‌های در حال ظهور، این بوده است که از سلطه خود از طریق سیاست نولیبرالی با هدف تصاحب مالکیت منابع طبیعی، به ویژه منابع انرژی، کنترل بازارها، و سلطه سیاسی بر ملت‌ها، دفاع کند.

امپریالیسم برای حفظ نظم جهانی ناعادلانه کنونی، حقوق بین‌الملل عمومی را نقض می‌کند، جهان را به میدان بزرگ عملیات نظامی خود مبدل کرده است، به اقدامات تنبیهی یک‌جانبه متوسل می‌شود، قوانین فرامرزی را تحمیل می‌کند، به چندجانبه‌گرایی حمله می‌کند، حاکمیت ملت‌ها را نقض و حق خلق‌ها برای تعیین سرنوشت خویش را سرکوب می‌کند.

در تصور پُرنخوت امپریالیسم، مرزهای آن تا جایی است که منافع توسعه‌طلبانه آن گسترش می‌یابد.

منطبق با این سیاست، امپریالیسم به مداخله نظامی، بی‌ثبات کردن سیاسی دولت‌ها، جنگ و محاصره اقتصادی متوسل می‌شود. برنامه‌ریزی استراتژیک آن ناتو را به مثابه بازوی نظامی جهانی نولیبرالیسم در نظر می‌گیرد. به علاوه، در چهارچوب «دکترین جنگ غیرمتعارف»، اقدامات تروریستی، استفاده از شبه‌نظامیان، پیگرد رهبران ضدامپریالیست، و سوءقصدهای هدفمند، برخی از اقدامات نمونه‌وار یک سیاست نسل‌کشانه هستند که بشریت را تهدید می‌کنند.

به این اعمال از طريق صنعت فرهنگی سرمایه‌داری، شرکت‌های ارتباطاتی فراملی بزرگ و استفاده از رسانه‌های اجتماعی «مشروعیت» داده شده است. همین‌طور،

استفاده از «داده‌های بزرگ» به یک اسلحه قدرتمند برای تغییر رفتار جمعیت و تأثیر بر تصمیمات سیاسی آن‌ها مبدل شده است.

در تلاش برای تحمیل یک «تفکر واحد»، قدرتمندان جهان با باورهای مذهبی بازی می‌کنند، سعی می‌نمایند روابط کنونی قدرت را با استفاده از عواملی مانند دمکراسی، تحمیل بازارهای آزاد، نژادپرستی اورپامحور، جداسازی اقلیت‌ها، ستم جنسیتی، ماهیت نژادی الگوی آموزشی جهانی، که کاملاً با الزامات دیکتاتوری سرمایه مطابقت دارند، توجیه کنند.

سرمایه‌داری نولیبرالی استثمار طبقه کارگر را تشدید می‌کند، ستم بر زنان را از طریق حداکثر نمودن سود شرکت‌های فراملی تشدید می‌نماید، آینده را از جوانان می‌گیرد و هویت خلق‌های بومی را نامشخص می‌کند. این نشان می‌دهد که راه‌حل برای مشکلات بزرگ امروز جهان به یک الگو ی نوین هم‌زیستی بشر نیاز دارد.

در این بستر، جهان چندمرکزی و چندقطبی با نیروی بزرگ‌تری ظهور می‌کند. استحکام سیاسی و اقتصادی قدرت‌هایی مانند روسیه و چین، و دیگر ملت‌ها، به نحو فزاینده‌ای یک وزنه جدی در برابر قدرت امپریالیسم آمریکا قرار می‌دهد. آشکارا، مقاومت قهرمانانه در خاورمیانه، مبارزات خلق‌های آمریکای لاتین، کارائیب نقشه‌های امپریالیسم را مهار نموده و عقب رانده است.

به علاوه، تجربیات جنبش‌های مترقی در سراسر جهان هم‌اکنون به مثابه یک گزینه در برابر نولیبرالیسم قرار دارند. یک نمونۀ این، انقلاب بولیواری است، که به مثابه یک مرجع انقلابی با نیروی مردمی عظیم در چهارچوب اتحاد نیرومند غیرنظامی-نظامی بر شالوده ایدئولوژی ناجی سیمون بولیوار و فرمانده هوگو چاوز طراحی شده است.

این، حمله ددمنشانه امپریالیسم ایالات متحده را علیه مردم ونزوئلا برانگیخته است، علیه مردمی که از احترام و عشق به میهن مایه گذاشته اند، در روندهای انتخاباتی متعددی که از دمکراسی مشارکتی نیرومند موجود در این کشور حمایت می‌کند، مسیر آن‌را به سمت سوسیالیسم تصویب نموده اند. روزهای دشوار مبارزه مردمی تهدیدات مداخله نظامی، اقدامات کودتایی، و خشونت تروریستی ایالات متحده را شکست داده است.

این نمونۀ نبرد، در کنار نمونه نیکاراگوئه و کوبا، و هم‌چنین پیشروی‌های اخیر در آرژانیتن و مکزیک، تقویت نیروهای ضدامپریالیسم را امکان‌پذیر نموده، که این خود به تقویت سازوکارهای جدید هم‌گرایی منطقه‌ای («جامعه دولت‌های آمریکای لاتین و کارائیب»، «اتحاد بولیواری برای خلق‌های آمریکای ما- پیمان تجاری خلق‌ها»، «پتروکاریب» و غیره) منجر خواهد شد. گرچه در هندوراس، پاراگوئه، برزیل، اکوادور، ال سالوادور و بولیوی، نولیبرالیسم به مثابه بخشی از نسخه جدید دکترین مونرو دوباره خود را مستقر کرده است، اما مبارزات ادامه دارند.

در باقی جهان نیز خلق‌ها مقاومت می‌کنند، دولت‌های شورشی و مردمی حاکمیت خود را اعمال می‌نمایند. اتحاد ضدامپریالیستی یک هدف استراتژیک سازش‌ناپذیر است.

در این بستر، همایش جهانی علیه امپریالیسم می‌گوید:

ما خلق‌های جهان را به نبرد برای زندگی، حفظ طبیعت و علیه شرایط ساختاری که موجب تغییرات اقلیمی می‌شوند ترغیب می‌نماییم. همین‌طور، ما از ملت‌های توسعه یافته می‌خواهیم برای جلوگیری از تخریب کره زمین قاطعانه کار کنند، و به ویژه از ایالات متحده می‌خواهیم موضع بَدَوی خود را که می‌خواهد آسیب ترسناکی را که با الگوی تولید کنونی خود، که متکی بر انباشت سرمایه است، به طبیعت وارد آورده نایده بگیرد، کنار بگذارد.

ما از مطالبه برای ساختمان یک نظم بین‌المللی عادلانه‌تر که منافع مردم را مقدم بدارد و به توسعه اجتماعی فراگیر و سیاست‌های عادلانه برای غلبه بر نابرابری‌های عظیم اجتماعی و اقتصادی که در میان ملت‌های جهان وجود دارد امکان بدهد، حمایت می‌کنیم.

ما شهروندان جهان را به دفاع از صلح، حاکمیت خلق‌ها و پیوستن به مبارزات مشروع برای روندهای اجتماعی-اقتصادی بر شالوده یک پلاتفرم وسیع واحد مبارزه علیه دشمن مشترک، امپریالیسم ایالات متحده، فرامی‌خوانیم.

ما انجام اقدامات زورگویانه غیرقانونی یک‌جانبه به وسیله قدرت‌های امپریالیستی را رد می‌کنیم، زیرا این‌ها سیاست‌های جنایتکارانه‌ای هستند که بر خلق‌ها تأثیر می‌گذارند. ما به ویژه سیاست نسل‌کشانه محاصره اقتصادی را که علیه ملت‌هایی در جهان انجام می‌شود که حاکمیت خود را اعمال می‌نمایند، محکوم می‌کنیم.

ما نظامی‌ کردن آمریکای ما و به ویژه حضور پایگاه‌های نظامی ایالات متحده را در آمریکای لاتین و کارائیب رد می‌کنیم.

ما تهاجم نظامی و دیگر تجاوزات امپریالیسم را علیه خلق‌های خاورمیانه قویاً محکوم می‌کنیم. به ویژه، ما نقض حاکمیت سوریه و عراق، تجاوزات علیه جمهوری اسلام ایران، و هم‌چنین ترور شنیع فرمانده قاسم سلیمانی، شهید خلق‌های رزمنده جهان برای آزادی را، رد می‌کنیم.

ما خواهان احترام به حاکمیت ونزوئلا، کوبا، و نیکاراگوئه هستیم، و از تلاش‌های نیکولاس مادورو موروس، رییس‌جمهور قانونی جمهوری بولیواری ونزوئلا برای حفظ صلح حمایت می‌کنیم.

ما تلاش هدایت شده به وسیله کاخ سفید را برای سانسور شرکت‌های چنددولتی «تله‌سور» و «هیس‌پان تی‌وی»، محکوم می‌کنیم. این تعدی علیه آزادی بیان خلق‌ها را نشان می‌دهد.

ما کودتای هدایت شده از واشنگتن را، علیه رییس‌جمهور اوو مورالس آیاما محکوم می‌کنیم. ما سرکوب خشن و نژادپرستی علیه حکومت کثیرالملله بولیوی را محکوم می‌کنیم.

همین‌طور، همایش جهانی علیه امپریالیسم [در موارد زیر] توافق دارد:

ساختن یک پلاتفرم واحد جهانی متشکل از قاره‌ها، مناطق، نواحی و کشورها، برای مقابله با امپریالیسم. این ساختار سازمانی بر اساس ویژگی‌های هر منطقه شکل خواهد گرفت.

برگزار نمودن همایش‌های قاره‌ای علیه امپریالیسم در ۲۰۲۰، با هدف ایجاد پلاتفرم‌های واحد قاره‌ای، منطقه‌ای و ناحیه‌ای بر اساس برنامه مشترک مبارزه علیه امپریالیسم.

برگزار نمودن دومین همایش جهانی علیه امپریالیسم در کاراکاس، پایتخت جمهوری بولیواری ونزوئلا، برای تعیین نام «پلاتفرم واحد جهانی»، و هم‌چنین تدقیق پلاتفرم‌های متفاوت قاره‌ای و منطقه‌ای در یک برنامه مشترک که مبارزات خلق‌ها را متحد خواهد کرد.

در پایان، همایش جهانی علیه امپریالیسم توافق دارد «دستور کار مبارزات» را که در «نخستین نشست کارگران در همبستگی با انقلاب بولیواری» تصويب شد، و «نخستین کنگره بین‌المللی زنان»، «نخستین کنگره کمون‌ها، جنبش‌های اجتماعی و قدرت خلق»، «نخستین نشست بین‌المللی خلق‌های بومی»، «نخستین کنگره بین‌المللی آفریقایی‌تبارها»، و «کنگره ارتباطات بین‌المللی» که در سال ۲۰۱۹ در جمهوری بولیواری ونزوئلا برگزار و آن‌را تأیید نمود، در پیش گیرد، دستور کاری که شامل نکات زیر است:

برگزار کردن یک روز بین‌المللی بسیج در حمایت از انقلاب بولیواری و علیه نولیبرالیسم در ۲۷ فوریه ۲۰۲۰ (در بزرگداشت ۳۱-مین سالگرد نخستین شورش در کاراکاس علیه نولیبرالسم).

 

دعوت به یک بسیج جهانی برای صلح در ونزوئلا، در آمریکای ما، علیه نقشه‌های جنگی دولت ایالات متحده برای آوریل ۲۰۲۰.

تعیین یک روز بین‌المللی در رد دکترین مونرو، علیه محاصره اقتصادی و دیگر اقدامات زورگویانه یک‌جانبه برای ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰.

تشکیل یک کمیسیون هماهنگی- تا نشست بعد – برای هیأت‌های نمایندگی حاضر در نخستین همایش جهانی علیه امپریالیسم، برای تحقق بخشیدن به این برنامه.

تصویب شده در شهر کاراکاس، زادگاه ناجی سیمون بولیوار و پایتخت جمهوری بولیواری ونزوئلا در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰.

madoro_anti_imper2


«برای زندگی، حاکمیت و صلح» همایش جهانی علیه امپریالیسم در ونزوئلا آغاز به کار کرد 


منبع: orinoco tribune

 تارنگاشت عدالت


نمایندگان جنبش‌های اجتماعی و سیاسی از پنج قاره در همایش جهانی علیه امپریالیسم که از ۲۲ ژانویه در پایتخت ونزوئلا آغاز خواهد شد، شرکت خواهند کرد.

شرکت کنندگان در همایش زیر شعار «برای زندگی، حاکمیت و صلح» سیاست‌های نولیبرالی، امپریالیستی ایالات متحده و متحدین آن‌را محکوم خواهند کرد .

جراردو مارکز عضو رهبری ملی حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا گفت: «این یک همایش جهانی است که ما در آن بیش از ۸۹۲ نماینده دعوت کرده ایم، و برخی از آن‌ها از روز شنبه در کشور بوده اند.»

مارکز گفت که در طی همایش آن‌ها بر روی جداول موضوعی کار خواهند کرد، و موضوعاتی مانند تجاوزات امپریالیسم در قرن بیست‌ویکم، جست‌وجو برای یک الگوی اقتصادی پایدار، نولیبرالیسم در برابر فراگیری اجتماعی، تجربيات دولت‌های مترقی در جهان بررسی خواهند شد.

دیوستادو کابلو، معاون اول حزب سوسیالیبست متحد ونزوئلا، که مسؤولیت افتتاح همایش را به عهده داشت در سخنان خود به عکس‌های نمایشی که گوآیدو در سفر خود به چند کشور انداخته بود، اشاره کرد و آن‌ها را بی‌اهمیت خواند.

کابلو بر اهمیت همبستگی میان کشورهایی که در برابر سلطه ایالات متحده، و هم‌چنین در میان خلق‌هایی که در برابر نولیبرالبسم مقاومت می‌کنند، تأکید نمود. منطبق با این روحیه، او اشاره ویژه‌ای به قاسم سلیمانی کرد، و بیش از ۲۵۰ نماینده از ۵۱ کشور به پیشنهاد او به پا خاستند و یک دقیقه دست زدند .

نماینده حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا تأکید نمود که در ونزوئلا یک نبرد بزرگ علیه دست‌آویز‌های مداخله‌جویانه در جریان است، که به مثابه سرمشقی برای ملت‌های دیگر جهان که مصمم به شکست دادن نولیبرالیسم هستند، خدمت می‌کند.

همایش ضدامپریالیستی در جمعه آینده، ۲۴ ژانویه به کار خود پایان خواهد داد، این همایش بخشی از دستور کار پانزدهمین همایش سائو پائولو است که در ژوئیه گذشته در ونزوئلا برگزار شد. در آن همایش ، شرکت کنندگان تأثیرات نولیبرالیسم را بررسی کردند.

خرابکاری علیه همایش جهانی

پیش از این، تانیا دیاز، سرپرست ارتباطات و فعالیت‌های حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که علی‌رغم محاصره اقتصادی و خرابکاری، همایش برگزار خواهد شد. وی خاطرنشان کرد که از ۱۲۰۰ شرکت‌کننده بین‌المللی فقط درصد کمی توانستند وارد ونزوئلا شوند.

چندین هیأت نمایندگی بین‌المللی گفتند که شرکت‌های هواپیمایی محدودیت‌های زیادی بر سفر دیگر هیأت‌های نمایندگی وضع کردند، عملی که رژیم ایالات متحده در ماه‌های اخیر برای خرابکاری در انقلاب بولیواری انجام داده است .


عدالت: فیلم بخشی از سخنان افتتاحیه دیوستادو کابلو که در توئیتر نصب شده بود، دچار سانسور امپریالیستی شد. کابلو در اشاره به قاسم سلیمانی گفت: «مایلم از شما بخواهم در این همایش به یک شهید بزرگ،که به وسیله تروریسم آمریکای شمالی به قتل رسید، به ژنراال قاسم سلیمانی، ژنرال شهيد ایران ادای احترام کنیم… و اگر اجازه بدهید یک دقیقه هورا اعلام خواهم کرد… زنده باد سلیمانی!

Francisco Nunes @fcn_84

Diosdado Cabello offers a minute of applause in honor of General Soleimani, along with international delegates from 51 countries, at the World Meeting Against Imperialism

🇻🇪🤝🇮🇷 https://twitter.com/OrlenysOV/status/1220050098874408960 

30 people are talking about this

VTV CANAL 8

@VTVcanal8

Tania Díaz: Sabotaje contra delegados internacionales no impedirá Encuentro Antiimperialista en Caracas
https://www.vtv.gob.ve/tania-diaz-sabotaje-opositor-delegados-internacionales/ 

Psuv Miranda @MirandaPSUV

¡Todos los pueblos dignos unidos por un solo pensamiento antiimperialista! 🌐☮🇻🇪

Te invitamos a acudir al Encuentro Mundial contra el Imperialismo para consolidar una nueva agenda de lucha por la paz, la soberanía y la vida.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: