سرتیتر

عراق: آمریکا در مورد حمله به پایگاه نظامی‌اش دروغ گفته و آگاهانه از آن برای کشتن سلیمانی سو استفاده کرده‌است.

همانطور که روزنامه نیویورک‌تایمز قبلاً هم گزارش داده بود ارتش و دولت آمریکا آگاهانه و با نقشه قبلی از حمله داعش به پایگاه نظامی کی وان آمریکا در کرکوک سواستفاده کرده تا نیروهای محور مقاومت در عراق مورد حمله نظامی کرده و به کشتار شیعیان در عراق دست بزند.

به همین بهانه نیز پایگاه های حشد الشعبی و کتائب حزب‌الله در عراق مورد حمله هوائی ارتش اشغالگر و امپریالیستی آمریکا قرار گرفتند و سپس ژنرال سلیمانی و المهندس فرماندهان مقاومت و دژهای محور مقاومت در برابر داعش توسط ارتش آمریکا بزدلانه ترور شدند تا سناریوی رذالت شان کامل شود.

ژنرال عدنان فرماندهی ارتش عراق امروز اعلام کرد علارغم آنکه بارها از ارتش آمریکا تقاضا کرده‌ایم که اسناد و مدارک خود را برای وارد کردن اتهام به شبه نظامیان شیعه در عراق به ما ارائه کنند آنها از اینکار سرباز‌ زده و ما از انها چیزی دریافت نکرده‌ایم.

دستیابی به اطلاعات موثق برای متهم کردن شیعیان نیاز به منابع قابل اعتماد محلی دارد که آمریکایی‌ها از ان برخوردار نیستند.در عین‌حال تمام شواهد عراقی‌ها نشان میدهد که اطلاعات آمریکایی غیرواقعی است، چراکه راکت ها از مناطق عرب و ترکمن نشین پرتاب شده که بیشتر ساکنان آن مناطق گرایشات داعشی دارند و در آنجا اثری از شبه نظامیان شیعی نیست.

در عین حال گزارش رسمی آمریکایی‌ها از حمله راکتی به پایگاه دچار تناقضاتی بسیار جدی است آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که ۳۲ موشک توسط شبه‌نظامیان شیعی به پایگاه شلیک شده است است در حالیکه شاهدان عینی و مردم منطقه‌ی اطراف پایگاه تنها از ۱۱ راکت سخن به میان می آورند.

در حالی که ۱۰ روز قبل از انجام این حملات راکتی به پایگاه آمریکایی نیروهای امنیتی عراق به ارتش آمریکا در این منطقه هشدار می دهد که داعش حملاتی را برای پایگاه‌های آمریکایی ها آماده می کند چند روز قبل از این حملات تردد آتی در این منطقه توسط نیروهای داعش صورت گرفته بود.

گفتنی است که حمله نظامی داعش به پایگاه نظامی ارتش امریکا در عراق غیرمنتظره نبوده است شورای عالی امنیتی عراق گزارشی را منتشر کرده است که در این گزارش در تاریخ ۶ نوامبر ۲۰۱۹ اطلاعات موثقی موجود است که داعش قصد حمله به این پایگاه را دارد.

یک ژنرال عراقی به نام ژنرال عدنان اخیراً در گزارشی که در مطبوعات و رسانه های عراق منتشر شده است اعلام کرد که درست در روز حمله با فرماندهان ارتش آمریکا در این پایگاه تماس گرفته و پس از دیدار با آنها به آنها هشدار داده استکه حمله داعش به زودی صورت خواهد گرفت و در همان روز با فرماندهان آمریکایی به صرف نهار – چیکن تیکا و برنج – مشغول بوده است.

سخنگوی شبه نظامیان کتائب حزب‌الله اعلام کرد که آخرین باری که شبه‌نظامیان کتائب حزب الله در منطقه مورد نظر در نزدیکی کرکوک بوده اند به سال ۲۰۱۴ میلادی باز می گردد، در نتیجه بر خلاف ادعاهای ارتش آمریکا هیچ که نظامی شیعی در هنگام اجرای عملیات حمله نظامی راکتی به پایگاه های آمریکا در این منطقه حضور نداشته است و همین دلیل هم زمانی که امریکایی ها پس از حمله داعش به این پایگاه به بهانه حمله شیعیان به این پایگاه به پایگاه های کتائب حزب الله حمله کردن ارتش و دولت عراق دچار تعجب شدند

در انتها بار دیگر گزارش کاملی از روزنامه نیویورک تایمز در مورد دروغهای دولت ترامپ و پنتاگون را منتشر می کنیم:

روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه گزارش داده است که مقام‌های اطلاعاتی و نظامی عراق اعتقاد دارند که حمله راکتی چند هفته پیش به پایگاه نظامی «K1» آمریکا در عراق، با گروه «کتائب حزب‌الله» ارتباطی نداشته است.

در آن حمله راکتی که روز ۲۷ دسامبر (۶ دی ماه) انجام شد، یک پیمانکار نظامی آمریکایی کشته و چند نفر هم زخمی شدند. آمریکا آن حمله را به گروه «کتائب حزب‌الله» از اعضای «الحشد الشعبی» عراق نسبت داد و به همین بهانه چند پایگاه این گروه را در نزدیکی منطقه «قائم» هدف قرار داد. در حمله آمریکا نزدیک به ۳۰ عضو کتائب حزب‌الله به شهادت رسیدند. اعتراضات در برابر سفارت آمریکا در بغداد، ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و پاسخ موشکی ایران به آمریکا، همگی بعد از این دو رخداد، اتفاق افتاد.

نیویورک‌تایمز نوشته است: «اما مقام‌های نظامی و اطلاعاتی عراق در مورد عامل شلیک راکت‌هایی که یک زنجیره حوادث را رقم زد، ابراز تردید کرده و می‌گویند بعید است که کتائب حزب‌الله که از سوی ایالات متحده به انجام این حملات متهم شده، عامل این اقدام بوده باشد.»

مقام‌های عراقی می‌گویند تجربه آن‌ها و همچنین شواهدی که از محل حادثه به دست آمده، باعث شده تا به ادعای آمریکا در مورد نقش کتائب در آن حمله تردید داشته باشند. به گفته این مقام‌ها، این موشک‌ها از بخش سنی‌نشین «کرکوک»، یعنی جایی که گروه تروریستی «داعش» در آن فعالیت گسترده‌ای دارد، انجام گرفته است. حضور داعش و گروه‌های افراط‌گرا در کرکوک، این منطقه را به محلی خصم‌آلود برای کتائب حزب‌الله تبدیل کرده و به همین دلیل این گروه از سال ۲۰۱۴ در کرکوک حضور نداشته است.

در مقابل، داعش در ۱۰ روز پیش از حمله جنجالی به K1، سه حمله در منطقه‌ای نسبتا نزدیک به این پایگاه انجام داده بود و مقام‌های اطلاعاتی عراقی هم در ماه‌های نوامبر و دسامبر به واشنگتن هشدار داده بودند که داعش قصد دارد به زودی پایگاه K1 را هدف قرار دهد.

علاوه بر این، خودروی پیکاپ رهاشده‌ای هم که به نظر می‌رسد حمله به K1 از پشت آن انجام شده، نزدیک جایی پیدا شده است که داعش در ماه سپتامبر در آن پنج چوپان شیعه را اعدام کرده بود.

مقام‌های عراقی می‌گویند تمام این شواهد، از نقش داعش در آن حمله حکایت دارد.

ژنرال «احمد عدنان» مسئول بخش اطلاعات پلیس فدرال عراق در پایگاه K-1 می‌گوید: «تمامی شواهد نشان می‌دهد که این اقدام کار داعش بوده است. من به شما در خصوص سه حادثه‌ای که در روزهای قبل در این منطقه (نزدیکی پایگاه K-1) به وقوع پیوسته گفتم – ما تحرکات داعش را می‌شناسیم».

وی ادامه داد: «حتی ما به عنوان نیروهای عراقی نمی‌توانیم به این منطقه بیاییم، مگرآنکه نیروهای زیادی در اختیار داشته باشیم، زیرا اینجا محل امنی نیست. آنوقت چطور یک نفر که این منطقه را نمی‌شناسد، می‌تواند به اینجا بیاید و جایگاه شلیک را پیدا می‌کند و حمله را انجام ‌دهد».

کتائب حزب‌الله هرگونه ارتباط با حمله به پایگاه K-1 را رد کرده است، ولی هیچ گروهی نیز تاکنون مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.

در حالی که واشنگتن مدعی است که اسنادی در اختیار دارد که از نقش کتائب حزب‌الله در این حمله حکایت دارد، اما به گفته مقام‌های عراقی، آمریکا تاکنون هیچ‌یک از این اطلاعات ادعایی را با عراق در میان نگذاشته است.

«ابو علی العسیری» مدیرکل اطلاعات و مبارزه با تروریسم عراق می‌گوید ایالات متحده آمریکا قبل از حمله ۲۹ دسامبر (۹ بهمن ماه) به مواضع گردان‌های حزب‌الله به هیچ عنوان با عراق رایزنی نکرده است.

وی توضیح داد: «آنها (آمریکا) به هیچ عنوان تحلیل‌های من را از آنچه در کرکوک رخ داده است، جویا نشدند و اطلاعات خود را نیز با من به اشتراک نگذاشتند. معمولاً‌ هر دو این اقدامات را انجام می‌دهند».

علیرغم آنچه که مقام‌های عراقی گفته‌اند، ۶ روز بعد از حمله به پایگاه k-۱، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «همانطور که می‌دانید، جمعه گذشته، نیروهای آمریکایی در پایگاهی در نزدیکی کرکوک، مورد حمله کتائب حزب‌الله قرار گرفتند».

زمانیکه مقام‌های آمریکایی به «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق ابلاغ کردند که در اقدامی تلافی‌جویانه، قصد حمله به مواضع کتائب حزب‌الله عراق را دارند، مقام‌های عراقی دچار بهت و حیرت شدند. مقام‌های عراقی تأکید کردند که این گروه سال‌هاست که در استان کرکوک حضور ندارد و آخرین باری که در آنجا فعال بود، در سال ۲۰۱۴ و روزهای اولیه مبارزه با داعش بوده است.

از طرف دیگر، «محمد محی» سخنگوی کتائب حزب‌الله، هرگونه ارتباط این گروه با حمله به k-1 را رد کرد و گفت که کتائب در سال ۲۰۱۴ تنها به مدت ۸۰ روز در استان کرکوک حضور داشته است.

وی سپس با اشاره به ادعاهای واشنگتن گفت که اگر آمریکایی‌ها اسنادی مربوط به نقش کتائب حزب‌الله در این حمله دارند، باید آن را به اشتراک بگذارند و ارائه دهند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که این گروه وابسته به الحشد الشعبی در سراسر عراق فعال است و به طور مداوم حملاتی را در قلمرو سنی‌نشین انجام داده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز سپس با اشاره به این موارد و این اقدام تحریک‌آمیز آمریکا نوشت، حملات روز دوم ژانویه (۱۲ دی ماه) آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله و حمله پهپادی روز سوم ژانویه (۱۳ دی ماه) واشنگتن در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد که به شهادت سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و هفت تن از یارانش منجر شد، موج گسترده‌ای از خشم را در عراق و ایران به همراه داشت و موجب شد که پارلمان عراق به اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق رأی دهد.

طبق این گزارش، آمریکا حدود پنج هزار نظامی در عراق دارد که می‌گوید هدف اصلی آنها مبارزه با داعش و آموزش سربازان عراقی هستند. علیرغم آنکه دولت عراق هنوز رسماً از آمریکا نخواسته که خاک این کشور را ترک کند اما مقام‌های هر دو کشور آمریکا و عراق تأیید کرده‌اند که روابط دو کشور تیره شده است.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، مقام‌های عراقی می‌گویند که هنوز سؤالات بی‌پاسخ زیادی درباره مسئول حمله به پایگاه K-1 برجای مانده است.

«عبدالحسین الهنین» مشاور عادل عبدالمهدی می‌گوید: «هویت (عوامل حمله به پایگاه «k-1») هنوز تأیید نشده است. تردیدهای مشخصی وجود دارد و من ادعا نمی‌کنم که همه‌چیز را می‌دانم، اما می‌تواند کار داعش یا حزب بعث بوده باشد. اوضاع در عراق پیچیده است».