سرمقاله

مقایسه پاسخ چین و ترکیه در مورد مقابله با فجایع طبیعی

corona_virus_01


پاسخ چین به ویروس کرونا: قرار دادن مردم قبل از سود


ژی جینگ‌پینگ: «زندگی اهمیت والایی دارد. زمانی که یک بیماری همه‌گیر شیوع می‌یابد، یک فرمان صادر می‌شود. جلوگیری و کنترل آن وظیفه ماستاو گفت که اعضای حزب در همه سطوح و در سراسر کشور باید برای حراست از سلامت همگانی «در صف مقدم قرار گیرندمقایسه پاسخ‌ مقامات دولت و حزب کمونیست چین با پاسخ سرمایه‌گذاران وال استریت، تمایز بین نظام‌های سوسیالیستی و سرمایه‌داری را برجسته‌تر ساخت و این پرسش را پیش آورد که: کدام اولویت دارد، مردم یا سود؟


منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا
نویسنده: سی. جی. اتکینز
تارنگاشت عدالت


 در حالی‌که مقامات دولتی در چین برای مهار اشاعه یک ویروس کشنده جدید، که تا لحظه نگارش این سطور، حدود ۲۷۰۰ نفر را مبتلا نموده و بیش از ۸۰ نفر را کشته است می‌جنگندند، در آخر هفته گذشته، حال و هوای معمول جشن‌های آغاز سال نو قمری در سراسر آسیا غیرعادی بود. تلاش‌های بی‌سابقه‌ای‌ برای متوقف ساختن اشاعه این بیماری تنفسی شبیه ذات‌الریه که ویروس کرونا علت آن است، و گفته می‌شود از یک بازار جانوران دریایی آغاز شد که در آن گوشت حیوانات وحشی به طور غیرقانونی فروخته می‌شود، در جریان است.

براساس گزارش «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری»، در ایالات متحده در روز یک‌شنبه ۲۵ ژانویه، سه مورد دیگر، دو مورد در کالیفرنیا و یک مورد در آریزونا تأیید شد. دو مورد قبلی در شهر شیکاگو و ایالت واشنگتن تأیید شده بود. «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری» گفت که فقط بیش از ۱۰۰ بیمار را در ۲۶ ایالت برای احتمال ابتلاء تحت نظر دارد.

در سراسر چین گردهم‌آیی‌های وسیع برای استقبال از «سال موش» در روز‌های جمعه و شنبه لغو شد، اما کشورهای دیگر با تشویق هشیاری بیش‌تر در میان مردم، مراسم عمومی سال نو را برگزار کردند. سال نو قمری، با سفر صدها میلیون نفر برای بودن با خانوادههم در درون چین و هم در سراسر جهانبزرگ‌ترین مهاجرت سالانه انسان در جهان است. اما امسال، گسترش سریع ویروس کرونا این حرکت بزرگ را کاهش داد

بسیاری از مردم، به ویژه کارگران مهاجر را که قادر به رفتن به خانه‌های خود نبودند، در شهرهای بزرگ چین ماندگار شدند.

شهر ووهان در استان هوبئی نقطه کانونی شیوع است و عملاً مهر و موم شده است. همه هواپیماها، قطارها و دیگر ارتباطات قطع شده اند. حرکت وسايل نقلیه عمومی و خودروهای شخصی در مناطق مرکزی شهر تعلیق شده است و ۶۰۰۰ تاکسی با هماهنگی دولت رفت‌و‌آمد ضروری برای محلات شهر را تأمین می‌کنند.

مقامات آنجا می‌گویند برای «تضمین ایمنی و سلامت مردم» اقدامات لازم را انجام دادند. مقررات مشابه اما نه چندان سختی، اکنون در دیگر شهرهای اطراف ووهان به اجرا گذاشته شده است، تعداد کل مردم قرنطینه شده به ۵۰ میلیون رسیده است.

سازمان جهانی بهداشت پاسخ سریع دولت چین را به بحران تحسین می‌کند، تیدو ادهانوم قبریسوس، دببرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: کشور «با تعهد کاملاقدامات بسیاری نیرومندی انجام داد

پاسخ سریع
دامنه آن تعهد اکنون به شکل عظیمی گسترش می‌یابد، و توانایی دولت سوسیالیستی را برای بسیج سریع و مؤثر منابع در خدمت به سلامت عمومی به نمایش می‌گذارد.

دولت ووهان کارزار شتابان ساختمان بیمارستان‌های ویژه را برای درمان بیماران ویروس کرونا و کاهش بار نظام مراقبت درمانی شهر، آغاز کرده است. نخستین بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی هم‌اکنون در شُرُف اتمام است و انتظار می‌رود در روز ۳ فوریه تکمیل شودکل زمان ساختمان بیمارستان فقط ۶ روز طول کشید.

یک گزارش ویديویی در روز جمعه ده‌ها ماشین حفاری و بولدوزر را نشان می‌داد که محل بنای بیمارستان را هموار می‌کردند. کارگران ساختمانی با چشم پوشیدن از تعطیلات خود و بازگشت به کار، فداکاری خود را نسبت به طرح نشان می‌دهند. مهندس وو ژی‌ژن به آسوشیتدپرس گفت او به دلیل احساس مسؤولیت، روزانه فقط ۵ ساعت استراحت دارد. وی افزود: «به مثابه یک سکنه ووهان و پرسنل ساختمانی، من متعهدم هر چه در توان دارم انجام بدهم. ما باید کارها را پیش از موعد مقرر انجام دهیم

در روز ۲۵ ژانویه، نخستین روز سال نو قمری، «روزنامه خلق»، ارگان حزب حاکم کمونیست چین اعلام کرد دومین بیمارستان با ظرفیت ۱۳۰۰ تختخواب نیز ساخته خواهد شد. قرار است این بیمارستان دو هفته دیگر آغاز به کار کند.

این دو تأسیسات، درمانی را که مشخصاً مبتلایان به این بیماری جدید به آن نیاز دارند ارايه خواهند نمود و برای جلوگیری از گسترش آن فعالیت خواهند کرد. این‌ها شبیه بیمارستان‌های پیش‌ساخته‌ای است که در سال ۲۰۰۳ در پکن برای مقابله با بحران سارس (سندرم تنفسی حاد) ساخته شد. آن مرکز درمانی در عرض هفت روز تکمیل شد؛ نخستین بیمارستان ویروس کرونا در ووهان یک روز زودتر آماده خواهد شد.

علاوه بر تلاش‌های قرنطینه‌ای در استان هوبئی و ساختمان سریع بیمارستان، اکنون تعدادی اقدام جدید برای مهار گسترش بیماری دنبال می‌شود. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری چین می‌گوید برای یافتن یک واکسن جهت حفاظت از مردم در برابر ابتلای به بیماری کار می‌کند.

ژو ونبو سرپرست «مؤسسه ملی برای کنترل بیماری‌های ویروسی» روز یک‌شنبه گفت که برای مشخص کردن و کِشت گونه ویروس و تعیین مؤثرترین داروها برای درمان ذات‌الریه ناشی از آن پژوهش‌هایی در جریان است.

به علاوه، ۴۵۰ پرسنل پزشکی از ارتش رهایی‌بخش خلق برای کمک به پزشکان و پرستاران ووهان راهی آن شهر شده‌ اند. بسیاری از پزشکان نظامی اعزام شده در جریان شیوع سارس و ابولا تجریه اندوختند.

قرار دادن مردم قبل از سود

رهبری بالای حزب کمونیست چین در روز شنبه ۲۵ ژانویه برای تعیین گام‌های بعدی برای مقابله با بیماری، در پکن تشکيل جلسه داد. آن نشست تصمیم گرفت که کمیته مرکزی حزب یک کمیسیون ویژه برای کنترل بیماری ايجاد کند.

ژی جینگ‌پینگ دبیرکل حزب، که رییس‌جمهور چین نیز هست، ریاست نشست را بر عهده داشت. وی گفت: «زندگی اهمیت والایی دارد. زمانی که یک بیماری همه‌گیر شیوع می‌یابد، یک فرمان صادر می‌شود. جلوگیری و کنترل آن وظیفه ماستاو گفت که اعضای حزب در همه سطوح و در سراسر کشور باید برای حراست از سلامت همگانی «در صف مقدم قرار گیرند

یک سرمقاله در «روزنامه خلق» نیز یک جبهه متحد تلاش برای نبرد با گسترش ویروس کرونا را تشویق نمود. سرمقاله اعلام کرد که همه باید مشارکت نمایند و در صورت لزوم آماده فداکاری باشند، اما این‌ را نیز بيان داشت که مقامات دولتی باید برای حداقل کردن تأثیر تلاش‌های بازدارنده بر زندگی روزانه شهروندان هر کار که می‌توانند انجام دهند.

روزنامه بحران را «یک آزمایش نظام حکمرانی و توانایی چین» نامید و گفت تضمین ذخیره و عرضه داروها و فرآورده‌های پزشکی از فوریت ویژه برخودار است. «چین، به مثابه کارخانه جهان، کمبود نیروی تولیدی ندارد، و جبران کمبود موجود فرآورده‌های پزشکی امر دشواری نیست. ما از طرف‌های ذیربط می‌خواهیم برای تضمین تولید پا در میدان بگذارند، و هر شهر کشور را به ارايه کمک متقابل برای خروج از این چالش ترغیب می‌نماییم

در عین حال، 

در وال استریت سود و نه سلامت عمومی در مرکز توجه قرار داشت. در نیویورک ارزش سهام خطوط هواپیمایی، شرکت‌های مسافرتی، و شرکت‌های گردشگری در مبادلات روز جمعه پایین آمد و سرمایه‌گذاران نگران کاهش سود خود از متوقف شدن مسافرت به چین شدند.

اما، این فشار تنزلی با توصیه مشاوران مالی حریص به مشتریان خود برای خریدن سهام در شرکت‌های سازنده ماسک و فرآورده‌های پزشگی و بنگاه‌های تولید کننده واکسن‌ها، به ویژه پس از گزارش نخستین مورد ویروس کرونا در ایالات متحدهجبران شد.

الیزابت بَلبوآ بِنرینگا، تحلیل‌گر بازار یک فهرست از «۱۳ سهام مرتبط با ویروس کرونا که باید دنبال کرد» را در اختیار خوانندگان ستون مالی یاهو قرار داد! بنزینگا در ارتباط با «صنایع لیک‌لند» که ماسک‌ و تجهیزات حمایتی در برابر خطرات زیستی تولید می‌کند به سرمایه‌گذاران خاطرنشان کرد که  سهام شرکت «تاریخاً در جریان شیوع بیماری‌ها بالا رفته و در جریان شیوع ابولا یک عرضه‌کننده مطلوب بود

{styleboxjp}در چین سودجویی از بحران ممنوع شد، گرچه نظارت کنندگان بر بازار به «مجازات سریع و سخت» برای گران‌فروسان و محتکران فرآورده‌های پزشکی هشدار دادند. یک خط ویژه برای گزارش متخلفین در اختیار مردم قرار گرفت.

مقایسه پاسخ‌ مقامات دولت و حزب کمونیست چین با پاسخ سرمایه‌گذاران وال استریت، تمایز بین نظام‌های سوسیالیستی و سرمایه‌داری را برجسته‌تر ساخت و این پرسش را پیش آورد که: کدام اولویت دارد، مردم یا سود؟

اشاره: تعداد مبتلایان و جان‌باختگان که در ابتدای مقاله ذکر گردید، کمی پس از انتشار با هدف انعکاس اطلاعات داده شده به وسیله مقامات چینی و «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری» ایالات متحده، به‌روز شد. 

برگرفته از: دنیای مردم

پایان


زلزله ترکیه: قرار دادن سود قبل از مردم


در الازیغ، در پی وقوع زلزله ۶٫۸ درجۀ ریشتری، و پس از آن‌که وزیر کشور اعلام کرد به قربانیان زلزله کمک نقدی پرداخت خواهد شد، اجاره‌ها دو برابر شدند. بسیاری از قربانیان زلزله، که به افزایش اجاره‌ها و افزایش تقاضا واکنش نشان دادند، برای داشتن یک زندگی گرم و مناسب در فصل سرد زمستان، مجبورند این وضعیت را بپذیرند. با این وجود، قربانیان زلزله علی‌رغم قیمت‌های بالا، هنوز برای یافتن یک خانه مشکل دارند.

منبع: چپ، پرتال خبری حزب کمونست ترکیه
تارنگاشت عدالت

در الازیغ زلزله زده، پس از کمک نقدی دولت به قربانیان، اجاره مسکن دو برابر شد

در الازیغ، در پی وقوع زلزله ۶٫۸ درجۀ ریشتری، و پس از آن‌که [سلیمان] سویلو وزیر کشور اعلام کرد به قربانیان زلزله کمک نقدی پرداخت خواهد شد، اجاره‌ها دو برابر شدند.

طبق گزارش‌ها، در الازیغ اجاره آپارتمان‌هایی که پیش از زلزله ۷۰۰ لیره ترک بود اکنون ۱۵۰۰ لیره ترک است. جان به در بُردگان زلزله که در چادر‌ها زندگی می‌کنند از نبود خانه‌های اجاره‌ای مناسب شکایت دارند.

در الازیغ، که ۳۳‌ محله دارد، برخی ساختمان‌ها در اثر زلزله ۶٫۸ درجۀ ریشتری ویران شده اند، و ساختمان‌های بسیاری به دلايل ایمنی ناشی از خسارات وارده غیرقابل سکونت می‌باشند.

در پی این وضعیت، 

قربانیان زلزله مجبور به اقامت موقت در چادرها، مدارس، ورزشگاه‌ها، مساجد و مهمان‌سراهای شهر شدند. کسانی که به ویژه در شب‌های سرد از سرما به خود می‌لرزیدند، جست‌وجو برای خانه‌های اجاره‌ای را آغاز کردند.

اجاره‌ها ناگهان دو برابر شد
خبرگزاری دوغان گزارش می‌دهد به دلیل بالا رفتن تقاضا، قیمت خانه‌های اجاره‌ای در شهر ناگهان دو برابر شده است. نرخ اجاره بها، که نسبت به منطقه و متراژ آن بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ لیره ترک است، به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیره افزایش یافته است.

بسیاری از قربانیان زلزله، که به افزایش اجاره‌ها و افزایش تقاضا واکنش نشان دادند، برای داشتن یک زندگی گرم و مناسب در فصل سرد زمستان، مجبورند این وضعیت را بپذیرند. با این وجود، قربانیان زلزله علی‌رغم قیمت‌های بالا، هنوز برای یافتن یک خانه مشکل دارند

بسیاری از آ‌ن‌ها که در خیابان‌ها دنبال خانه اجاره‌ای می‌گردند، می‌گویند گرچه آماده اند اجاره‌های دو برابر شده را بپردازند اما نمی‌توانند خانه پیدا کنند.

سلیمان سویلو وزیر کشور، فارتین کوجا وزیر بهداشت، مورات کوروم وزیر محیط زیست و شهرسازی و محمد قصاب اوغلو وزیر جوانان و ورزش در شهر الازیغ در یک نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

سلیمان سویلو وزیر کشور اعلام گرده است که کمک نقدی اضطراری به شهروندانی داده خواهد شد که خانه‌هایشان پس از زلزله وبران شده، و به حساب‌های بانکی آن‌ها واریز خواهد شد.