پرش به محتوا

ارتباط دختر ارمنی آتاتورک با سانحه هوایی استانبول

Sabiha_Gokcen_with_cap

نوشته : احمد مزارعی، ششم فوریه 2020

ahmad_mazareieیک هواپیمای خطوط هواپیمای «پگاسوس» ترکیه هنگام فرود درفرودگاه «صبیحه» ترکیه * دچار حادثه شد و به سه قسمت تقسیم شد وقسمتهائی ازان دچار حریق شد. در این سانحه هوایی حداقل ۳ نفر کشته و نزدیک به ۱۲۰ نفر زخمی شدند.

* – درزمان کشتار ارامنه درترکیه ، ترکها بویژه افسران ویا ثروتمندان ویا بازاریان وحاج اقاهای ثروتمند بسیاری پسران ودختران ارمنی را اسیر میکردند ویا میخریدند تا تحت عنوان پدرخواندگی ویا برای خانه شاگردی وکلفتی ازانها سوءاستفاده کنند.

اتاتورک خود نیز یکی ازاین دختران معصوم واسیر را برای خود برداشت (به فرزندی قبول کرد) وبنام پدرخواندگی وی را بزرگ کرد. بر اساس روایاتی اسم اصلی این دختر ارمنی «اصلیان» اما اتاتورک برای حفظ «شرعیت» وی را صبیحه نامید و وی را مسلمان کرد.

آتاتورک این دختررا بزرگ و به دستور او این خانم فن خلبانی را آموخت . پس از نسل کشی ارامنه نوبت نسل کشی کردها درشهر «تونجلی»رسید که دراین قتلعام هفتاد هزار نفر کرد بقتل رسیدند وشهر تقریبا ازسکنه کرد خالی شد.
به دستور آتاتورک دختر وی به عنوان خلبان نظامی در بمباران و کشتار کردها شرکت کرد. البته «صبیحه»نمیدانست که خود ارمنی ونام اصلیش «اصلیان»میباشد
دختر آتاتورک پس از مرگ پدرش در ارتش ترکیه به حرفه آموزش خلبانی برای زنان روی آورد و سالها نیز به عنوان دختر آتاتورک به ترویج افکار پدر خود مشغول بود و از مخالفین سرسخت دخالت مذهب در سیاست ترکیه بود تا اینکه در سال۲۰۰۱ در آنکارا در سن ۸۸ سالگی از دنیا رفت اما :

چند سال پیش یک جوان ۱۶ ساله ترک بنام «اوگون ساماست» در استانبول در مقابل دفتر تنها روزنامه ارمنی ترکیه به نام «آگوس» روزنامه نگار ارمنی بنام «هارنت دینک» خیلی خونسرد با شلیک چند گلوله درمغز به قتل رسانید.

علت قتل روزنامه نگار :

چند سال پیش«هارنت دینک» روزنامه نگارشجاع ارمنی داستان زندگی «اصلیان»دختر ارمنی وچگونگی تبدیل شدن نام وی به صبیحه ودختر خوانده شدنش برای اتاتورک را مفصل درروزنامه ای توضیح داده بود.
این روزنامه نگار شجاع بدون شک میدانست که رسوا نمودن جنایت اتا تورک درافکار عمومی داخلی وبین المللی،چه عواقبی برایش خواهد داشت.

قبل از به قتل رسیدن این روزنامه نگار ارمنی در مقاله‌ای به رابطه خونی ارامنه و ترکها اشاره کرده بود و اینکه خون ارامنه و ترک ها را باید از یکدیگر جدا کرده و به جای آن یک خون پاک که موجب هم زیستی مسالمت آمیز این دو قوم شود را جاری ساخت نگاشته بود، مقاله بی در اینترنت منتشر شده و آگاهانه توسط افراطیون ترک مورد حمله قرار گرفته تا زمینه دستگیری و محاکمه وی را فراهم آورند، دادگاه های ترکیه (در واقع وکیل قاضی لیبرال) پس از بررسی نوشته های وی سعی کردند با موج انتقامجویی ترک ها مقابله کرده و نوشته وی را در وهله اول توهین به خون ترک ارزیابی کرده و وی را به شش ماه زندان محکوم کردند، اما داد ستاره‌ای افراطی ترکیه از این حکم راضی نبوده و به این حکم اعتراض می‌کنند به موازات این تصمیم گیری اما وکلای «هارنت دینگ» بر علیه این حکم اعتراض کرده و این اعتراض را تا مرحله شکایت به دادگاه حقوق بشر اروپا تعقیب میکند قبل از آنکه حکم دادگاه عالی حقوق بشر اروپا در مورد «هارنت دینگ» ا صادر شود وی توسط این جوان ۱۶ ساله ترک به قتل می رسد.

پلیس ترکیه بعدها توانست ارتباطی بین قاتل روزنامه نگار ارمنی و یک جوان دیگر ۱۶ ساله که او نیز یک کشیش مسیحی را در ترکیه به قتل رسانده بود برقرار کند انتخاب این دو نوجوان ۱۶ ساله از سوی فاشیست های ناسیونالیست- اسلامی ترک صورت گرفته بود که دارای گرایشات شدید فاشیستی پان ترکی و مذهبی بوده و این دو نوجوان را به خاطر این که از سن قانونی برخوردار نبودند انتخاب کرده بودند تا در صورت دستگیری احکام درصد مجازات نشوند.

چند سال پیش من این موضوع را ترجمه ودر «مجله هفته»منتشرشد.

بعدها در جایی مطالعه کردم که گویا کاظم غندوخان هنرمند شجاعت ترکیه فیلمی از زندگی و اسارت دخترانی که توسط ترکها به بردگی گماشته شده بودند تهیه کرده سعی کرده از سرنوشت تلخ این انسان‌ها را به نمایش بگذارد و بسیاری از آنها توانسته بودند و دوری از خانواده های خود پیدا کرده و یا حداقل در جستجوی خود برای بازیافتن گذشته موفق شده بودند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: