نظری

حمله جدید به مطبوعات

greenwald

«گلن گرین‌والد»


گرين‌والد: «از زمانی‌که دادستان‌های برزیلی به عنوان تلافی گزارشات ما در مورد خلافکاری‌های مقامات بلندپایه دولت بولسونارو به ما اتهاماتی وارد کرده اند ما از حمایت‌های بی‌شائبه‌ای برخوردار شده ایم. ولی ما با کوشش‌های ظالمانه برای خفه کردن صدای روزنامه‌نگاران مرعوب نمی‌شویم. من دست از گزارش‌دهی برنخواهم داشت. این مورد نشان می‌دهد که چقدر کار هنوز در مقابل ما قرار گرفته است


منبع: عصرما
تارنگاشت عدالت

برزیل: روزنامه‌نگار افشاگر «گلن گرین‌والد» قرار است به دادگاه کشیده شود


دولت برزیل به رهبری ريیس‌جمهور دست راستی «ژائیر بولسونارو» علیه روزنامه‌نگار افشاگر و برنده جایزه پولیتزر «گلن گرین‌والد» وارد عمل شده است. روزنامه‌نگار نامبرده در سال ۲۰۱۳  با کمک به «ویستل بلوهر» ادوارد اسنودن در افشای برنامه‌های مراغبتی سازمان‌های جاسوسی ایالت متحده آمریکا در سطح جهان مشهور شد که بعدها یکی از مؤسسین پلاتفرم افشاگرانه The Intercept شد.

این روزنامه‌نگار آمریکایی و ۶ فرد دیگر امروز به بزهکاری اینترنتی متهم شده اند. کیفرخواست دادستان کل کشور  در برازیلیا گویا ۹۵ صفحه است. در این کیفرخواست «گرین‌والد» متهم به «شرکت در یک انجمن بزهکارانه» و «تحریک و هدایت مستقیم» افراد دیگری شده، که موبایل کارمندان بلندپایه از جمله وزیر دادگستری «سرجیو مورو» و دادستان کشور «دلتان دالانیول» ريیس عملیات ضد ارتشاء «لاواژاتو» (ماشین‌شویی) را هک کرده اند.

در حقیقت The Intercept Brasil گفت‌وگو‌های خصوصی و نامه‌های الکترونیکی دادستان‌ها و قضات را که به دست هکرها افتاده بود، منتشر کرد. مطالب منتشره این ظن را تقویت می‌کرد که قاضی سابق و وزیر دادگستری کنونی «سرجیو مورو» و همین‌طور چندین دادستان که در ارتباط با  ارتشاء و فساد شرکت نیمه‌دولتی نفتی «پتروبراز» علیه تعداد زیادی از سیاستمداران مشغول انجام وظیفه اند، بی‌طرفانه عمل نکرده اند. هدف این توطئه غیرقانونی ظاهراً این بود که ريیس‌جمهور چپ سابق و نامزد محبوب انتخابات بعدی «لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا» را به زندان بیافکنند و از این طریق راه را برای پیروزی بولسوناروی دست راستی در انتخابات سال ۲۰۱۸ هموار سازند. پس از افشاگری‌های «اینترسپت» سرانجام لولا در سال گذشته از زندان آزاد شد.

«گرین‌والد» که با نماینده دست چپی پارلمان برزیل ازدواج کرده است، پس از آشکار شدن پیگرد دولتی فوراً به انظار عمومی روی آورد. او گفت اتهاماتی که به او وارد می‌شود حمله به آزادی مطبوعات و دمکراسی در برزیل است و تأکید کرد که «سوءاستفاده از دستگاه دولتی و یا دولت بولسونارو ما را مرعوب نمی‌کند

ادوارد اسنودن که در روسیه پناهنده است در توئیتر این اتهام‌ها را «آژیر سرخ مطلق» نامید و این اقدام را «تلافی افشاگری ارتشاء و فساد در بالاترین سطح دولت بولسونارو» و «تهدید جدی روزنامه‌نگاری تحقیقاتی در برزیل» نامید.

بنا بر گزارش روزنامه Taz (آلمان) حتا در برزیل هم سازمان‌های متعددی، از جمله انجمن برزیلی روزنامه‌گاری تحقیقاتی Abraji و انجمن روزنامه‌نگاران برزیل Fenaj و انجمن مطبوعات برزیل ABI اتهامات علیه «گرین‌والد» را مورد انتقاد قرار داده اند. ريیس خانه نمایندگان در برازیلیا، «رودریگو مایا» در توئیتر خود نوشت: «اتهام علیه روزنامه‌نگار گرین‌والد تهدیدی برای آزادی مطبوعات است. روزنامه‌نگاری، بزهکاری نیست. بدون روزنامه‌نگاری آزاد دمکراسی وجود نخواهد داشت. روزنامه‌نگاری جرم نیست

دولت آمریکا در مورد پیگرد دولتی شهروند خود به وسيلۀ هم‌پیمان سیاسی خود یعنی دولت بولسونارو تاکنون سکوت کرده است، که البته جای تعجبی نیز نیست. اتهام علیه گرین‌والد یادآور رفتار ایالات متحده آمریکا علیه روزنامه‌نگار استرالیایی و مؤسس پلاتفرم افشاگر ویکی‌لیکس، ژولیان آسانژ است که با وضعیت بسیار بد جسمانی در زندان «بلمارش» که یکی از زندان‌های انگلیس با امنیت بسیار بالاست به سر می‌برد. روز ۲۴ فوریه قرار است در لندن دادگاه جهت تحویل آسانژ به ایالات متحده آمریکا تشکیل گردد. مقامات آمریکایی به عنوان انتقام از افشا‌گری‌های آسانژ در مورد جنایات جنگی این کشور در افغانستان و در عراق او را در ۱۸ مورد متهم می‌کنند. او نیز هکر نامیده شد، چون گویا به ویستل بلوهر آمریکایی «چلسی منینگ» کمک کرده بود تا اطلاعات مخفی  ارتش آمریکا را کپی کرده و در اختیار ویکی‌لیکس بنهد. اگر دستگاه قضاییه آمریکا و تقلید کنندگان برزیلی آن بتوانند موفق شوند، این یک تهدید جدی برای روزنامه‌نگارانی خواهد بود، که کار تحقیقاتی انجام داده و موظف به حفظ منابع خود هستند.

Bolsonaro

ريیس‌جمهور دست راستی «ژائیر بولسونارو»

آخر هفته گذشته گرین والد که در برزیل تنها با محافظین مسلح می‌تواند در انظار عمومی ظاهر شود مجدداً رشته کلام را به دست گرفت و گفت: «از زمانی‌که دادستان‌های برزیلی به عنوان تلافی گزارشات ما در مورد خلافکاری‌های مقامات بلندپایه دولت بولسونارو به ما اتهاماتی وارد کرده اند ما از حمایت‌های بی‌شائبه‌ای برخوردار شده ایمبولسونارو و حامیانش بارها نشان داده اند که اعتقادی به آزادی مطبوعات ندارند. گرین والد اطمینان خاطر داد: «ولی ما با کوشش‌های ظالمانه برای خفه کردن صدای روزنامه‌نگاران مرعوب نمی‌شویماو گفت که گزارشات افشاکننده دیگری در دست تهیه دارد. «من دست از گزارش‌دهی برنخواهم داشت. این مورد نشان می‌دهد که چقدر کار هنوز در مقابل ما قرار گرفته است، چقدر مقامات فاسد وجود دارد و تا چه حد شفاف‌گری ضرورت دارد.