رسانه ها

رسوایی دیگری برای اروپا؛ یونان از درمان کودکان بیمار پناهجو خودداری می‌کند

روزنامه اتریشی «کوریر» در گزارشی نوشت: یونان از درمان کودکان بیمار پناهجو خودداری می کند.

آتن دسترسی حدود 55 هزار پناهنده به مراقبت های پزشکی که در بین آن ها کودکان خردسال بیمار هم وجود دارد را قطع کرده است.

در این گزارش آمده است: کسی که تصمیم پناهندگی در یونان ندارد باید در جزایر اژه بماند و کسی که هیچ سند معتبری درباره وضعیت خود در این جزایر که اعتبار وی را نشان می دهد ندارد هیچ گونه مراقبت پزشکی دریافت نمی کند.

بر اساس این گزارش، دولت یونان در تابستان گذشته در مجموع دسترسی 55 هزار پناهجو به مراقبت های پزشکی را قطع کرده است. این اقدام دولت یونان به ویژه برای کودکان شرایط فاجعه باری را ایجاد کرده است.

«هاید وخت» هماهنگ کننده پزشکی سازمان پزشکان بدون مرز در یونان در این باره گفته است که ما کودکان زیادی را می بینیم که از بیماری هایی مانند دیابت، آسم و بیماری های قلبی رنج می برند. به دلیل اردوگاه های پر ازدحام و شلوغ آن ها غالبا در چادرها و در شرایط فاجعه بار و غیر بهداشتی بدون دسترسی به مراقبت های پزشکی و دارو زندگی می کنند.

آمارها و ارقام نشان دهنده اوضاع است، بر اساس اطلاعات آژانس پناهندگان سازمان ملل در اردوگاه موریا که یکی از بزرگترین اردوگاه های با وضعیت بد در جزیره لسبوس یونان است حدود 19 هزار پناهنده زندگی می کنند که حدود 40 درصد آن ها کودکان هستند.

بر اساس اطلاعات سازمان پزشکان بدون مرز، صدها تن از این پناهجویان بیمار هستند و به درمان های خاص نیاز دارند اما آن ها از این جزایر به یونان منتقل نمی شوند.

«هاید وخت» در این باره می گوید که امتناع دولت یونان برای یافتن یک راه حل سریع برای این کودکان بسیار ظالمانه است. این رویکرد دولت یونان می تواند عواقب طولانی مدت برای این بیماران داشته و حتی منجر به مرگ آن ها شود. به گفته وی تنها در اردوگاه موریا طی چند ماه گذشته 3 کودک جان خود را از دست داده‌اند.

وضعیت کودکان بیمار پناهنده در جزایر یونان تنها یک قطعه از پازل یک درام بزرگ است که مدتهاست در دریای مدیترانه رخ می دهد و هیچ پایانی هم برای آن پیش بینی نمی شود.

ادارات یونان در حال بررسی درخواست پناهندگی حدود 80 هزار پناهجو هستند که به دلیل کمبود پول این پرونده ها به کندی پیش می رود. در حال حاضر در جزایر یونان حدود 40 هزار پناهنده سرگردان هستند و این در حالی است که این جزایر تنها ظرفیت کمتر از 10 هزار نفر را دارد. همچنین 400 نوجوان بدون همراه هم در بین این پناهندگان وجود دارند. دیگر کشورهای اروپایی هم از پذیرش این پناهجویان و به ویژه نوجوانان بدون همراه خودداری می کنند..

دولت یونان تصمیم دارد برای جلوگیری از هجوم پناهندگان از ترکیه به جزایر یونان از موانع شناور استفاده کند.

برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ورود پناهندگان به کشورهایشان از دیوار و یا حصار استفاده می کنند و تا به حال حصار آبی برای مقابله با این مسئله مورد استفاده قرار نگرفته و یونان می‌خواهد برای اولین بار از این راهکار برای مقابله با هجوم پناهندگان استفاده کند.

وزارت دفاع یونان آگهی مناقصه‌ای را برای ساخت مکانیسم‌هایی محصورکننده در دریای اژه منتشر کرده که قرار است از آنها در «شرایط اضطراری» برای مقابله با ورود پناهجویانی که از ترکیه به این کشور می‌آیند استفاده شود.

این مکانیسم بازدارنده قرار است «موانع یا تورهایی» به طول حدود سه کیلومتر باشد که توسط ارتش یونان در محل نصب می‌شوند.

به گفته مقامات یونان این سیستم‌ها نیم متر از سطح آب بالاتر قرار گرفته و به چراغ‌های چشمک‌زن مجهز خواهند بود. برآورد شده که هزینه این پروژه بالغ بر نیم میلیون یورو خواهد بود. جزئیات بیشتری در خصوص پروژه مزبور منتشر نشده است.

البته هنوز در این باره تردید وجود دارد که آیا این حصارهای دریایی مد نظر دولت یونان می توانند جلوی دسترسی پناهندگان و قاچاقچیان به سواحل یونان را بگیرند.

علاوه بر این دولت یونان می‌خواهد در ماه‌های آینده 1200 پلیس مرزی جدید را برای کنترل ورود پناهجویان از ترکیه به کار بگیرد. خبرگزاری نیمه‌رسمی ANA-MPA با استناد به وزارت محافظت از حقوق شهروندی، از صادر شدن آگهی استخدام 400 تن از این مأموران خبر داده است.

بر اساس همین گزارش مأموریت این 400 مرزبان قرار است تنها بر نوار مرزی ترکیه و یونان در طول رودخانه ماریتسا محدود باشد.

یونان در میان کشورهای اروپایی با ورود بیشترین شمار پناهجویان در سال گذشته میلادی (2019) روبرو بود. به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، شمار پناهجویانی که در سال 2019 از ترکیه به یونان آمدند، به شکل چشمگیری افزایش داشته است.

در حالی که در سال 2018 دست‌کم 50 هزار و 500 پناهجو از ترکیه وارد یونان شده بودند، شمار این افراد که در سال 2019 به شکل غیرقانونی از همین راه وارد این کشور شدند به بیش از 74 هزار و 600 نفر رسید.

دولت محافظه کار یونان که حدود یک سال است سر کار است وعده داده که بحران پناهندگان در این کشور را حل کند. در اوایل سال جاری میلادی هم قواعد پناهندگی سختگیرانه‌ای از طرف دولت جدید یونان وضع شد و نظارت های مرزی تقویت شد.