رسانه ها

کرونا فرصتی برای نژاد پرستی

افزایش رفتار نژاد پرستانه فرانسوی‌ها با اتباع چینی در پی شیوع «کرونا»

تاکنون ابتلای شش نفر در فرانسه به ویروس «کرونا» ثبت شده است و با پروپاگاندای رسانه‌ای گسترده موجی از نگرانی را در میان مردم این کشور ایجاد کرده است. اما وجه دیگر ماجرا به رفتارهای توهین‌آمیز و نژادپرستانه فرانسوی‌ها با اتباع چینی باز می‌گردد.

لازم به یادآوری است که حال هیچ یک از شش نفر از بیماران ویروس کرونا در فرانسه وخیم نیست و احتمالاً به زودی از بیمارستان مرخص میشوند، یکی دیگر از مبتلایان به ویروس کرونا در کانادا نیز دیروز از بیمارستان مرخص شد و حال یک خانواده آلمانی که در جنوب آلمان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند کاملاً عادی است و به زودی آنها نیز از بیمارستان مرخص خواهند شد.

تنها برای مقایسه باید یادآوری کرد که در بین زمستان سال ۲۰۱۷ تا زمستان ۲۰۱۸ یعنی در عرض کمتر از چند ماه بیماری آنفولانزا فقط در آلمان نزدیک به ۲۵ هزار نفررا قربانی خود کرده است بیماری سرخک در سراسر دنیا حدودا بیش از ۹ میلیون نفر را در دنیا در سال ۲۰۱۸ مبتلا کرده که نزدیک به ۱۴۰هزار نفر از آنها قربانی این بیماری شده اند که البته بیشتر قربانیان به علت نبود امکانات در آفریقا درگذشته اند.

شیوع ویروس کرونا در چین فرصتی برای کشورهای غربی و نژادپرستان شده است تا بر علیه چین به تبلیغات گسترده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دست بزند در حالی که به اعتراف سازمان بهداشت جهانی جمهوری خلق چین در برخورد با این ویروس به نحو احسن عمل کرده و اگر این شرایط که اگر این اتفاق در کشور دیگری می افتاد بدون شک به یک فاجعه ای عظیم بدل می‌شد، از شیوع ویروس کرونا برای آسیب زدن به وجه چین و صادرات چین و فعالیت های اقتصادی چین در خارج از کشور استفاده گسترده می‌شود.

رفتار بد با شهروندان چینی در اروپا و آمریکای شمالی، تحقیر و توهین آنها در شبکه های اجتماعی, انتشار فیلم های ساختگی از چین با هدف ایجاد ترس و واهمه عمومی، کاملا برنامه ریزی شده و بدون هیچ محدودیتی ادامه دارد.

در این میان اتباع چینی مقیم فرانسه شروع به اعتراض در شبکه‌های اجتماعی کرده و از هشتک JeNeSuisPasUnVirus# (من ویروس نیستم) استفاده می‌کنند تا به تعرضات و رفتارهای نژاد پرستانه‌ای که با آن‌ها در فرانسه می‌شود اعتراض کنند.

«روی وانگ» مؤسس انجمن «جوانان چینی در فرانسه» در این باره می‌گوید که تعداد پیام‌های نژادپرستانه‌ای که آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی هدف قرار می‌دهد، بسیار افزایش یافته است.

او افزود: «جوانان آسیایی از پیام‌ها و نظرات نژادپرستانه شکایت دارند؛ به چشم خودم دیدم که چگونه خریداران از صندوقدار آسیایی که در یک مغازه کار می‌کرد، فاصله می‌گرفتند. آن‌ها به او گفتند که به کشورت بازگرد و از ما در برابر بیماری‌ات مراقبت کن.»

روی وانگ همچنین گفت که خود او نیز در معرض این رفتارها قرار گرفته و یک بار افراد از اینکه با او سوار آسانسور شوند امتناع کرده‌اند صرفا به خاطر اینکه او چهره آسیاسی داشت.

یکی از اتباع آسیایی در فرانسه نیز نوشته است: «امیدوارم به زودی این ویروس کنترل شود وگرنه شرایط علیه جامعه آسیای‌تبار وخیم خواهد شد. آن‌ها بسیار تحت فشار هستند و فرانسوی‌ها در معابر عمومی و مترو به محض رؤیت یک آسیایی‌تبار، بینی خود را گرفته و دور می‌شوند.»

اینگونه رفتار صرفا از سوی افراد رخ نمی‌دهد، بلکه روزنامه Courrier Picard در صفحه اول خود از عنوان «خطر زرد» به اشاره به ویروس کروان استفاده کرده و تا کنون از اتباع شرق آسیا در این کشور عذرخواهی نکرده است.

برخی چینی‌ها نیز گفته‌اند که رفتارها نژادپرستانه با آنان پیش از شیوع ویروس کرونا نیز وجود داشته، اما اکنون با شیوع این بیماری، این رفتارها نیز افزایش یافته است.

در مدارس نیز رفتارهای نژادپرستانه با آسیایی‌تبارها بسیار دیده می‌شود. دانش‌آموزان فرانسوی به محض رؤیت یک دانش‌اموز آسیایی تبار به او می‌گویند: «از ما دور شو؛ الان ما رو آلوده می‌کنی.» که از آن‌ها دور شود و برخی نیز رفتارهای بسیار زننده‌تری دارند.

دولت چین روز جمعه از اظهارات غیردوستانه آمریکا در بحبوحه مبارزه سخت این کشور در برابر ویروس کرونا شدیدا انتقاد کرد و آن را در این شرایط برخلاف حسن نیت این کشور خواند.

«هوا چونیانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین این اظهارات را بعد از سوء استفاده آمریکا از موقعیت چین در شرایط شیوع بیماری مهلک کرونا مطرح و تاکید کرد، در شرایطی که پکن در حال انجام بهترین اقدامات برای جنگ با کرونا است این اظهارات در تضاد با حسن نیت واشنگتن است.

وزیر تجارت آمریکا اخیرا با اشاره به شیوع ویروس کرونا در چین و خوابیدن کسب و
کارهای تجاری و اقتصادی در چین گفته بود که این شرایط باعث بازگشت شغل و سرمایه به آمریکا خواهد شد!

علاوه بر آن، وزارت خارجه آمریکا هم با صدور یک بیانیه درباره سفر اتباع این کشور به چین به دلیل شیوع ویروس کرونا هشدار داده و از آنهایی که در چین هستند، خواسته
این کشور را ترک کنند. این بیانیه پیش از این برای عراق و افغانستان صادر شده بود. این مساله نیز موجب ناراحتی مقامات چینی شده است.
چونیانگ گفت: مردم چین به صورت همه جانبه علیه شیوع ویروس کرونا می‌جنگند و در این مسیر ما با شفافیت و بالاترین مسئولیت کار می‌کنیم. پکن همه کشورها از جمله ایالات متحده را کاملا و به موقع از شرایط مطلع کرده و اطلاعات لازم را به صورت به روز با آنها به اشتراک گذاشته است. وی اضافه کرد،« دوست نیازمند دوست است. بسیاری از کشورها پیشنهاد کمک و حمایت از چین را به شکلهای مختلف مطرح کرده‌اند. برعکس اظهارات مقامات آمریکایی

که نه مناسب بود و نه واقعی.» سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت: قطعا این اقدام آمریکا را ما براساس حسن نیت تلقی نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر رهبری حزب کمونیست چین، روابط مستحکم سوسیالیسم با ویژگیهای مردم این کشور و حمایت قاطع جامعه بین‌المللی تاکید کرد که مردم چین با قلب و ذهن خود با این اپیدمی میجنگند و در نهایت پیروز خواهند شد.

به دنبال شیوع ویروس کرونا که از یک هفته پیش شروع شده و تا کنون جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفته است، بسیاری از فعالیتهای تجاری و اقتصادی این کشور متوقف شده و بازارهای بورس این کشور نیز سقوط کرده است. بسیاری از پروازهای بین المللی به و از مقصد پکن متوقف شده و این مساله ضررهای هنگفتی را به شرکتهای چینی وارد کرده است.