رسانه ها

آمریکا «امپراتوری شرارت» است

نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ اولیور استون از کارگردانان سرشناس آمریکا و منتقد سرسخت دولت‌های این کشور، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی روسیه گفت: «مسائل از آن زمان تغییر کرده است. امپراتوری‌ها سقوط می‌کنند. باید دعا کنیم این امپراتوری و این مسائل شرارت آمیز، سقوط کنند، زیرا ما امپراتوری شرارت هستیم. آنچه ریگان درباره روسیه گفت: در مورد ما صدق می‌کند.»
استون که بیشتر به خاطر فیلم‌های «جوخه» و «وال استریت» شهرت دارد، مدتی مدید از سیاست خارجی آمریکا به ویژه مداخله واشنگتن در مناقشه‌های مسلحانه در خاورمیانه انتقاد کرده است. وی در این مصاحبه، تهیه کنندگان هالیوود را متهم کرد که در پی فاصله گرفتن او از جریان غالب و طرفدار جنگ، وی را در معرض «سانسور اقتصادی» قرار دادند.
استون ابراز تاسف کرد:» هالیوود از سال ۲۰۰۱ تغییر کرده است. در هالیوود، سانسور بیشتری صورت می‌گیرد. ارتش، سیا و توصیف‌هایی که این سازمان‌ها ارائه می‌دهند بسیار جانبدارانه هستند. آن‌ها می‌توانند هزینه را تامین نکنند. فرض کنید می‌خواهید فیلمی بسازید که در آن از ارتش آمریکا انتقاد می‌شود یا می‌خواهید به ماجرایی در مورد جنگ عراق یا داستانی وحشتناک بپردازید که اخیرا در ایران اتفاق افتاده است. شما به این داستان‌ها می‌پردازید، اما (آن‌ها هزینه این فیلم‌ها را نمی‌دهند و در نتیجه) چنین فیلم‌هایی ساخته نمی‌شود.»
استون خاطرنشان کرد: «اکنون سانسور چیزی نیست که منحصرا بر صنعت فیلم آمریکا تاثیر بگذارد. من می‌توانم رسانه‌های آمریکا را مطالعه کنم، ولی همه آن‌ها یک چیز می‌گویند. شما در مورد دیدگاه ایران، چین، کره شمالی و ونزوئلا در خصوص جنگ افروزی در سیاست آمریکا چیزی نمی‌شنوید.»
این کارگردان سرشناس آمریکایی همچنین از تندرو‌های نومحافظه کار آمریکایی که از عملیات‌های نظامی خارجی حمایت می‌کنند انتقاد کرد. وی گفت: «این‌ها افرادی جنگ افروز با طرز تفکری منسوخ شده هستند. به جز احزاب کوچک در آمریکا، هیچ حزب و صدای دموکراتیکی وجود ندارد که این پرسش را مطرح کند که چرا ما در جنگ‌ها حضور داریم. من این سخن را از هیچکدام از نامزد‌های مهم غیر از یک یا دو نامزد دموکرات نمی‌شنوم، ولی این افراد، بختی برای پیروزی ندارند. به عبارت دیگر، هیلاری کلینتون و جو بایدن به اندازه دیک چنی جمهوریخواه، طرفدار جنگ هستند.»
استون ادامه داد: «هیلاری کلینتون و جو بایدن، طرفداری از جنگ را به شیوه دیگری انجام می‌دهند. شاید این وضعیت به شما نشان دهد آمریکا تا چه اندازه در اسارت قرار دارد و آمریکا تا چه اندازه به طرف راستگرایان سوق داده شده است که هیلاری کلینتون یک دموکرات تلقی می‌شود. من این را باور نمی‌کنم. هیچ چپ گرای واقعی در آمریکا در قدرت قرار ندارد. هر آنچه هست، این است که راستگرایان در حال جنگ با راستگرایان هستند. همانطور که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه‌هایی که من با وی برگزار کردم، گفت: فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکاست.»