سرمقاله

مبارزه در بطن « دولت اعماق » ایرانی تشدید می شود

ukrain_air


گاهنامۀ هنر و مبارزه

23 ژانویه 2020

تلاش برای پنهان کاری

در ماجرای اوکراین انترناسیونال ایرلاین – 752

با شکست مواجه شد،

مبارزه در بطن « دولت اعماق » ایرانی تشدید می شود

آندریوف کوریبکو

Andrew Korybko

مرکز پژوهشهای جهانی سازی، 22 ژانویه 2020


تردیدی وجود ندارد، مبارزه در بطن « دولت اعماق » ایرانی تشدید خواهد شد، یک مقام بلند پایۀ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، متعلق به جبهۀ « اصولگرا » در کشور مسئولیت سقوط هواپیمای پرواز اوکراین انترناسیونال ایرلاین 752 را در اثر حادثه پذیرفت، و با احتساب چنین اعترافی بود که از تلاشهای دولت « اصلاح طلب » در پنهان کاری دربارۀ این رویداد پرده برداشته شد. حقیقت این موضوع وقتی بیشتر آشکار می شود که او طی مصاحبۀ مطبوعاتی اظهار داشت که مقامات پس از وقوع حادثه مطلع شده بودند، و به همین گونه او مطالبی دربارۀ درخواست تعیین منطقۀ پرواز ممنوع از سوی ارتش ایران پیش از وقوع حادثه مطرح کرد که می توانست از این تراژدی جلوگیری کند، ولی این درخواست پذیرفته نشده بود.


منطقۀ ممنوع پرواز هرگز به اجرا گذاشته نشد

مقام بلند پایۀ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جبهۀ « اصولگرا » در ایران، مسئولیت حادثۀ سقوط پرواز اوکراین انترناسیونال ایرلاین 752 را به عهده گرفت. رویداد شامل فرصتی بود برای ابراز ندامت در مقابل رسانه های آلترناتیو که تا اینجا به شکل گسترده پی گیر اعتراضات خشمگین تهران بودند، که هر گونه اتهام تبانی در این تراژدی را « دروغ بزرگعملیات روانیو بی حرمتی به درد و رنج خانواده های عزادار » تلقی می کرد. راشا تودی1 نشان می دهد که امیر علی حاجی زاده فرماندۀ هوا نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است « که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از واقعه به مقامات اطلاع داده که به هواپیما شلیک کرده است، ولی این گزارش به اطلاع عمومی نرسیده در حالی که عملیات تجسسی در محل سقوط شروع شده بوده »، یعنی موضوعی که گفتۀ او را توجیه می کند « نه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نه ارتش ایران هیچکدام حادثه را پنهان نکرده اند ».

ولی دولت « اصلاح طلب » نمی تواند ادعای بی گناهی داشته باشد، زیرا دولت اصلاح طلبی داستانی را روایت می کرد که گوئی هیچ موشکی در کار نبودهامروز این داستان واقعه کاملاً مردود شده است، زیرا بنظر می رسد که رسماً از چگونگی رویداد مطلع بوده است. در واقع، روزنامۀ گاردین به همچنین از وجود یک فایل توئیت گزارش داد که در آن رضا خاسته (یا رضا خواسته ؟) (Reza Khaasteh) روزنامه نگار ایرانی Front Page news که اظهارات مکتوب دیگری را از فرمانده طی مصاحبۀ مطبوعاتی ترجمه کرده و گزارش شوک آوری2 را بر ملا می کند که به شرح ذیل است : فرمانده توضیح می دهد که « ما به دلیل وضعیت جنگی برای ایجاد منطقۀ پرواز ممنوع درخواست کرده بودیم. ولی درخواست ما به دلیل برخی ملاحظات پذیرفته نشد

همۀ این مسائل سزاوار تحلیل جامع است، زیرا بنظر می رسد که پنهان کاری عمیقتر از آن چیزی ست که در آغاز تصورش برایمان ناممکن بود.

ترکیب بندی حرکات با دقت

اگر به اظهارات فرمانده حاجی زاده بتوانیم باور داشته باشیم، و در این مرحله نیز هیج دلیلی نیز وجود ندارد که در آن تردید کنیم، در حال حاضر مبارزات مهمی در بطن « دولت اعماق » ایرانی در جریان است که ثبات کشور را در این دوران بسیار حساس از دیدگاه ژئوپلیتیک تهدید می کند. در مقالۀ پیشین «ایالات متحده علیه ایران : چه کسی پیروز شد و چه کسی باخت ؟»3، این موضوع مطرح شد که ایران ترکیب بندی دقیقی را برای پاسخ وعده داده شده به قتل سپهبد سلیمانی توسط ایالات متحده تدارک دید، بر اساس اطلاع رسمی به شخص نخست وزیر عراق4 از این واقعه که ایرانیها می خواهند با موشک حمله کنند، پس از دریافت پیغام ایران این گزارش را به ایالات متحده منتقل کرد تا از هر گونه خسارت جانی جلوگیری به عمل آید. رویترز بعداٌ اعلام کرد5 دانمارک که سربازانش در یکی از پایگاه های نظامی که ایرانیها به آنجا حمله کردند، شش ساعت پیش از حملۀ اعلام شده هشدار دریافت کرده بود، یعنی موضوعی که نتیجه گیری من به آن اتکا دارد : به این معنا که پاسخ ایران برای « حفظ آبرو » در سطح داخلی انجام گرفت، و احتیاط کاریهای مهمی بخرج داد تا ایالات متحده واکنش نظامی انجام ندهد. شخص فرمانده حاجی زاده این موضوع را به سادگی بیان کرد6 و گفت که « ما به هدف کشتن دست به عمل نزدیم. ما فقط ماشین جنگی دشمن را هدف گرفتیم». در نتیجه هیچ ابهامی برای ما وجود ندارد که خود حمله فقط ترکیب بندی قدرت نرم را تشکیل می داد، که برای پاسخ گوئی به دلایل سیاست داخلی راه اندازی شد، هیج یک از دو جناح «اصلاح طلب» و «اصولگرا» نمی خواستند خطر تحریک میلیونها میهن دوستی را که برای تظاهرات به خیابان آمده بودند با تصمیم گیری برای حرکات دراماتیک در ادامۀ قتل سپهبد سلیمانی تحریک کنند.

ولی از خط خارج شد

این عناصر روشن بنظر می رسد، با توجه به دلایلی که در بالا مطرح کردیم، ولی نمی دانم چرا دولت « اصلاح طلب » درخواست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی « اصولگرا » برای ایجاد منطقۀ ممنوع پرواز را نپذیرفته است که می توانست به این طرح اعتبار بیشتری ببخشد.

بی آنکه بتوانیم اطمینانی داشته باشیم، می توانیم حدس بزنیم که «اصلاح طلبان» با تکبر بگونه ای رفتار کردند که گوئی اطمینان داشتند که ایالات متحده به شکل نظامی به حرکت همآهنگ شدۀ آنان پاسخ نخواهد گفت، تا جائی که دلیلی نمی دیدند فراتر از آن بروند، و تا دولتی را که زیر ضرب مجازات است و کمبود پول نقد دارد از مالیات پرواز نیز محروم کنند. به فرض اینکه چنین محاسبه ای در منشأ تصمیم گیری مبنی بر زمین گیر کردن همۀ پروازهائی باشد که باید بر فراز کشور پرواز می کردند، این موضوع به شکل گسترده وضعیت ناامید کنندۀ اقتصادی کشور را در اثر تحریمهای ایالات متحده بر ملا می کند که به شکل یک جانبه تحمیل کرده و به همین گونه تهدید به « مجازاتهای بیشتر» علیه هر گونه نقض قانون را نیز اعلام کرده است. ولی این موضوع علت واکنش نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را توضیح نمی دهد که آمادۀ دفاع از فضای هوائی کشورشان بودند، اگر سپاه پاسداران واقعاً متقاعد شده بودند که هیچ حمله ای از سوی ایالات متحده صورت نخواهد گرفت، این موضوع را نیز توضیح نمی دهد که چرا سربازان پرندۀ غیر نظامی را بجای موشک دشمن تشخیص داده اند. اگر شمار بسیاری از پروازهائی که در ساعتهای بعدی نشست و برخاست کرده اند در پی ترکیب بندی دقیق ایرانی، و به همچنین با آگاهی از این امر که هواپیماها و موشکها سیگنالهای بسیاری متفاوتی روی تجهیزات نظامی می فرستند و دریافت می شوند، شرایط موجود یک فاجعۀ سرگیجه آور بنظر می رسد.

خون روی دو دست

به روشنی پیداست که اینجا چیز ابهام آمیزی وجود دارد. سپاه پاسداران انقلاب « اصولگرا » ظاهراً بازی دولت « اصلاح طلب » را باز می کرده است، که عبارت است از همآهنگ سازی غیر مستقیم برای پاسخ غیر کُشنده به قتل سپهبد سلیمانی، ولی آگاهی به این عناصر بی گمان فقط در محدودۀ افرادی بوده که باید برای انجام وظیفه در اختیار می داشتند، یعنی در بالای هرم مؤسسه. در ردیف پائین تر بین اپراتورهای سامانۀ پدافندی از این سطح از اطلاعات بی خبر بودند و طبیعتاً می توانستند منتظر پاسخ کوبندۀ ایالات متحده باشند، تا جائی که یکی از همین اپراتورها ظرف ده ثانیه پس از این که سامانۀ راداری او بجای هواپیمای مسافر بری موشک را نشان می دهد باید تصمیم می گرفت، و سرانجام هواپیمای مسافر بری در حاال پرواز را هدف می گیرد. بی گمان با تحمیل منطقۀ ممنوع پرواز از این فاجعه می توانست جلوگیری و با ایجاد این ممنوعیت عملیات می توانست اعتبار بیشتری کسب کند، چیزی که می توانست در عین حال از وقوع حادثه جلوگیری کند. می بینیم که فرمانده پدافند هوائی حاجی زاده بی هیچ ابهامی واقعاً منطقۀ ممنوع پرواز را درخواست کرده بوده، ولی دولت آن را نمی پذیرد. پرسشی که در اینجا مطرح خواهد بود این است که می خواهیم بدانیم چرا چنین تصمیم گرفته شده و چه کسی در منشأ این تصمیم بوده است.

این تصمیم مرگباری که به بهای جان 176 نفر بی گناه تمام شد، تلاش برای پنهان سازی دولت « اصلاح طلب » را آشکار کرد که در ادامۀ ماجرا موجب شرمساری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد، بی آنکه از توجه فوق العاده ای یاد کنیم که از این پس روی پاسخی سنگینی می کند که به دقت ترکیب بندی شده بود، و امروز کاملاً تکذیب شده است.

دستهای دو جناح به خون آغشته شده، ولی بی گمان در چارچوب قدرت اپورتونیست از هم اکنون علیه یکدیگر مبارزه خواهند کرد تا روشن شود که چه کسی گناهکارتر است، و به این هدف که یک بار برای همیشه به مبارزه علیه یکدیگر در بطن « دولت اعماق » پایان دهند.

دربارۀ آندریوف کوریبکو

korybkoتحلیلگر سیاسی آمریکائی مستقر در مسکو، کارشناس امور استراتژیک ایالات متحده در آفریقا، اورآسیا، راه ابریشم نوین و جنگ ترکیبی ست. او در حال حاضر به عنوان تحلیلگر سیاسی در آژانس اسپوتنیک کار می کند و دورۀ دکترا در انستیتو دولتی مناسبات بین المللی مسکو MGIMO بوده و مونوگرافی « جنگ ترکیبی، رویکرد انطباقی غیر مستقیم برای تغییر رژیم» Guerres hybrides: l’approche adaptative indirecte pour un changement de régime (2015) یکی از نوشته های اوست.


لینک متن اصلی :

https://www.mondialisation.ca/la-tentative-de-dissimulation-pour-luia-752-ayant-fait-long-feu-les-luttes-au-sein-de-l-etat-profond-iranien-vont-sintensifier/5640777

ترجمۀ حمید محوی

گاهنامۀ هنر و مبارزه/پاریس/ 23 ژانویه 2020


۱ دیدگاه

 1. گاهنامه هنر و مبارزه says

  پیش از همه برای پیشنهاد شما برای ترجمۀ دولت سایه، جکومت ژرف و یا دولت ژرف بجای دولت اعماق ممنونم. هنگام ترجمه شکل تحت الغظی اصطلاح را ترجیح دادم. خوشبختانه شما کلمه را بازشناسی کردید.
  در مورد دومین نکته، فکر می کنم که ما خواننده ها بهتر است نطریات تحلیل گران را به نحوی که بیان شده مد نظر قرار دهیم – این یک تحلیل است و بنابر این نیست که حتماً صحیح باشد، می تواند صجیج باشد در عین حال می تواند اشتباه باشد، نویسنده دلیل و برهانهایش را به روشنی مطرح کرده (…) در آینده عناصر تازه ای ممکن است وارد صحنه شود و تحلیل ها را بهم بزند و یا تأیید کند. به همین علت تحلیل گران همیشه در خطر محاسباتشان هستند. ولی این موضوع به «خطای» پدافند هوائی مربوط نمی شود و خود نویسنده نیز بی آنکه مستقیماً به احتمال حملۀ سایبری بپرازد، بگونه ای در این واقعه ابراز شگفتی کرده است. احتمالاً کوریبکو در آینده به روی این موضوع بازخواهد گشت، این موضوع خوراک خوبی برای او خواهد بود. جنگ الکترونیک چیزی نیست که به سادگی بتوانیم از کنار آن عبور کنیم.
  سومین نکته، اولاً به شما پیشنهاد می کنم بجای «پرو غرب» از « پرو امپریالیست » استفاده کنید تا از برخی ابهامات اجتناب شود. موضوع « ساخت و پاخت» یا به سخن دیگر حملۀ موشکی ایران به پایگاه های آمریکائی در عراق با اطلاع قبلی صورت گرفته است، و نمی توانیم بگوئیم « تبلیغ یب پایه و اساس» است.
  تیصره : بی گمان نیروی نظامی ایران در حدی ست که تا امروز تقش بازدارندگی خوبی داشته درغیر این صورت تا حالا ایران هم به سرنوشت عراق و لیبی و افغانستا ن و سوریه دچار می شد. ولی امپریالیستها در صورتی که منافعشان ایجاب کند خسارات سنگینی می توانند به ایران وارد کنند، در نتیجۀ توان موشکی ایران را بیش از آنجه هست بزرگ نمائی نکنید، ایراین چند دهه یا سده از روسیه در این زمینه عقب است و با توجه به بورژوازی غیرتوالیدی اسلام پناه در ایران هرگز توان پیشرفت نخواهد داشت، یادآوری می کنم که موشکهای روسی از سوخت هسته ای استفاده می کنند و بُردشان بی حد و مرز است.و مثل ایران به 2000 کیلومتر متوقف نشده که حتا به نیمه راه دیه گو گارسیا پایگاه ب 2 های آمریکائی در اقیانوس هند نیز نمی رسد. که در فاصلۀ 4600 کیلومتری ایران واقع شده.
  علاوه بر این، آمریکائی ها یک میلیمتر از اهداف خودشان صرفنظر نکرده اند. اینکه شما می گوئید «ترامپ عقب کشید» یک اشتباه محاسباتی ست، عقب نشینی به آن معنائی که شما تصور می کنید نیست. نشان به ان نشان که پاسخ آمریکا چند ساعت بیشتر طول نکشید و هواپیمای اوکرائینی با 176 مسافر غیر نظامی و یا 180 مسافر در « جنگ الکترونیک» علیه ایران سقوط کرد. روشن است که من در اینجا فرضیۀ « جنگ الکترونیک» را با توجه به داده هائی که تا امروز در اختیار داریم حتمی می دانم. حملۀ موشکی ایران با طالاع قبلی و یا « ساخت پاخت» صورت گرف ولی طرف مقابل به وعده عمل نکرده و ترور سلیمانی را با یک حرکت تروریستی دیگر تکمیل کرده است
  و باز هم علاوه بر این، فراموش نکنید که ایران فعلاً طعمۀ یک جنگ ترکیبی ست و در این زمینه از موشکهای نقطه زن ایران کاری ساخته نیست و به سلاح ها و اقدامات دیگری نیازمند است ولی متأسفانه هر گونه تحولی موجب ریزش دستگاه حاکم خواهد شد که در کلیت خودش محصول استعمار نو و در خدمت استعمار نو بنظر می رسد. آمریکائی ها خیلی حساب شده عمل می کنند. آمریکائی ها طرح جنگ سنی و شیعه را همچنان ادامه می دهند …( پیش از این جبهۀ سوسیالیسم نیاز امپریالیسم جهانی به دشمن را برآورده می کرد، امروز شاید ایرانی اندک اندک دارد به ایفای نقش شوروی ارتقاء پیدا می کند…) چگونه ممکن است از دستگاه دین اسلام انتظار داشته باشیم که بخواهد عدالت اجتماعی را برقرار کند؟ این شکاف طبقاتی عمیق در ایران یکی از خسارتبارترین شکافهای نفوذی برای جنگ ترکیبی علیه ایران است. …

  دوست داشتم

 2. یک. دولت اعماق درست نبست. دولت سایه یا حکومت ژرف و شاید دولت ژرف.
  دو. نویسنده هر دو گروه را یکسان مقصر القا میکند. اینطور نیست. سپاه در حین انجام وظیفه دفاعی دچار خطا شد. دولت بنفش برای یک مشت دلار.البته حاکمیت دوگانه واقعیت دارد.
  سه. ساختوپاخت در مورد چگونگی موشکباران پایگاه امریکا تبلبع بی پایه ایست. ایران علنا گفته بود خواهد زد و امریکا بهتر است پاسخ ندهد. و هوشمندانه روی تلفات حریف متمرکز نکرد. ترامپ گفته بود سربازان و یا ساختارها را بزنید انتقام میگیریم. ایران بدرستی ساختارها رابطور محدود زد و ترامپ مجبور شد کنار بکشد. امریکا و هوادارانش اول گفتند ایران موشک ندارد و ماکت است. بعد گفتند فتوشاپ است و حالا که نقطه زنی را دیدند میگویند چرا ادم نکشت. اینها پروپوچ رژیم چنجی است. اینکه از اسپوتنیک میاید مهم نیست. اسپوتنیک کجا و 1957 کچا. ولی چپ پروغرب شرمگین ایران از این تحلیلها بدش نمیاد.

  دوست داشتم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.