رسانه ها

بیانیه «آکل» پیرامون تحولات در خاورمیانه

تحولات در خاورمیانه و مدیترانه شرقی موجب نگرانی خلق‌های همسایه ما و سراسر جهان شده است. در عین حال، آن‌ها به حق خشمگین هستند، زیرا متجاوز، یک بار دیگر همان متجاوز است. متجاوز ایالات متحده است که در سال‌های گذشته با متحدین خود، پا در خون وارد عراق، افغانستان، لیبی و سوریه شد. امروز آن‌ها باز ایران را هدف قرار داده اند. «آکل» با خلق‌های منطقه ما، با جنبش‌های صلح در اروپا، در ایالات متحده، اسرائیل و سراسر جهان که خواهان احترام به حقوق بین‌الملل و حاکمیت دولت‌ها، خلع‌سلاح اتمی جهانی و صلح پایدار هستند، هم‌صدا است.

 AKEL_Logo


منبع: شبکه همبستگی

 تارنگاشت عدالت


اظهارات استفانوس استفانو، سخنگوی کمیتۀ مرکزی حزب مترقی زحمتکشان قبرس (آکل) پیرامون تحولات در خاورمیانه

قبرس نباید در نقشه‌های جنگ‌افروزانه ایالات متحدهاسرائیلعربستان سعودی درگیر شود

 تحولات در خاورمیانه و مدیترانه شرقی موجب نگرانی خلق‌های همسایه ما و سراسر جهان شده است. در عین حال، آن‌ها به حق خشمگین هستند، زیرا متجاوز، یک بار دیگر همان متجاوز است. متجاوز ایالات متحده است که در سال‌های گذشته با متحدین خود، پا در خون وارد عراق، افغانستان، لیبی و سوریه شد. امروز آن‌ها باز ایران را هدف قرار داده اند.

درگیری عمیق‌تر ناتو در خاورمیانهآن‌طور که رییس‌جمهور ایالات متحده و دبیرکل ناتو دیروز اعلام کردندفقط موجب خطرات جدید می‌شود. ادامه مداخلات خارجی در خاورمیانه و تشدید تنش‌ها شرایط غیرقابل کنترل و خطرناکی را با چشم‌انداز مشهود یک جنگ جدید در خاورمیانه موجب خواهد شد؛ جنگی که کشورها و خلق‌های همسایه ما با خون، رنج و بی‌خانمانی و آوارگی جدید خلق‌ها بهای سنگین آن‌را خواهند پرداخت.

اگر قبرس به هر طریقی درگیر نقشه‌های جنگ‌افروزانه ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی علیه ایران و دیگر دولت‌ها و خلق‌های همسایه ما بشود، خود را هدف قرار خواهد داد.

آن نیروها و محافلی که ادعا می‌کنند پیوستن قبرس به ماشین جنگی ایالات متحدهناتو، آن‌طور که قانون رسوای منندزروبیو آن‌را تضمن نمود، امنیت کشور ما را تقویت می‌کند، باید درباره خطراتی که برای کشور ما و امنیت آن به وجود آمده، به مردم قبرس توضیح دهند.

در ارتباط با تأسیساتی که دولت آناستاسیادس تصمیم گرفته است در اختیار نیروهایی آمریکایی قرار دهد، ما امیدواریم حقیقتاً برای چیزی که دولت می‌گوید، یعنی، برای تخلیه کارمندان سفارتخانه‌های آن‌ها از کشورهای همسایه، باشد. این تأسسیات نباید چیز دیگری باشند، یا بشوند که کشور ما را در معرض خطر قرار دهد.

منافع مردم ما در صلح و دفاع از حقوق بین‌الملل قرار دارد، و نه در انتخاب تعلق به کدام اردوگاه، و به ویژه نه به اردوگاه دونالد ترامپ، که عملاً یک خطر برای کل جهان است. این چیزی است که باید رهنمون سیاست خارجی کشور ما باشد.

«آکل» با خلق‌های منطقه ما، با جنبش‌های صلح در اروپا، در ایالات متحده، اسرائیل و سراسر جهان که خواهان احترام به حقوق بین‌الملل و حاکمیت دولت‌ها، خلع‌سلاح اتمی جهانی و صلح پایدار هستند، هم‌صدا است.

 

دفتر مطبوعاتی کمیتۀ مرکزی حزب مترقی زحمتکشان قبرس (آکل)
۹ ژانویه ۲۰۲۰
نیکوزیا

http://www.solidnet.org/article/AKEL-Cyprus-must-not-get-involved-in-US-Israel-Saudi-Arabia-warmongering-plans/