کوبا, سياسی

حمله به بوئینگ اوکرائینی می تواند نتیجۀ حملۀ سایبری باشد – پپه اسکوبار – حمید محوی

us-praesident-donald-trump


گاهنامۀ هنر و مبارزه

14 ژانویه 2020

حمله به بوئینگ اوکرائینی می تواند نتیجۀ حملۀ سایبری باشد

پپه اسکوبار 

حمید محوی


Par Pepe Escobar

Mondialisation.ca, 13 janvier 2020

Facebook de Pepe Escobar


غیر فعال شدن رادارهای ایرانی. تغییر وضعیت هواپیمای مسافربری اوکرائینی، و تبدیل آن به هواپیمای دشمن.

Pepe-Escobar-nova-menorزدن بوئینگ اوکرائینی می تواند حاصل یک حملۀ سایبری آمریکائی باشد. البته، مسئله به معنای واقعی کلمه جنجالی و انفجاری ست. از چند ساعت پیش من روی این موضوع متمرکز شده ام، ولی روز یکشنبه هستیم و بدست آوردن هر گونه تحلیل و تفسیر رسمی خیلی مشکل است. من پیغامهائی برای افراد مختلف در ایران و روسیه فرستادم، و منتظر پاسخ هستم. یکی از آنها از ایران پاسخ داد : « حرفی از حملۀ سایبری نیست »، فعلاً.

با وجود این، فحوای بیانات حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای پاسداران انقلاب اسلامی این موضوع را تأیید می کند. او گفت که «امر غیر عادی» بزرگی به سامانۀ پدافند هوائی تهران هشدار داده بود، که هواپیمای دشمن[1] در حال نزدیک شدن به مرکز نظامی حساس است – و این منشأ « اشتباه انسانی » ست که متعاقباً صورت می گیرد.

او به هچنین گفت که در ساعاتی پس از حملۀ موشکهای سپاه پاسداران ایرانی روی پایگاه عین الاسد، آمریکائی ها شکاریهایشان را  به شکل فزاینده نزدیک مرزهای ایران به پرواز درآوردند. نه فقط تهران بلکه مراکز نظامی حساس و استراتژیک دیگری نیز هدف گرفته شده بود.

می توانیم تصور کنیم اعصاب مدافعان ایران در چه وضعیت تحریک شده ای بوده است.

می توانیم توضیحات حاجی زاده را به مثابه ترسیم خیلی محتاطانۀ وقوع حملۀ سایبری تعبیر کنیم. شاید که سپاه پاسداران هنوز همۀ اطلاعات را در اختیار ندارند. و شاید نمی تواند همۀ ماجرا و نحوه ای را که قربانی حملۀ سایبری شده آشکار کند، و این موضوع بازۀ زمانی (تأخیر) بین به رسمیت شناختن شلیک موشک و اعلام رسمی آن از سوی دولت ایران را توضیح می دهد.

سایت نظامی روسیه avia.pro مستقیم به هدف می زند. متن نسخۀ انگلیسی به اندازۀ گزارش اصلی به زبان روسی جامع نیست[2]. avia.pro آماتور نیستند. گزارش در متن روسی می گوید که اگر موضوع یک حملۀ سایبری از سوی آمریکائی ها باشد، حمله دقیقاً نقطه به نقطه با تخریب هواپیمای Il 20 در نزدیکی لاذقیه در سپتامبر 2018 تطبیق می کند – که هواپیماهای شکاری اسرائیلی از آن به جای سپر استفاده کردند.

Avia.pro  به این فرضیۀ اتکا می کند که حملۀ سایبری نظامی آمریکا نه فقط پروفایل بوئینگ اوکرائینی را تغییر داده بلکه خلبان اوکرائینی به همچنین مسیرش را تغییر داده دور 180 درجه ای زده است. نتیجه می گیریم که حملۀ سایبری هم زمان سامانۀ ناوبری بوئینگ را نیز هدف گرفته بوده است. آمریکائی ها چندین بار این ترفند را به کار برده اند. شادی پمپئوی پلید یکی از نشانه های غیر مستقیم این مدعا ست. او حتا پیش از آنکه تحقیق جدی شروع شده باشد گفت که موشک ایرانی بوده. و انتخاب پرواز تهران – کی یف، بین همۀ پروازهای دیگر در آن روز، از برجستگی خاصی برخوردار بوده است و نگین بی نظیری بنظر می رسد. این گزینش حاوی امکان سرزنش ایران و روسیه است (یک مقاله دربارۀ این موضوع منتشر کردم ، اوکراین روسیه را سرزنش کرده است). و جتمل امکان همکاری « غیر مستقیم » سیستم مافیائی اوکرائینی با « پاداش » آمریکائی ها که متعاقباً سرازیر می شود.

دربارۀ « خسارات جانبی » چه می دانیم ؟ شایعه بسیار است، البته بی هیچ مدرکی، می گویند پرواز اوکراینی اعضای اطلاعاتی حمل می کرده. مقصد پرواز نیز آشکار کننده است. در گذشته، « کانادائی ها » با پاسپورت جعلی کانادائی عموماً آشکار شد که مأموران سازمان سیا یا موساد هستند که در اوکراین مأموریت انجام می دهند.

هیچ چیزی برای این استثناگرائی باج بگیر وحشتناک خیلی عجیب نیست،  و هیچ فرضیه ای از تحقیق نباید حذف شود. حادثۀ در اوکراین کاملاً چرخ خبری را تکه پاره کرد : تحقیری که « بزرگترین ارتش تاریخ جهان» در عراق متحمل شد.

حملۀ سایبری، در واقع می تواند با راه کارهای آمریکائی در جنگ ترکیبی نسبتی داشته باشد، به این علت که پنج ساعت پس از تحقیر عظیمی که خودش متحمل شده بود روی داد.

خیلی از پایان ماجرا به دور هستیم : تجسسات در شرف تکوین است. به کارشناسان خیلی خوش آمد می گوئیم.


Pepe Escobar

https://www.mondialisation.ca/lattaque-du-boeing-ukrainien-pourrait-etre-la-consequence-dune-cyber-attaque/5640526

ترجمۀ حمید محوی

گاهنامۀ هنر و مبارزه/ پاریس/ 14 ژانویه 2020

[1]  مترجم : حاجی زاده از حملۀ موشکی حرف میزند، رینگ پدافند هوائی تهران پیغام دریافت کرده بود که حملۀ موشکی صورت گرفته و در حال آمدن به سوی تهران است.

[2] http://avia-pro.net/…/prichinoy-unichtozheniya-ukrainskogo-…/prichinoy-unichtozheniya-ukrainskogo-…