تاریخی

تارنمای امنیتی اسرائیل: حمله موشکی ایران موفقیت آمیز و تهدیدی جدی برای اسرائیل است.

enxu9xlxkaasoug8742178140116181567.jpg


ترجمه آزاد مهری شیبانی برای مجله هفته


درباره حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در غرب عراق تارنمای دبکا اسرائیل گزارشی را منتشر کرده که در آن به بررسی این عملیات پرداخته است.

تارنمای های اسرائیل که یک تارنمای امنیتی و نزدیک به سازمانهای اطلاعاتی اسرائیل می باشد در گزارش خود تاکید می کند که حملات موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در غرب عراق نشان داده است که ایران وارد مرحله جدیدی از پیشرفت تکنیکی در زمینه تولید موشک های بالستیک شده است .

دونالد ترامپ ادعا کرده است که حملات ایران به پایگاه نظامی آمریکا »حداقل آسیب» را به این پایگاه وارد کرد و سیستم های پیشگیرانه صد هوائی و نظامی آمریکا به خوبی عمل کردند. در این رابطه اما ژنرال امیرعلی حاجی زاده چیز دیگری می گوید او می گوید، « هدف ایران از شلیک این موشک ها زدن مرکز فرماندهی این پایگاه بوده است و ما در این هدف موفق بوده ایم.»

در این بین شرکت آمریکایی «کمرسیال پلنت» تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده است که در این تصاویر به وضوح می‌توان مشاهده کرد که موشک‌های ایرانی حداقل پنج نقطه از پایگاه نظامی آمریکایی را با دقت بسیار بالا هدف قرار داده‌اند، در ضمن کارشناسان امریکایی تاکید کرده‌اند که قدرت ویرانگر موشک‌های ایرانی بسیار شدیدتر از انتظار آنها بوده است و در حدی بوده که می توانستند هر نقطه و ساختمانی را در پایگاه به طور کامل نابود کند.

بنابر اطلاعات موثق کارشناسان نظامی دبکا ایران ۱۳ موشک کوتاه برد از نوع قیام ۱ را به سوی پایگاه نظامی آمریکایی شلیک کرده است. موشک قیام ۱ طراحی از موشک قدیمی شهاب ۲ که خود یک نسخه برداری از روی موشک های میان برد و کوتاه برد کره شمالی بوده است. این موشک ها را نیز کره شمالی از روی موشک های اسکاد اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی طراحی کرده است. موشک قیام ۱ از بردی برابر با ۷۵۰ کیلومتر و دقتی معادل ۵۰۰ متر برخوردار است.

البته کسی از پرزیدنت ترامپ سوال نکرد که چرا هیچ یک از موشک هایی که ایران به پایگاه نظامی آمریکا شلیک کرد توسط سیستم ضد هوایی آمریکا در آسمان عراق مورد هدف قرار نگرفت و از بین نرفت؟

این که آمریکایی ها نتوانستند موشک‌ها را در آسمان عراق مورد هدف قرار دهند، می تواند به ۳ دلیل باشد باشد:

امکان اول اینکه اصلاً موشک‌های ایرانی در آسمان عراق از سوی سیستم ضد موشکی آمریکا تشخیص داده نشدند.

دومین امکان می‌تواند این باشد که این موشک ها تشخیص داده شدند اما سیستم موشکی آمریکا نتوانست موشک‌ها را هدف قرار دهد.

سومین امکان که از همه بدتر است این است که ترکیبی از هر دو باشد.

حالا دیگر مسلم است که ایران در فاصله ۵ ماه که از حمله به پالایشگاه عربستان سعودی و سرنگون کردن پهپاد جاسوسی گرانقیمت آمریکا میگذرد توانسته است دقت موشک‌های اش را به شدت بهبود بخشد و در این پنج ماه آمریکا نتوانسته است دقت سیستم ضد موشکی خود را بهتر کند.
ما شاهد این هستیم که ایران اولین کشوری است که به خود این جرات را داده است که پس از جنگ میان دو کره به یک حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا دست بزند.

برتری نظامی آمریکا روشن است اما قدرت بازدارندگی نظامی آمریکا مورد سوال جدی است و اگر این قدرت زیر سوال رود قطعاً قدرت بازدارندگی نظامی ارتش اسرائیل بهتر از آمریکا نیست. ژنرال ارتش ایران تاکید کرد که «این حمله موشکی می‌تواند آغازی برای یک سری از این حملات در منطقه باشد»

اسرائیل کوچکترین شکی ندارد که با آمریکا در جنگ بر علیه ایران در یک جبهه قرار دارد، اگر سیستم بازدارنده دفاعی موشکی آمریکا در برابر حمله موشک‌های بالستیکی ایران چنین بد عمل می‌کند تبعاً سیستم دفاعی اسرائیل نیز در برابر حملات مشابهی به همین بدی عمل خواهد کرد چرا که سیستم ضد موشکی اسرائیل بر اساس سیستم ضد موشکی ارتش آمریکا بنا نهاده شده است.

دولت اسرائیل بهتر است به جای تعریف قصه ها و افسانه هائی با محتوی که اسرائیلی‌ها نگران نباشید چون ما در درگیری بین آمریکا و ایران دخالتی نداشتیم پس در معرض خطر نیستیم، خیلی واضح به مردم اسرائیل بگوید، توان موشکی ایران در حدی است که هرگاه اراده کند می تواند اسرائیل را مستقیماً هدف قرار دهد.