رسانه ها

دیدگاه های رسانه های آمریکا و سناتورهای جمهوری‌خواه در مورد حمله ایران و سخنرانی ترامپ

Trump_Iran_col


ترجمه مهری شیبانی


در حالی که بخش بزرگی است اپوزیسیون ایران که شامل نیروهای راستگرا و به اصطلاح چپگرای پرو عرب می شود هم دست و هم داستان رسانه‌های امنیتی مانند ایران اینترنشنال عربستان سعودی و رسانه های برانداز مانند بی‌بی‌سی (بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا که مستقیماً زیر نظر دولت بریتانیا فعالیت می کند و بخش فارسی آن از فعالترین اهرم های سرنگونی رژیم ایران می باشد و دیگر رسانه‌های دست راستی مانند رادیو فردا و صدای آمریکا که با سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا هم همکاری دارند و زمانی که با سازمان اطلاعات و امنیت و همکاری می کنند و همینطور تلویزیون امنیتی من و تو که از لندن پخش می شود) شده‌اند و سعی دارند که پاسخگویی نیروهای نظامی ایران به ترور قاسم سلیمانی را کم اهمیت و ناموفق جلوه دهند.

رسانه های امریکایی چه رسانه های موافق با دونالد ترامپ و چه رسانه های اپوزیسیون دونالد ترامپ و حتی سناتورهای جمهوری خواه از پشتیبانان افراطی سیاست های دونالد ترامپ محسوب می شوند در برابر این حمله از خود احترام نشان داده و تاکید کردند که حمله ی ایران به پایگاه های آمریکائی آگاهانه و بسیار دقیق صورت گرفته و در این حمله تلاش شده است که به دولت آمریکا روشن نشان داده شود که ایران توانایی زدن اهداف استراتژیک آمریکا در منطقه را دارد و تنها برای جلوگیری از گسترش بحران و تبدیل آن به یک جنگ خانمان سوز است که آگاهانه از کشتار نیروهای نظامی آمریکا پرهیز کرده است.

رسانه های قلم به مزد آگاهانه فراموش می کنند که پس از ژاپن که در جنگ جهانی دوم به خود این جرات را داد (بنابر ادعای خود آمریکا) به پایگاه هوایی آمریکائی حمله نظامی کند، ایران اولین کشور در جهان است که به یک پایگاه عظیم نظامی آمریکا در خارج از مرزهای آمریکا حمله موشکی کرده و پاسخ ترور ژنرال ایرانی توسط امریکا را در کمتر از چند روز داده است.

تمامی رسانه های فوق سعی دارند این نکته را که ایران از حق خود برای پاسخگویی استفاده کرده است را پنهان سازد و تنها با جعلیات ای که اگر آجر مینداختیم اثرش بیشتر از موشک پراکنی بود و یا تمسخر این عملیات آنرا کم اهمیت جلوه دهند.

در اینجا نظر شما را به عکس العمل رسانه های آمریکاِی و سیاستمداران هوادار ترامپ پس ار سخنرانی اخیر وی جلب میکنیم.

دیلی نیوز: ترامپ بعد از حملات موشکی ایران از دایره تلافی عقب نشینی کرد، باوجود آنکه سخنرانی ترامپ قرار بود درباره اعلام یک تصمیم مهم ملی باشد اما او بخش مهمی از صحبت هایش را به اوباما اختصاص داد و به پر گوئی درباره موفقیت های خودش پرداخت.

وال استریت ژورنال: پس از پاسخ ایران ترامپ علامت پایان دادن به درگیری را به تهران ارسال کرد و حمله ایران طوری برنامه ریزی شده بود تا ار گسترش بخران جلوگیری کند.

ای بی سی نیوز: ترامپ مدعی بود که این ایران است که عقب نشینی کرده است، اما سخنرانی اخیر او نشان میدهد که او نیر عقب نشسته است و قصد ندارد به بخران دامن برند

لیندسی گراهام: یک سخنرانی روشن از رئیس جمهور که درها را برای چالشی که در مقابل ایران با آن روبرو هستیم باز گذاشت،پاسخ ما پاسخی محکم و روشن بود و پرزیدنت ترامپ در را برای صلح و همکاری با مردم ایران باز گذاشت و ما امیدواریم آنها نیز این پیام را بشنوند.

مارکو روبیو: عملیات عملیات موشک های بالستیک ایران نشان را که تنها توافق بر سر فعالیت های هسته‌ای با ایران که از سوی باراک اوباما صورت گرفت ناکافی بوده است. توافق اوباما عملاً به ایران به لحاظ مالی کمک کرد که چنین موشک هایی را بسازد و آنها را حتی به کار بگیرد

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مطلبی ضمن انتقاد شدید از سیاست های ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران، به تحقق پیروزی استراتژیک توسط تهران در برابر واشنگتن اذعان کرد.

بر اساس این گزارش، این روزنامه اعلام کرد: یکی از نتایج سیاست ترامپ در قبال ایران [اشاره به ترور سلیمانی] این بود که ایرانی را همگی در زیر پرچمشان جمع کرد و صحنه تحولات عراق را به نفع تهران رقم زد. در ادامه گزارش روزنامه مذکور آمده است: ازجمله دیگر نتایج سیاست ترامپ عقب نشینی بخشی از نیروهای آمریکایی از عراق بود که «پیروزی استراتژیک» دیگری را برای ایران رقم زد.

نیویورک تایمز تأکید کرده است: ممکن است این روند به عقب نشینی کامل نیروهای آمریکایی از عراق بینجامد و این بدان معناست که یکی از مهمترین اهداف سردار سلیمانی محقق خواهد شد.

روزنامه مذکور تصریح کرده است: ترامپ به جای عقب کشاندن نیروهای آمریکایی از منطقه مجبور شد با صرف هزینه های هنگفت تعداد بیشتری از نیروها را به خاورمیانه اعزام کند و می‌داند که ایران از طریق راه های مختلف به
شدت به این سیاست پاسخ می دهد و البته لازم نمی داند که مسئولیت این پاسخ را نیز برعهده بگیرد. این روزنامه آمریکایی در پایان مطلب خود آورده است: ایران گزینه های متعددی برای مقابله با آمریکا در منطقه دارد و بهتر است که در شرایط کنونی مردم آمریکا جشن زودهنگام برگزار نکنند.

«مارک کیمیت«، معاون وزیر پیشین دفاع آمریکا روز پنج شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره تأکید کرد ایران بخش کوچکی از توانایی موشکی خود در حمله به مواضع نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد عراق استفاده کرد.

مارک کیمیت گفت: ما می‌دانیم ایران توانایی موشکی بسیار بیشتری از آنچه دو شب پیش به کار گرفت، در اختیار دارد و ترامپ هم می‌داند که ایران می‌توانست باعث خسارت‌ها و تلفات بیشتری شود اما تصمیم گرفت فقط یک پیام هشدار آمیز بفرستد. معاون وزیر پیشین دفاع آمریکا افزود، ممکن است بسیج مردمی عراق، برای هدف قرار دادن نیرو‌های آمریکایی در عراق و دیگر مکان‌ها تلاشکند؛ بنابراین مرحله اول پایان یافت، اما هنوز مرحله دوم آغاز نشده است.