پرش به محتوا

یک کشته دیگر در تظاهرات شیلی و سکوت جهان

chile_2019


ترجمه مهری شیبانی برای مجله هفته


در تظاهراتی که روز جمعه گذشته شهر سانتیاگو پایتخت شیلی برگزار شد یک معترض دیگر به قتل رسید.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی شیلی یک مخالف چهل ساله در حالی که مورد تعقیب نیروهای انتظامی شیلی قرار گرفته بود و قصد فرار از دست آنها را داشت به درون چاله بزرگی که برای تعمیر کابل های برق کنده شده بود سقوط کرد و در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.

به این ترتیب تعداد قربانیان در تظاهرات اخیر شیلی به ۲۷ نفر رسید.

فردای روز حادثه یعنی شنبه، تعداد زیادی از تظاهرکنندگان به شکل خودجوش برای ادای احترام و بزرگداشت یاد رفیق مبارز خود در محل حادثه تجمع کردند و با خود دسته گلهایی را حمل میکردند. معترضان مورد حمله نیروهای انتظامی قرار گرفتند، پلیس شیلی با کمک ماشین های آب پاش و شلیک گاز اشک‌آور اجتماع مخالفان را پراکنده کرد از دست گل های آن ها را نیز جمع‌آوری کرد.

در تظاهرات هفتگی که در روزهای جمعه برگزار می‌شود سینمای آلمدا که معمولاً به عنوان مرکزی برای مداوای زخمی های, آسیب دیدگان خشونت پلیس و تظاهرکنندگان زخمی مورد استفاده مخالفان قرار می گرفت، به دلایل نامشخصی طعمه حریق شد با وجود همکاری گسترده معترضان، داوطلبان و آتش‌نشانان سینما به طور کامل سوخت و از بین رفت.

chile2019

احتمال آتش زدن سینما با قصد و غرض قبلی بسیار بالاست شاهدان عینی گزارش داده‌اند که شلیک یک خمپاره گاز اشک آور عامل آتش گرفتن سینما بوده است نیروهای انتظامی در طول عملیات اطفاء حریق شعله های آتش در سینما توسط تظاهرکنندگان و نیروهای آتش نشانی با شلیک گاز اشک‌آور سعی در ایجاد اختلال در خاموش کردن شعله های آتش سینما داشتند.

دادگاهی در پایتخت شیلی تصمیم به تحقیقات در مورد ۶ مامور پلیس گرفته است که از نظر دادگستری این کشور خطری برای امنیت عمومی و جامعه می باشند.۶ مامور پلیس متهم به اعمال شکنجه و تجاوزات جنسی نسبت به مخالفان شده اند.

برای مثال، ماموران انتظامی دانشجوی پزشکی را بارها زیر مشت و لگد بیهوش کرده و وی را شکنجه روحی و جسمی کرده اند، که منجر به شکستن دماغ و بخشی از صورت این دانشجو شده است. شاهدان عینی از استفاده از باتوم به عنوان وسیله ای برای تجاوز جنسی توسط این مأموران انتظامی گزارش داده اند.

یک قاضی دیگر نیز حکم بازداشت پنج مامور پلیس را صادر کرد که متهم به شکنجه و آزار تظاهرکنندگان درمیدان نائونآ در شهر سانتیاگو شده اند.

بر خلاف احکام قاضی دادگستری شیلی، گزارش شاهدان عینی، سازمان های حقوق بشری و خبرنگاران رئیس جمهور شیلی پینرا، همچنان معتقد است که در شیلی هیچ نوع نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط نیروی انتظامی صورت نگرفته است.

رئیس جمهور شیلی در مصاحبه اخیر خود با فرستنده سی ان ان اسپانیایی ادعا کرد که بسیاری از ویدیو‌ها و گزارش هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند جعلی بوده و یا در خارج تهیه شده است و در شرایط فعلی ما با یک اطلاع رسانی کاملا نادرست مواجه هستیم.

او ادامه داد که در شرایط فعلی رسانه‌های داخلی نیز توان انعکاس حقایق را ندارند.

سخنگوی دولت شیلی یک روز پس از انتشار مصاحبه رئیس جمهور سعی کرد که اظهارات رئیس‌جمهور را تصحیح کند و اعلام کرد که منظور رئیس جمهور آن چیزی که توسط رسانه‌ها منتشر شده نبوده است،سخنگوی دولت ادعا کرد که مصاحبه اخیر رئیس جمهور چند هفته قبل در شبکه خبری سی ان ان اسپانیایی صورت گرفته و منظور رئیس‌جمهور انتشار ویدیوهایی از سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بوده است که در آن اطلاع رسانی غلط صورت گرفته است.

در ضمن بسیاری از ویدیو های منتشر شده در شبکه های اجتماعی در خارج از شیلی تهیه و منتشر شده‌اند.

البته او مجبور به اعتراف شد که تعداد بسیار زیادی از ویدیو هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده‌اند حقیقت دارند و نشان دهنده رفتار خشن پلیس و نیروهای انتظامی در دوران خیر با تظاهرکنندگان می باشد.

دادستانی کل کشور برخلاف ادعاهای دولت و سخنگوی آن اعلام کرد که تحقیقات دادستانی کل نشان می دهد که شکی در مورد اینکه ویدیو ها در داخل شیلی تهیه شده اند و مربوط به تظاهرات اخیر می باشند وجود ندارد.

با وجود تمامی اسناد و مدارکی که توسط دادستانی تایید شده است رئیس جمهور شیلی همچنان روز یکشنبه در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های کشور ادعا کرد که اگر هم حقوق انسان‌ها در این تظاهرات نقض شده باشد تنها در موارد بسیار محدودی بوده و اصولاً اعتراضات رو به آرامش میروند و زمان آن فرا رسیده از گذشته بیاموزیم!

با توجه به اینکه تظاهرات همچنان ادامه دارد و اختلاف جدی ما بین دولت و دستگاه قضایی شیلی در مورد برخورد به تطاهرات وجود دارد به نظر می‌آید چنین پیش‌بینی از سوی رئیس جمهور از اعتبار چندانی برخوردار نباشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: