پرش به محتوا

سفیر کوبا: کمک به سوریه افتخار ماست

سفیر کوبا معتقد است دولت ترامپ به هیچ وجه قابل اعتماد نیست زیرا دروغ و بی‌مسئولیتی از مکانیزم‌هایی است که آنها دنبال می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، «الکسیس باندریج وگا» دی ماه 1396 استوارنامه خود را به «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران تسلیم کرده و رسماً فعالیت خود را به‌عنوان نماینده ارشد جمهوری کوبا در تهران آغاز کرد.

وی که فارغ التحصیل حقوق است از سال 1984 به وزارت امور خارجه کوبا پیوست.

آقای باندریج وگا در سال 1989 به‌عنوان دبیرسوم نمایندگی دائم کوبا در سازمان ملل متحد مشغول به فعالیت شد. پس از آن وی در سفارت‌های کوبا در سوریه، هائیتی، برزیل، دومینیکن در سمت‌های مختلف مشغول به کار بوده است و در سال 2018 برای سفارت جمهوری کوبا در تهران در نظر گرفته شد.

تمایل وی در خصوص تعامل مستقیم با رسانه‌ها از زمان تصدی سفارت کوبا در تهران پررنگ بوده است و بر رویکرد خود تأکید دارد. علاقه آقای سفیر به آموزه‌های انقلابی «فیدل کاسترو» رهبر فقید کشورش چیزی نیست که در مصاحبه به آن نپردازد.

سفیر هاوانا از وجه مشترک دو ملت ایران و کوبا و سر خم نکردن مقابل تحریم‌های امپریالیستی گفت و تأکید کرد که «فیدل به ما یاد داد برای ایران ارزش قائل شویم».

آقای باندریج وگا معتقد است روابط تجاری دو کشور ایران و کوبا آن‌طور که مطلوب بوده پیشرفت نداشته اما تلاش‌های قابل توجهی صورت گرفته است.

رسانه های ایران گفتگوئی با سفیر جدید کوبا انجام داده‌اند که که در ذیل متن مشروح آن منتشر میشود.

مشروح مصاحبه خبرگزاری تسنیم با سفیر جمهوری کوبا را در زیر می‌خوانید:


خبرنگار: در شهریورماه امسال ایران و کوبا 40سالگی برقراری روابطشان را جشن گرفتند، ایران و کوبا دو کشور انقلابی هستند که حاضر نشدند مقابل امپریالیسم غرب کوتاه بیایند و تسلیم شوند و هنوز هم آمریکا قصد دارد از هر راهی که می‌تواند به این دو کشور ضربه بزند، در این راستا روابط تهران و هاوانا را چطور ارزیابی می‌کنید؟

سفیر کوبا: روابط سیاسی بین دو کشور و ملت روابط خوبی است ما نقاط مشترک زیادی با هم داریم. هر دو کشور علیه امپریالیسم در حال فعالیت هستیم و در این زمینه کار می‌کنیم، در بخشهای مختلف مواضع مشترکی داریم از حقوق بشر گرفته تا در سازمان ملل. درباره مسائل داخلی و بین‌المللی، بیانیه‌های زیادی را علیه تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده صادر کرده‌ایم. هر دو کشور نقاط مشترک زیادی داریم همچنین در بخش‌هایی که کشورهای غربی علیه ما خبرها را جبهه‌دهی می‌کنند سعی کردیم مقابله کنیم و چندجانبه‌گرایی را رعایت کنیم و با سوء استفاده از سیاست و یکجانبه‌گرایی مخالفت می‌کنیم.

درباره همکاری‌های تجاری، اقتصادی، بازرگانی و همکاری‌ها هم بخواهیم صحبت کنیم، متأسفانه با وجود تلاش‌های فراوان نتوانستیم آن‌طور که می‌خواستیم به سطح مورد نظر برسیم. تلاش‌های خیلی خوبی داشتیم با هم کار کردیم ولی یک‌سری مشکلاتی پیش آمد مثلاً از سال 2016 یک‌سری پرداخت‌هایی بود که از طرف کوبا به تعویق افتاد که این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرد.

می‌خواهم دلایل این موضوعاتی را که اتفاق افتاد و باعث تأخیر در این پرداخت‌ها شد بگویم. از اواخر سال 2017 تحریم‌ها مخصوصاً در بخش تجاری و اقتصادی گسترش پیدا کرد. از سوی دیگر وقوع طوفان‌ها و بلایای طبیعی در کوبا خسارت‌های زیادی به ما وارد کرد که این خسارت‌ها به بیش از 32 میلیارد دلار می‌رسد.

یک مورد دیگر که می‌خواهم یادآور شوم این است که کوبا به خودی خود یک جزیره کوچک با کمی بیش از 110 هزار کیلومترمربع مساحت و جمعیت 11 میلیون نفری است. اقتصاد بازی داریم و اقتصادمان وابسته به بازار جهانی است و از طریق آن کار می‌کند. همچنین جنگ اقتصادی که ایالت متحده راه انداخته و تمام کشورها را درگیر کرده، کوبا را هم به‌نوبه خودش درگیر کرده است.

به همین دلیل کوبا نمی‌تواند قراردادهای تجاری خود را با سود در بازه کوتاه‌مدت انجام دهد و بیشتر قراردادهایی که دارد یا طولانی‌مدت و یا میان‌مدت نگاه‌داشته است و تمام روابطی که کوبا با کشورهای دیگر دارد هم بر همین اساس است یعنی یا به‌صورت سوددهی میان‌مدت و یا سوددهی طولانی‌مدت است.

کوبا به همین روش با کشورهایی در حال تجارت است و آنهایی که در اولویت شرکای اقنصادی هستند و در اولویت تجاری با ما کار می‌کنند، کشورهای روسیه، ونزوئلا، چین و ویتنام هستند. این کشورها شرایط اقتصادی کوبا را می‌دانند. با توجه به این شرایط به‌صورت میان‌مدت و طولانی‌مدت با ما همکاری دارند و این‌طور نیست که فقط نگاه کوتاه‌مدت داشته باشند و اجازه نمی‌دهند اقتصاد کوبا دچار مشکل شود و اگر مشکلاتی موقتی هست همکاری می‌کنند که اقتصاد کوبا ضربه نخورد و ما از آنها به این دلیل تشکر می‌کنیم.

برای مثال بدهی‌هایمان را با کلوپ پاریس دوباره برنامه‌ریزی کردیم و کوبا سعی بر این دارد که همه پرداخت‌هایش را انجام بدهد و همکاری‌هایش را با کشورهای اروپایی انجام می‌دهد و تلاش می‌کند که همچنان ادامه پیدا کند.

می‌توانم به شما اطمینان بدهم کوبا با شرایط فعلی سختی که دارد هدفش این است بتواند تمام بدهی‌هایش را در‌ کوتاه‌زمان ممکن پرداخت کند و جلو ببرد و در همه زمینه‌ها همبستگی خودش را حفظ کند و در هر موردی که با مشکل مواجه هستیم دنبال راه‌حل هستیم. در جهانی که الآن دائماً در حال تغییر است و رو به جهانی شدن است سعی می‌کنیم راه‌حل‌های جدیدی پیدا کنیم و از طریق این راه‌حل‌های جدید مشکلاتمان را حل کنیم و ادامه دهیم.

یکی از مطالب انقلابی که فیدل به ما یاد داد این است که مثبت نگاه کنیم و با وجود همه مشکلات سعی کنیم مثبت نگاه کنیم و مبارزه کنیم و امید به آینده داشته باشیم تا از پس همه مشکلات برآییم. من هم همین امید و دید مثبت را دارم که روابط ایران و کوبا به بهترین سطح برسد و با وجود فاصله و تحریم‌هایی که داریم بتوانیم به این روابط عالی که می‌خواهیم دست پیدا کنیم. هیچ مشکلی وجود ندارد که با امید و تلاش نتوانیم از عهده آن برآییم.

خبرنگار: اوباما در سال 2014 به کوبا رفت و توافقی با کشور شما انجام شد و در پی این توافق روابط دیپلماتیک دو کشور آمریکا و کوبا بهبود پیدا کرد اما وقتی ترامپ به کاخ سفید آمد از این توافق خارج شد و اعلام کرد که «من این توافق را قبول ندارم.»، آمریکایی‌ها همین رویکرد را در قبال توافق هسته‌ای با ایران یا برجام در پیش گرفتند و از توافق خارج شدند، به‌نظرتان چقدر منطقی هست که با کشوری که این چنین زیر توافق می‌زند مذاکره صورت بگیرد؟

سفیر کوبا: چه در مورد دولت اوباما صحبت کنیم و چه در مورد دولت ترامپ همه یک هدف داشتند فقط روش‌های مختلفی را به‌کار بردند تا بتوانند به هدفشان برسند، هدفشان تغییر به‌اصطلاح آن‌ها رژیم و از بین بردن انقلاب ما بود. حتی شما اگر نگاهی بیندازید به تحریم‌هایی که در زمان اوباما وضع شد می‌بینید چقدر این تحریم‌ها گسترش پیدا کرده است. در دوره آقای اوباما 57 حالت جریمه داشتیم برای کشورهایی که با ما کار کردند، از مبلغی در حدود 14 میلیارد دلار خسارت این تحریم‌ها صحبت می‌کنم، هدف‌ها یکی بوده فقط روشها تغییر کرده است.

تنها تغییراتی که می‌شود گفت در زمان اوباما بود آن تغییراتی بود که در اواخر زمان قدرتش ایجاد کردند و تصمیم گرفتند. خوب بود این تصمیم‌ها از ابتدای به قدرت رسیدن اوباما گرفته می‌شد زیرا در آن صورت بود که می‌توانستیم روی آن کار کنیم و جلو ببریم.

درست است که سفارت‌های هر دو کشور باز شد و درست است که سفر افرادی که در ایالات متحده هستند به کوبا راحت‌تر شد، اوباما به کوبا سفر کرد، قراردادها امضا شد و آزادی آن پنج قهرمان کوبایی اتفاق افتاد که به‌صورت ناعادلانه بازداشت شده بودند ولی موقعی که ترامپ به قدرت رسید تمام اینها تغییر کرد و یک شکل دیگری به خود گرفت.

هدف اصلی ترامپ موقعی که به قدرت رسید، این بود که تحریم‌های اقتصادی و تجاری را گسترش بدهد و قوی‌تر کند و همچنین افزایش خشونت علیه کشور را تشدید کند.

به‌نظر من در جواب سؤالتان باید بگویم این دولت [ترامپ] اصلاً قابل اعتماد نیست و نمی‌شود اعتماد کرد چون دروغ و بی‌مسئولیتی یکی از مکانیزم‌های آنها است و به‌صورت کلی می‌توانم بگویم قابل اعتماد نیستند.

یک موضوعی که باید توضیح بدهم این است که کوبا تأکیدی ندارد که با ایالات متحده گفتگو کند. البته باید این موضوع را ذکر کنم که ما همیشه گفتیم و خواهیم گفت که آمادگی برای صحبت و گفتگو داریم و برای این موضوع همیشه آماده هستیم.

اما شرایطی برای آن داریم، این‌که؛ در این مذاکره به هر دو کشور احترام گزارده شود و هر دو کشور برابر در نظر گرفته شوند و به‌اصطلاح ارزش‌های دو کشور در نظر گرفته شود و استقلال و حکومت هر دو کشور به‌رسمیت شناخته شود و آن موقع است که می‌شود صحبت کرد.

موضوع مهمی که روی آن تأکید دارم این است که ایالات متحده و یا هیچ کشور خارجی نمی‌تواند در اصول اولیه انقلاب ما دخالت کند و روی آنها دست بگذارد و در مورد آن صحبت کند.

خبرنگار: مقاومت و انقلابی‌گری ملت‌های ایران و کوبا وجه مشترک دو کشور است که هزاران کیلومتر از نظر جغرافیایی فاصله دارند اما از لحاظ سیاسی این دو کشور اصول مشترکی دارند، آیا فکر می‌کنید آمریکا می‌تواند به خواسته خودش برای مقابله‌کردن با ایران و کوبا دست پیدا کند و چقدر فکر می‌کنید مردم کوبا با گذشت چندین دهه به انقلاب خودشان پایبند هستند؟

سفیر کوبا: می‌خواستم در مورد انقلاب ایران صحبت‌هایی که آقای فیدل کاسترو در مورد تهدیداتی که ایالت متحده می‌کند که همچنان هم در حال انجام است و همان‌گونه مانده است، صحبت کنم.

قبل از این می‌خواهم بگویم فیدل به ما یاد داد برای ایران ارزش قائل شویم و یکی از مسیرهایی که الآن در حال حاضر سعی می‌کنیم ادامه بدهیم با هر دولتی که هستیم این‌که بتوانیم راه آقای فیدل کاسترو را ادامه بدهیم و به همان سمت حرکت کنیم.

آقای فیدل کاسترو گفتند که مردم ایران مردمی هستند که تمدن و فرهنگ هزاران‌ساله دارند. مردمی که مقابل متجاوزان از خود دفاع خواهند کرد، و از خواسته‌های خود کوتاه نخواهند آمد و رئیس جمهور ایران و همچنین رهبران مذهبی‌شان پیرو راه آیت‌الله روح‌الله خمینی کسی که سپاه پاسداران و ارتش مدرن را ایجاد کرد، همچنان مقاومت خواهند کرد.

ایران همیشه مقاومت کرده و از زمان انقلابش گرفته تا دوره کنونی که برسیم یعنی زمانی که ایالات متحده از برجام خارج شد این مردم و کشور سیستم مقاومتی را داشته‌اند و با افتخار آن را دنبال می‌کنند.

در مورد کوبا باید بگویم حدود 60 سال است این تحریم‌ها را داریم و تحریم‌هایی که ناعادلانه وضع شده و یکی از طولانی‌ترین و ناعادلانه‌ترین تحریم‌هایی است که علیه کشوری وضع شده است.

ما مردمی هستیم ــ منظورم حتی جوانان هست ــ که در وجه‌های مختلف و در شرایط مختلف متحد هستیم و همیشه متحد انقلاب، متحد قانون اساسی و متحد حزب کمونیست هستیم.

باید این موضوع را حتماً بگویم که اتحاد یکی از کلیدها و اصول اولیه ما برای رسیدن به هدفمان بود. ما مردمی هستیم که تاریخ و فرهنگ غنی داریم و به آن افتخار می‌کنیم و مردمی هستیم شجاع که همبستگی داریم و همیشه سعی می‌کنیم با همبستگی و اتحادمان به‌سمت جلو در حرکت باشیم.

می‌توانم با اطمینان بگویم که هیچ نوع شکی وجود ندارد که هیچ وقت به کاپیتالیسم (سرمایه‌داری) و شرایط قبل و زیرسلطه کشورهای دیگر بودن، برنمی‌گردیم.

این تحریم‌هایی که ما داریم بعضی از آن به‌عنوان محاصره اقتصادی و برخی به‌عنوان تحریم‌های یکجانبه یاد می‌کنند این تحریم‌ها تا به حال مؤثر نبوده و در آینده هم مؤثر نخواهد بود و شکست خواهد خورد. مردم کوبا ثابت کردند که همچون مردم ایران مقابل تحریم‌ها هیچ وقت به زانو در نخواهند آمد و همچنان به‌سمت جلو حرکت خواهند کرد.

خبرنگار: به تحریم‌های آمریکا علیه کوبا اشاره کردید، دو کشور ایران و کوبا سالهاست که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند و به‌اذعان مقامات آمریکایی این تحریم‌ها با هدف ایجاد نارضایتی و شورش میان مردم آن کشورها صورت می‌گیرد، چقدر فکر می‌کنید که آمریکا توانسته با این محاصره اقتصادی و تحریم‌ها به هدف خودش در تغییر در آن کشورها دست پیدا کند؟

سفیر کوبا: می‌توانم قطعاً بگویم خیر، و به هدفش نرسیده و نخواهد رسید. تاریخ دو کشور این موضوع را ثابت کرده که این تحریم‌ها شکست خورده و در آینده هم شکست خواهد خورد و این تحریم‌ها نه‌تنها غیرقانونی است بلکه قوانین بین‌المللی و حقوق بشر را نقض می‌کند و این تحریم‌ها تحریم‌های غیرقانونی حساب می‌شود.

ایالات متحده یک سیستمی دارد علاوه بر اینکه تحریم می‌کند سعی می‌کند بیان کند مشکلاتی که داخل کشور وجود دارد به‌خاطر دولت بد و اقدامات بد داخل کشور است که به‌وجود آمده است، یک روشی است که ایالات متحده دارد و همیشه آن روش را پیش گرفته است.

در تمام کشورها مشکلاتی وجود دارد و با آن دست و پنجه نرم می‌کنند ولی بعضی از کشورها هستند که تحریم می‌کنند، سعی می‌کنند با کشورهای دیگر بازی کنند و بتوانند اینها را به‌گونه‌ای تغییر بدهند و بگویند که به‌خاطر دلایل دیگری بوده که این مشکلات به‌وجود آمده است، به همین دلیل است که مردم و جوانان را باید با این فرهنگ‌ها آشنا کنند و این اطلاعات را داشته باشند. یک نوع هوش انقلابی در مردم باید ایجاد کنند تا از طریق این هوش انقلابی بتوانند هدف‌های ایالات متحده و دشمنان را بشناسند و به‌سمت جلو حرکت کنند و همچنان در مسیر انقلابی‌شان گام بردارند.

اگر بخواهم مستقیم‌تر جواب سؤال شما را بدهم باید بگویم که با همه مشکلاتی و کمبودهایی که در کوبا هست و از لحاظ اقتصادی به‌وجود آوردند اما همیشه برابری موقعیت‌ها، تقسیم عادلانه منابع و عدالت اجتماعی را رعایت کرده‌ایم.

‌‌‌مبارزه دیگری که صحبت از آن هست مبارزه بین‌المللی است، شما می‌توانید در رأی‌گیری‌های سازمان ملل مشاهده کنید که به‌چه‌صورت تمام کشورها به‌نفع ما رأی می‌دهند و چگونه به‌صورت حداکثری پیروز می‌شویم. در سازمان ملل بارها این مبارزات را برده‌ایم و همچنین خواهیم برد و این مشکلات داخل ایالات متحده در حال به‌وجود آمدن است و ما همچنان در حال پیشرفت هستیم و سعی می‌کنیم در مبارزات بین‌المللی هم تلاش‌های خوبی داشته باشیم و در این زمینه به‌سمت جلو حرکت کنیم.

ما به جوانها از ابتدای انقلاب تا به حال اهمیت زیادی دادیم و همیشه جوان‌ها را به‌عنوان یکی از فاکتورهای انقلاب و حفظ آن در نظر گرفتیم و همچنین سعی کردیم در تربیت آنها با همان سیستم سوسیالیستی به‌نحوی عمل کنیم که همیشه این جوانها در اولویت باشند و روی آن جوانها به‌عنوان فاکتور مهم تأکید کردیم.

خبرنگار: همان‌طور که می‌دانید آمریکا چند سال قبل سعی کرد با کمک ابزارهای خودش از جمله داعش و گروه‌های تروریستی برای تغییر رژیم در سوریه اقداماتی انجام بدهد که البته شکست خورد. همه می‌دانیم که فیدل کاسترو رهبر فقید کوبا در سال 1973 برای نشان دادن دوستی و همبستگی خود با سوریه چندین تانک را به این کشور فرستاد تا مقابل رژیم اسرائیل از خودشان دفاع کنند، درمورد این اقدام فیدل کاسترو در دهه 70 برای ما صحبت کنید.

سفیر کوبا: کوبا حمایت خودش را برای رسیدن به یک راه‌حل صلح‌آمیز که خود مردم سوریه در آن دخالت داشته باشند و آنها تصمیم بگیرند همیشه بیان می‌کند. البته بدون اینکه کشورهای دیگر یا کشورهای ثالث بخواهند دخالت کنند چه مستقیم چه غیرمستقیم و تمام اینها باید با نظارت مقامات آن کشور باشد و استقلال و حاکمیت این کشور همیشه باید حفظ بشود و احترام به آن گزارده شود.

کوبا همچنین حملات رژیم اسرائیل علیه سوریه و اقداماتی را که علیه این کشور انجام می‌‌دهد محکوم می‌کند. همچنین کوبا حمایت‌هایی را که از گروه‌های شبه‌نظامی در این کشور انجام می‌شود محکوم می‌کند. همیشه گفتگوهایی را که در آستانه و ژنو انجام می‌شود دنبال می‌کنیم. آرزوی صلح و استقلال برای کشور و برای مردم سوریه داریم و این‌که این کشور بتواند حاکمیت و استقلال خودش را حفظ کند.

ما روابط خیلی خوبی با کشور سوریه داریم حتی در لحظات سخت درگیری روابط دیپلماتیکمان را قطع نکردیم و سفارت را حفظ کردیم. می‌توانیم بگوییم روابط تجاری و بازرگانی هم داریم که کمک به بازسازی خواهد کرد.

افتخار می‌کنیم که کوبا تنها کشور آمریکای لاتین هست که گروه نظامی برای سوریه اعزام کرد و با اسرائیل مبارزه کرد و این برای ما افتخار هست و از این موضوع حمایت می‌کنیم.

کوبا از همان اوایل انقلاب همیشه همبستگی خودش را با کشورهای دوست حفظ کرده و هر کشور قانونی که از ما کمک خواسته سعی کرده آن کمک‌ها را ارائه بدهد و همچنان این همبستگی را داشته و خواهد داشت و در بخش‌های مختلف سعی می‌کنیم همین تلاشها را داشته باشیم و همچنان همکاری کنیم.

ما در قاره آفریقا و آمریکای لاتین همچنین حمایت‌های نظامی موفقی داشتیم و توانستیم در این زمینه‌ها پیشرفت‌های خوبی داشته باشیم و کمک‌ها را در زمان خودش انجام دادیم.

فیدل در یکی از بیاناتش گفته است بین‌المللی و در جهان بودن ما بهترین راه برای پرداخت بدهی‌مان به بشریت است. چون ما هم کمک‌های بین‌المللی در زمینه‌های مختلف، در موقع انقلاب و در طول انقلابمان دریافت کردیم که باعث شد ما هم بتوانیم ادامه بدهیم و این کمک‌های بین‌المللی به ما کمک کردند که همیشه در این مسیر باشیم.

فیدل همیشه بسیار درباره اتحاد صحبت می‌کرد. فیدل اتحاد را خیلی مهم می‌دانست اعم از اتحاد مردم، اتحاد کشورها و اتحاد ارگان‌ها زیرا باید این اتحادها شکل بگیرد تا بتوانیم همه مقابل یک دشمن قدرتمند مبارزه کنیم. خیلی تأکید داشت اگر ما این اتحاد را از دست بدهیم نمی‌توانیم به پیروزی دست یابیم و به‌نظر من اتحاد بین‌المللی که ما داریم یکی از کلیدها و رموزی خواهد بود که بتوانیم با دشمنانمان مبارزه کنیم.

خبرنگار: آمریکا در کشور شما خلیجی به‌نام گوانتانامو را اشغال کرده است و آن را به بازداشتگاه و زندان متهمان تروریستی تبدیل کرده است. چند سال قبل آقای رائول کاسترو رئیس جمهور سابق کشورتان اعلام کرد که برای عادی‌سازی روابط واشنگتن و هاوانا، آمریکا باید گوانتانامو را به کوبا بازگرداند، و آیا کوبا اقدامی برای پایان دادن به این اشغالگری آمریکا انجام داده است؟

سفیر کوبا: همان‌طور که می‌دانید گوانتانامو یک منطقه و شهرستان کوبا حساب می‌شود. همه منطقه را نگرفته است فقط یک منطقه نظامی را گرفته که به‌عنوان گوانتانامو شناخته می‌شود. دقیقاً در آن جهت کوبایی‌اش یک گروه از کوبایی‌ها به‌حالت ارتش وجود دارند که وظیفه محافظت از کشور کوبا را به‌عهده دارند. از اول انقلاب در این زمینه صحبت شده که این منطقه به‌صورت غیرقانونی اشغال شده است و باید به کوبا بازگردانده شود.

یکی از موضوعاتی که همیشه در مورد آن صحبت می‌کردیم این بود که یکی اینکه تحریم‌ها را بردارند و دیگری اینکه ایالات متحده از این منطقه نظامی خارج شود.

خوشبختانه مثل اوایل انقلاب، در سالهای اخیر از این بخش هیچ وقت اقدام نظامی علیه کوبا شکل نگرفته است ولی به‌هرحال باید آنها این منطقه را تخلیه کنند و خارج شوند. به‌هرحال [آمریکایی‌ها] آنجا حضور دارند و گروه کوبایی هم همان اطراف آنها هستند و آنها دقیقاً در تیررس گروه نظامی کوبایی قرار دارند.

خبرنگار: همان‌طور که می‌دانید خلیج فارس در چند ماه اخیر شاهد تحولات و حوادثی بود که نهایتاً آمریکا تصمیم گرفته برای حفظ مداخله‌گری خودش در این منطقه طرح ائتلاف دریایی را مطرح کند و کشورهایی را هرچند به‌طور ناقص و نسبی با خودش همراه کند، آیا فکر نمی‌کنید بهتر است که کشورهای منطقه امنیت آن منطقه را تأمین کنند؟ نظرتان در این مورد چیست؟

سفیر کوبا: من کاملاً موافق هستم که امنیت و تأمین امنیت منطقه باید توسط خود کشورهایی که در آن منطقه هستند شکل بگیرد و کشورهای ثالث نباید در آن دخالت کنند. ایالات متحده باید تمام مناطق نظامی را که در کشورهای مختلف دارد ببندد و گروه‌ها و لشکرهای نظامی خودش را به کشورش بازگرداند.

ایالات متحده باید یاد بگیرد که مسائل داخلی کشورها را به خودشان واگذار کند و باید یاد بگیرد که فکرش دائم در این نباشد که از منابعی که آن کشورها دارند استفاده کند و از منابع کشور خودش استفاده کند، باید اجازه دهد کشورها به صلح دست پیدا کنند. دخالت در امور داخلی این کشورها هیچ وقت نتیجه خوبی نداده و نتیجه عکس داشته است.

هیچ کس به ایالات متحده این اجازه را نداده که دخالت کند و هیچ کس هم در مسائل داخلی این کشور دخالت نمی‌کند. جهان نمی‌خواهد مثل ایالات متحده باشد. ایالات متحده باید جهان را به حال خودش بگذارد.

خبرنگار: پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر که در بولیوی برگزار شد اعتراضات و ناآرامی‌هایی صورت گرفت و به‌گونه‌ای شدت گرفت که آقای مورالس رئیس جمهور منتخب مجبور به استعفا و ترک کشور شد. آقای مورالس و معاونش از این اتفاقات و حوادث به‌عنوان کودتا یاد کردند، اولاً نقش آمریکا را در این ناآرامی‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید و دوم اینکه آیا احتمال می‌دید از این دست ناآرامی‌ها و حوادث به کشورهای دیگر آمریکای لاتین هم سرایت کند؟

سفیر کوبا: این که ایالات متحده بتواند این سطح از مداخلات را داشته باشد نیاز به این دارد که از منابع کشورهای دیگر استفاده کند و تا حدی ادامه خواهد داد تا این کشورها را به‌سمت خرابی و به‌سمت ویرانی سوق بدهد. این منطق امپریالیسم است.

آمریکای لاتین که برخی از آن به‌عنوان حیاط خلوت ایالات متحده یاد می‌کنند با شرایط پیچیده‌ای روبه‌رو است. آمریکا همیشه سعی کرده کشورهای مستقل را نه‌تنها از طریق تحریم‌ها بلکه از طریق مداخلات و کودتا و اعتراضات خشن مورد فشار قرار بدهد.

وقتی ایالات متحده خودش را مقابل فشار می‌بیند و می‌بیند که با مشکل مواجه شده است، همیشه از قدرت و فشار استفاده می‌کند و آمار کشته‌ها و شکنجه زندانی‌ها افزایش پیدا می‌کند. فکر می‌کنم زمان سختی در راه هست و کشورهایی که در این منطقه هستند باید با هم متحد شوند و تلاش کنند.

باید با هم متحد بشوند تا بتوانند با استفاده از نیروهایی که دارند علیه دشمن متحد شوند و بتوانند به پیروزی دست پیدا کنند. باید هوش انقلابی را بین جوانها ایجاد کنند. سعی کنند در مسیر دموکراسی حرکت کنند و بشناسند چه‌کسی دشمن آنهاست و باید ببینند شرایط در منطقه چگونه است و با توجه به آن حرکت کنند. ما همیشه پیرو این بودیم که بتوانیم به یک نتیجه صلح‌آمیز دست پیدا کنیم و همیشه از اختلاف‌ها جلوگیری کنیم و تأکید داریم که کشورهای ثالث و خارجی نباید در امور داخلی منطقه و در امور داخلی کشورها صحبت کنند. در مورد بولیوی هم از همان روز اول ما مخالف بودیم و محکوم کردیم و گفتیم مخالف این امر هستیم. این موضعی هست که کوبا مقابل بولیوی می‌گیرد.

خبرنگار: از حضور شما در خبرگزاری خبرنگار ممنون هستم و از صبر و حوصله‌ای که برای پاسخ به سؤالاتمان داشتید تشکر می‌کنم.

سفیر کوبا: من هم تشکر می‌کنم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: