پرش به محتوا

جنگ نیابتی آمریکا علیه ایران در عراق

usa_war_vs_iran.jpeg


روسیه امروز

ترجمه آزاد برای مجله هفته از مهری شیبانی


روز جمعه گذشته یک سرباز آمریکایی در پایگاه نظامی آمریکا در شهر کرکوک عراق به علت حمله موشکی از نوع کاتیوشا کشته شد.تعداد دیگری از سربازان آمریکایی نیز در این حمله زخمی شده‌اند.آمریکا برای گرفتن انتقام به مواضع شبه نظامیان کتائب حزب الله در عراق حمله کرد.

این حمله در حالی صورت گرفت که تا به حال هیچ گروهی مسئولیت حمله موشکی به پاسگاه آمریکا در شهر نفتی کرکوک را به عهده نگرفته است. واشنگتن نیروهای شبه نظامی نزدیک به ایران در عراق یعنی کتائب حزب الله را مسئول این حمله خوانده است.

شبه نظامیان شیعه نزدیک به ایران و آمریکا مشکلات جدی در عراق با یکدیگر دارند، به ویژه اینکه این شبه نظامیان از دوران اشغال عراق توسط آمریکا تا به حال چندین عملیات علیه اشغالگران انجام داده‌اند.

تشکیل سپاه مقاومت حزب الله عراق نیز مانند بوجود آمدن حزب الله لبنان، به اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ توسط آمریکا باز نی‌گردد، همانطور که حزب الله لبنان پس از تجاوز نظامی اسرائیل در سال ۱۹۸۲ به این کشور و اشغال چندین ساله این کشور توسط اسرائیل بوجود آمد، تشکیل گروه مقاومت کتائب حزب‌الله نیز چنین مسیری را طی کرد. (سازمان الحشد الشعبی عراق در سال ۲۰۱۴ در پی حمله داعش به این کشور و اشغال موصل  تشکیل شد و در سال ۲۰۱۵ هیات دولت عراق تصویب کرد که الحشد الشعبی، سازمانی رسمی و مرتبط با نخست وزیر و تحت فرمان فرماندهی کل نیروهای مسلح باشد. این سازمان نقش زیادی در شکست داعش و جلوگیری از احیای این گروه تروریستی در عراق داشته است. – مترجم)

کتائب حزب الله عراق، بخشی از حشد شعبی یا بسیج مردمی عراق می باشد که توسط دولت عراق به عنوان شبه نظامیان شیعه به رسمیت شناخته شده است و در چارچوب قانونی این کشور به فعالیت می پردازد.

آموزش و مسلح کردن شبه نظامیان شیعه اما توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است که این باعث نفوذ گسترده ایران در بین شبه نظامیان شیعه شده است.

پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق بسیاری از شبه نظامیان شیعه درگیر مبارزه و جنگ با نیروهای تروریستی افراطی سنی که مورد حمایت آمریکا و غرب بودند در سوریه شدند. تروریست‌های افراطی اسلامی که در سوریه قصدشان سرنگونی دولت قانونی این کشور بود.

پس از آنکه داعش به علت دخالت نظامی روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه مجبور به ترک این کشور به سمت عراق گردید، شبه نظامیان شیعه نیز برای مبارزه با داعش به عراق بازگشتند تا نیروی متحد علیه تجاوزات داعش سازمان دهند.

پس از شکست و تضعیف داعش در عراق بار دیگر نیروهای نظامی و سربازان پیمانکار این کشور در عراق به عنوان اشغالگران مورد توجه شبه نظامیان شیعه قرار گرفتند.

حمله موشکی به پاسگاه نظامی آمریکا در شهر کرکوک مشابه حملات قبلی که به نیروهای نظامی آمریکا صورت گرفته بود، می باشد با این تفاوت که در این حمله یک سرباز نظامی آمریکا به قتل رسید.

آمریکا ایران را دست پشت پرده تمامی عملیاتی که در عراق علیه آمریکا صورت می گیرد ارزیابی می کند و در راستای به رخ کشیدن قدرت نظامی خود علیه ایران، جنگنده های نیروی هوایی آمریکا روز یکشنبه گذشته، به گردان های ۴۵ و ۴۶ ارتش عراق در استان الانبار و منطقه القائم حمله کرده که کتائب حزب الله تنها بخشی از این گردان ها بودند.

در این حمله ۳۲ نفر از اعضای این سازمان شبه نظامی کشته و ۴۵ نفر دیگر زخمی شدند، یکی از فرماندهان شبه نظامیان شیعه عراقی ابو علی مدنیه از جمله کشته‌شدگان در بمباران است بنا بر ادعای آمریکا انبار اسلحه‌ای نیز در نزدیکی القائم در سوریه بمباران شده است.

پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گزارشی به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که ما اجازه نخواهیم داد که ایران جان مردان و زنان آمریکایی را در این منطقه به خطر بیاندازد و ما تنها نظاره‌گر آن باشیم.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز بلافاصله پس از انجام این حمله، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور مواضع حشد شعبی در نزدیکی شهر القائم را هدف حمله هوایی قرار داده است. – مترجم

وزیر دفاع آمریکا مارک اسپر حملات هوایی اخیر را عملیاتی موفقیت‌آمیز نامید و هشدار داد که اگر تهدیدات ایران علیه نیروهای نظامی آمریکا در منطقه ادامه پیدا کند راه‌کار‌های و راه‌حل‌های دیگری نیز برای مقابله با این تهدیدات در نظر گرفته شده است وزیر جنگ آمریکا اما توضیح نداد که منظور وی از راه‌حل‌های دیگر چیست.

اینکه چرا آمریکا پاسگاه مرزی القائم در مرز سوریه و عراق را مورد حمله هوایی خود قرار داده است عجیب نیست چرا که آمریکا اخیراً از دولت عراق خواسته بود که این پاسگاه مرزی را بازگشایی نکند علیرغم خواسته آمریکا اما دولت عراق تصمیم به بازگشایی پاسگاه مرزی القائم در ماه اکتبر گذشته در مرز سوریه و عراق گرفت، پاسگاهی که ۵ سال به علت حضور دائمی داعش در این منطقه بسته بود.

تنها چند ساعت بعد از حمله هوایی آمریکا، بقایای نیروهای داعش در منطقه نیز به مواضع کتائب حزب الله در القائم حمله کردند.کمتر از یک ماه پیش نیز نیروی هوایی اسرائیل شبه نظامیان شیعه در این منطقه را بمباران کرده بودند.

رئیس جمهور عراق برهم صالح حمله نظامی آمریکا به شبه نظامیان شیعه و ارتش عراق را غیرقابل قبول خواند. برهم صالح تاکید کرد تاکید کرد در توافقنامه نظامی و امنیتی بین عراق و آمریکا چنین عملیاتی در نظر گرفته نشده است.

ژنرال «عبدالکریم خلف» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز اعلام کرد که چنین عملیاتی امنیت منطقه و عراق را به شکل جدی به خطر می‌اندازد.


بعد از نگارش:

«جواد کاظم الربیعاوی» مدیر اداره عملیات سازمان الحشد الشعبی امروز دوشنبه خبر داد که شمار شهدای «تجاوز آمریکا» افزایش یافته است.

به گزارش وبسایت رسمی «الحشد الشعبی»، الربیعاوی گفت، «آمار تجاوز ظالمانه به دو مقر تیپ ۴۵ و ۴۶ به ۲۵ شهید افزایش یافت و ۵۱ نفر نیز مجروح هستند».

این فرمانده عراقی توضیح داد که به دلیل وخامت حال برخی از مجروحان، احتمال افزایش تعداد شهداء، هنوز وجود دارد.

آمریکا روز یکشنبه ۲۹ دسامبر (۸ دی) از حمله به مواضع «گردان‌های حزب الله» عراق از زیرمجموعه‌های الحشد الشعبی در چند نقطه در منطقه مرزی با سوریه خبر داد.
وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای که در این خصوص منتشر کرد، مدعی شد که این اقدام در پاسخ به  «حملات مکرر به پایگاه‌های میزبان نیروهای ائتلاف» در عراق صورت گرفته است.

این حمله آمریکا، دو روز پس از حمله راکتی به پایگاه کی.1 در استان کرکوک انجام شد که آمریکا اعلام کرد یک پیمانکار آمریکایی کشته و پنج نفر مجروح شدند.

این اقدام آمریکا واکنش عراقی‌ها را در پی داشت. برهم صالح رئیس جمهور عراق این اقدام را «غیرقابل قبول» خواند و ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی اعلام کرد که خون شهدا و مجروحان هدر نخواهد رفت و نیروهای آمریکایی در عراق پاسخ شدیدی دریافت خواهند کرد.


معاون اول رئیس پارلمان عراق واکنش قاطع قوای سه‌گانه را خواستار شد

«حسن الکعبی» معاون اول رئیس پارلمان عراق اقدام آمریکا در تکرار حمله به پایگاه‌های الحشد الشعبی را طرح برنامه‌ریزی شده و آشکار واشنگتن در تضعیف نیروهای قهرمان عراقی به ویژه نیروهای حاضر در مرزها دانست و طی بیانیه‌ای گفت: تکرار نقض حاکمیت عراق از سوی آمریکا و عدم پایبندی به توافق امنیتی امضاء شده میان دو کشور، قوای سه‌گانه عراق را مقابل مسئولیت بزرگی برای اتخاذ یک موضع قاطع و تصمیمات مناسب برای حفظ جان شهروندان خود قرار می‌دهد.

فراکسیون الصادقون: ملت عراق با این تجاوز آمریکا مقابله خواهند کرد

«حسن سالم» نماینده فراکسیون پارلمانی «الصادقون»، گفت که این حمله آمریکا، نقض آشکار کلیه عهدنامه‌ها و عرف‌های بین‌المللی و نقض آشکار حاکمیت عراق و جنایت در حق ملت آن و بازی کردن با امنیت این کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: آمریکا ثبات عراق را نمی‌خواهد و این اقدامات نیز جدید نیست به ویژه که الحشد الشعبی بسیاری از توطئه‌ها و نقشه‌های سازماندهی شده آمریکا برای بازگشت داعش به عراق را به شکست کشانده است.

«لیلی فلیح» دیگر نماینده فراکسیون الصادقون نیز تاکید کرد که ملت عراق همان‌گونه که با داعش مقابله کردند با این تجاوزهای آمریکا نیز مقابله خواهند کرد و ما درباره این حمله علیه الحشد، به سازمان ملل شکایت خواهیم کرد.

ائتلاف النصر: دولت نیروهای آمریکایی را ملزم به رعایت توافقنامه‌ راهبردی کند

ائتلاف «النصر» عراق نیز طی بیانیه‌ای تجاوز آمریکا به حاکمیت عراق و نیروهای الحشد الشعبی را محکوم کرد و از دولت عراق خواست که کلیه نیروهای آمریکایی حاضر در عراق را ملزم کند به بندهای توافق‌های امضاء شده میان دو کشور پایبند باشند. زیرا چنین تجاوزهایی به ضرر امنیت و ثبات کشور و روابط دوجانبه تمام خواهد شد.

این ائتلاف در ادامه از کلیه نیروهای نظامی عراق نیز خواست که تحت فرمان فرماندهی کل نیروهای مسلح باشند و به تعهدات رسمی دولت عراق پایبند بمانند و عراق را به سوی درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سوق ندهند. زیرا ثبات عراق ارزشی بالا دارد و نباید آن را به نفع هیچ کشوری، نادیده گرفت.

حزب الدعوه: عراق نباید عرصه تسویه‌حساب با ایران باشد

حزب «الدعوه» عراق نیز طی بیانیه‌ای حمله آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی در استان الانبار را محکوم و اعلام کرد: ما تجاوز آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی را که یک نیروی نظامی عراق و بخشی از نیروهای مسلح کشور است، محکوم می‌کنیم. قرار گرفتن این نیروها از سوی نیروهای آمریکایی، نقض حاکمیت عراق به شمار می‌رود و ما تبدیل شدن عراق به عرصه‌ای برای تسویه حساب با ایران را رد می‌کنیم.

ائتلاف الفتح: آمریکا با حمله به پایگاه «الحشد الشعبی» با عراق وارد جنگ شد

عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق گفت که ارتش احمق آمریکا از پیامدهای اشغالگری خود در عراق درس عبرت نگرفت و با حمله به مواضع الحشد الشعبی به جنگی باز با عراق وارد شد.

ائتلاف الفتح: آمریکا با حمله به پایگاه «الحشد الشعبی» با عراق وارد جنگ شد

 «فالح الخزعلی» عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق در واکنش به حمله هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق تاکید کرد که نظامیان آمریکایی با بمباران مقرهای الحشد الشعبی به جنگی آشکار با عراق وارد شدند.

وی در توئیتی گفت: «نیروهای آمریکایی به جنگی آشکار با عراق ورود کردند و ارتش احمق آمریکا از پیامدهای اشغالگری خود در عراق درس عبرت نگرفته است.»

الخزعلی ادامه داد: «حمله هوایی آمریکا به الحشد الشعبی بی اعتنایی به اصل حاکمیت ملی عراق است.»

عبدالمهدی مخالفت شدید عراق را با حمله به مواضع الحشد به آمریکا ابلاغ کرد

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت که عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق در پیامی به وزیر دفاع آمریکا مراتب مخالفت شدید خود را با حمله هوایی آمریکا به مواضع الحشد الشعبی اعلام کرده است.

«عبدالکریم خلف»، سخنگوی «عادل عبدالمهدی» فرمانده کل نیروهای مسلح عراق شب گذشته گفت که عبدالمهدی به وزیر دفاع آمریکا پیام داده که با حمله به مواضع الحشد الشعبی شدیدا مخالف بوده است.

تلویزیون عراق هم اعلام کرد که عبدالمهدی دستور داده است نشست فوق العاده کابینه امنیت ملی عراق  به منظور اتخاذ تدابیر لازم مربوط به حفاظت از عراقی‌ها و حفظ عراق و حاکمیت آن برگزار شود.

عبدالمهدی تاکید کرده است: «بمباران مواضع الحشد الشعبی تنشی خطرناک است که امنیت عراق و منطقه را تهدید می‌کند.»

عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین به فرماندهی عملیات مشترک عراق دستور داده است هیچ اقدام امنیتی زمینی یا هوایی بدون موافقت دولت انجام نشود


شادی سازمان مجاهدین خلق ایران از این حمله

سازمان مجاهدین خلق ایران یکی از سازمان های اپوزیسیون ایران از وابستگان عربستان سعودی و آمریکا در تارنمای می نویسد:

در پی بمباران مقر مزدوران رژیم ایران در عراق موسوم به کتائب حزب‌الله وزرای خارجه و دفاع آمریکا و رئیس ستاد این کشور با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی بر لزوم واکنش‌های دفاعی بیشتر در صورت لزوم تأکید کردند.

مایک پمپئو در این زمینه گفت: ما در قبال اقدامات جمهوری اسلامی ایران که جان مردان و زنان آمریکایی را با خطر روبه‌رو می‌کند، بی‌تفاوت نخواهیم ماند.
وزیر دفاع آمریکا افزود: حملات در عراق موفق بودند ولی به ترامپ اطلاع داده شده که در صورت لزوم ممکن است اقدامات نظامی بیشتری انجام دهند.
مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا گفت: می‌خواهم این را هم بیافزایم که ما برای دفاع از خود و جلوگیری از رفتارهای سوء از طرف شبه‌نظامیان یا از طرف ایران، در صورت لزوم اقدامات بیشتری را پی خواهیم گرفت.

خبرگزاری رویترز نوشت: ترامپ توسط دستیاران ارشدش در مورد حملات هوایی «موفقیت‌آمیز» در عراق و سوریه بریف شد.

رویترز نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت، پرزیدنت دونالد ترامپ روز یکشنبه توسط مشاوران ارشد امنیت ملی خود در مورد حملات هوایی آمریکا علیه گروهی در عراق و سوریه که به‌گفته مقامات آمریکایی تحت حمایت رژیم ایران می‌باشد، بریف شد.

پمپئو بعد از اطلاع‌رسانی که در باشگاه مار آ لاگو در پالم بیچ فلوریدا به خبرنگاران گفت: ”ما منتظر نخواهیم مان که رژیم ایران دست به اقداماتی بزند و مردان و زنان آمریکایی را به خطر یباندازد“.

مارک اسپر گفت حملات موفقیت‌آمیز بوده و مقامات گزینه‌های دیگری را با ترامپ مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش العربیه در جریان بمباران آمریکا در عراق ۴۱تن از نیروهای رژیم ایران و ۲۵تن از اعضای شبه‌نظامیان وابسته به این رژیم کشته شدند. (عربستان – مترجم)

نیویورک تایمز:‌ وزارت دفاع آمریکا به ۵هدف در عراق و سوریه که تحت کنترل یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران هستند، حمله کرد.
حملات هوایی پنتاگون توسط جنگنده‌های اف-۱۵، صورت گرفت و شامل 3محل در عراق و 2محل در سوریه بود که همگی تحت کنترل شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله بودند.

العربیه الحدث نوشت: ابو علی مدنیه از سرکردگان کتائب حزب‌الله از جمله کشته‌شدگان در بمباران است (عربستان – مترجم)


دشمنان قسم خورده مردم ایران به ترتیب – مترجم:

سناتور تام کاتن گفت:‌ حملات روز یکشنبه علیه گروه‌های تحت حمایت رژیم ایران در عراق و سوریه پاسخی موجه به‌ کشته شدن یک آمریکایی و زخمی شدن چندین عضو نیروهای آمریکایی و عراقی است. تهران باید از حمله به‌ آمریکایی‌ها دست بکشد یا با عواقب بدتری روبه‌رو شود.
بحرین حمایت خود را از حملات آمریکا به شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله وابسته به رژیم ایران اعلام کرد.

سناتور لیندزی گراهام از حملات آمریکا به نیروهای نیابتی رژیم ایران در عراق تشکر کرد.

لیندزی گراهام در پیامی نوشت: خیلی خوشحالم که دیدم آمریکا حمله متقابلی به نیروهای نیابتی رژیم ایران در واکنش به حمله به سربازان آمریکایی در عراق انجام داد. تنها زبانی که رژیم ایران می‌فهمد زبان زور است.

من از دولت ترامپ بابت حسابرسی از خامنه‌ای به‌خاطر اقدامات در عراق و سوریه تشکر فراوان دارم.

پیتربرگن از سی.ان.ان گفت: این اقدام نظامی در رابطه با تعلل قبلی دولت ترامپ در حمله به اهداف رژیم ایران حاکی از یک دکترین نو توسط ترامپ است که در چه شرایطی دستور حمله نظامی می‌دهد.

مارک دوبوویتز رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن: باید حمله به‌ نیروهای نیابتی رژیم ایران زودتر انجام می‌شد. اگر رژیم ایران تصمیم به تشدید تنش بگیرد، ترامپ باید آماده انجام کار بیشتری باشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: