پرش به محتوا

۲۰۰ هزار نفر ناشناس‌بی گناه زیر خاک دفن شده‌اند

soldat_tod


هانس وبر

ترجمه آزاد توسط مهری شیبانی برای مجله هفته


قضات دادگستری کلمبیا پس از سال‌ها پرده از جنایت ۲۰۰۰۰۰ غیرنظامی ناشناس برمیدارند.

بوگوتا، کلمبیا: پزشکی قانونی کلمبیا در جریان بررسی یک گورستان غیرقانونی قربانیان نظامیان کلمبیایی به جسد ۵۰ نفر از مردم عادی کلمبیا که توسط نظامیان این کشور به قتل رسیده و به شکل غیر قانونی و ناشناس در شده‌اند برخورد،در حال حاضر متخصصین از به خاک سپردن ۲۰۰ هزار قربانی ناشناس توسط نظامیان کلمبیایی در سرتاسر کشور خبر می دهند.

بر اساس اطلاعات کلاودیا گارسیا رئیس اداره پزشکی قانونی کلمبیا، ارتش امریکایی کلمبیا در عرض چند سال گذشته غیرنظامیان بیگناه که معمولاً از فقرا و کشاورزان بودند و به «Falsos positivos» معروف هستند چه چیزی معادل بی نام و نشان ها ست به قتل رسانده تا کارنامه کار خود را در مقابل نیروهای انقلابی که مسلحانه در مقابل حاکمان دست راستی دست نشانده آمریکا می جنگیدند مثبت نشان دهد.

بر اساس این گزارش رژیم کلمبیا در مقابل ارائه اسناد و مدارکی مبنی بر کشتار مخالفان سیاسی توسط نظامیان به نظامیان مبالغی به عنوان جایزه، تشویق و ارتقاء پست در نظر گرفته می شد بر همین اساس نظامیان و نیروهای امنیتی کلمبیایی تشویق می شدند که غیرنظامیان فقیر ساکن مناطق درگیری را دستگیر و اعدام کنند و از آنان عکس و گزارش تهیه کرده و این گزارشات ساختگی را به عنوان سند موفقیت‌های خود در مقابل نیروهای چریکی مخالف دولت (فارک) به حاکمان دست نشانده امپریالیسم آمریکا در کلمبیا ارائه داده تا از ارتقا درجه و امتیازات مالی برخوردار شوند و از کشتار مخالفان حداکثر استفاده را بکنند. با این روش نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر ناشناس که هیچ ربطی به جنگ چریکی در کلمبیا نداشتند توسط نظامیان هوادار رژیم دست نشانده آمریکا در این کشور به قتل رسیده و در سرتاسر کلمبیا در گورستان های ناشناس به خاک سپرده شده اند.

سازمان پزشکی قانونی کلمبیا به دلیل کمبود بودجه تنها می تواند سالانه یک درصد کل اجساد قربانیان جنایت نظامیان را شناسایی کند.با این سرعت عمل عملاً یکصد سال وقت لازم است تا تمامی گورستان های قربانیان ناشناس شناسایی شوند.

کلاودیا گارسیا می گوید که قربانیان جنایات نظامیان در کلمبیا در مناطق مختلف به خاک سپرده شده اند آنها در گورستان های قانونی و گورستان های غیر قانونی که توسط نظامیان ایجاد شده است به خاک سپرده شده اند.

یکی از این گورستان های قانونی که در منطقه دابایبا آنتیگوا قرار دارد اخیراً مورد توجه سازمان پزشکی قانونی قرار گرفت و تعداد زیادی از اجساد قربانیان نظامیان در آن کشف شده است. پیدا شدن اجساد در گورستان های قانونی توجه عمومی و رسانه های کلمبیا را به این جنایت جلب کرد است.احتمال می‌رود حداقل ۱۶ گورستان رسمی دیگر نیز میزبان اجساد قربانیان نظامیان دولت های دست نشانده آمریکا در کلمبیا باشند.

تنها با همکاری بخشی از نظامیان سابق کلمبیایی امکان‌پذیر است که اجساد قربانیان شناسایی شود، شاهد اصلی شناسایی گورستان منطقه آنتیگوا یک سرباز می باشد که به دلایل امنیتی از بردن نام وی خودداری شده است. او شخصاً در ۲۰ قتل عام جمعی غیرنظامیان بیگناه شرکت کرده است اما او احتمال می‌دهد که ۷۵ نفر از غیرنظامیان در این گورستان به خاک سپرده شده اند.

انجمن دادخواهی ویژه برای صلح که وظیفه خود را شناسایی قربانیان متنهای نظامیان قرار داده است حدس می‌زند که تعداد قربانیان در این گورستان تا ۵۰ نفر برسد. شاهد اصلی گزارش می دهد که در دوران خدمت در ارتش فرماندهان آنها را مجبور می‌کردند که از پشت سر به بومیان و کشاورزان غیرنظامی با مسلسل ام ۶۰ شلیک کرده و آن هم با گلوله هایی که به بلندی یک انگشت دست بودند و با این روش عملاً از صورت قربانیان هیچ چیزی باقی نمی ماند تا بعدا کسی آنها را بتواند شناسایی کند.

جوانان و نوجوانان قربانی معمولاً در مناطقی که دسترسی به آنها مشکل می باشد به قتل رسیده تا دادستانی نتواند به راحتی به این مناطق سفر کرده و احتمالاً از قتل عام بویی ببرد.این روش عملاً این ارتش بود که می‌توانست در مورد سرنوشت اجساد قربانیان غیرنظامی و بی‌گناه هم تصمیم بگیرد

به سربازان آموزش داده شده بود تاکالبد شکافی را خود انجام داده و در کالبد شکافی هم دخل و تصرف کرده و نتیجه را جعل کنند.کالبد شکافی معمولاً در اتاقکی در همان گورستان صورت می گرفت.

نظامیان کلمبیایی دقت می کردند که جای گلوله های روی بدن قربانیان با سوراخ های روی انیفورم‌های شبه نظامیان چپگرا که بر تن قربانیان خود می کردند مناسبت داشته باشد و یا کنترل می کردند که کفش‌هائی که پای قربانیان می کردند چپ و راست نباشد تا همه چیز طبیعی و عادی جلوه کند.

بر اساس تحقیقات انجمن دادخواهی ویژه برای صلح یک سیستم پیچیده برای پنهان‌سازی جنایات نظامیان در کلمبیا به کار گرفته شده است تا حدی که حتی اجساد قربانیان برای گمراه کردن کسانی که به دنبال شفاف سازی بودند جابه‌جا شده است. روزنامه هفتگی سمانا، در ژوئیه سال ۲۰۱۹ گزارشی منتشر کرد که در آن مواردی اشاره شده بود که به تهدیدات گسترده علیه تعداد معدودی از نظامیانی که با انجمن دادخواهی برای صلح در جهت شفاف سازی در مورد قتل عام غیرنظامیان هم کاری می‌کردند تاکید شده بود.

خانواده بسیاری از این نظامیان توسط ارتش کلمبیا تهدید به مرگ شده‌اند و در عین حال تلفن ها و ارتباطات آنها توسط ارتش کلمبیا شنود می‌شود.

آدریانا آربولدا رئیس انجمن قربانیان ترور دولتی اخیراً در گفتگویی اعلام کرده است که در مورد قربانیان نظامیان کلمبیایی سیاست سکوت و معافیت از مجازات اعمال می شود.در حقیقت دستگاه قضایی کلمبیا چشم خود را در مورد شکایت ها و اعتراضات بسته و در مورد شکنجه و کشتار غیر نظامیان سکوت اختیار کرده است، دادگستری کلمبیا چنین قتل‌عام عظیمی را عملاً بایگانی کرده و به آن هیچ عکس العملی نشان نداده است.

به ویژه کمیسیون عدالت و صلح (CIJP) ، در دوره دوم رئیس جمهور سابق ، آلوارو اوریبه (۲۰۰۶ – ۲۰۱۰) هشدار داده بود که ارتش زنان ، خردسالان و جدا شدگان از تشکیلات فارک را به عنوان اهداف نظامی اعلام کرده است. (یعنی بکش و پاسخگو نباش – مترجم)

تعداد قربانیان نظامیان یا «falsos positivos» بحث برانگیز است. براساس اعلام دادستان های کلمبیا که وابسته و غیر مستقل می‌باشند، دو هزار و ۲۰۰ نفر بین سالهای ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۴ قربانی شده اند که ۶۰ درصد از آنها بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ به قتل رسیده اند. بر اساس گزارش مأمور سابق پلیس عمر روماس صحبت از ۱۰۰۰۰ مورد قتل تنها بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ است، یعنی در سالهای ریاست جمهوری اوریبه ، که مرشد رئیس جمهور فعلی ایوان دوکه می باشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: