پرش به محتوا

پیمان آلبا: وحدت در برابر مداخلات امپریالیستی ، کودتا و تحریم‌های آمریكا

alba_2019_habana

مجله هفته: هاوانا – سران کشورها و دولتهای اتحاد بولیوی (آلبا) در ۱۴ دسامبر در پایتخت کوبا دیدار کردند. این اتحاد شامل جزایر کارائیب کوبا ، آنتیگوا و باربادوس ، دومینیکا ، سانتا لوسیا ، سان ویسنته و گرنادینها ، گرانادا ، نیسس و سان کریستوبال و همچنین نیکاراگوئه ، ونزوئلا و سورینام است. اکوادور پس از تغییر مسیر رئیس جمهور جدید لنین مورنو به سمت امپریالیسم آمریکا و صندوق بین‌المللی لیبرالی پول، همانند دولت کودتای بولیوی ، از این پیمان خارج شدند.

کشورهای آلبا امروز با تهدیدهای جدی روبرو هستند. تحریم های گسترده آمریکا علیه کوبا و ونزوئلا بر کل ساختار اقتصادی آنها تأثیر می گذارد ، به ویژه اقدامات تنبیهی علیه شرکت های انتقال نفت که نفت ونزوئلا را به منطقه منتقل می کنند. علاوه بر این ، تولید نفت ونزوئلا در سال ۲۰۱۹ به دلیل مشکلات داخلی و بویژه تحریم های خارجی به طرز چشمگیری کاهش یافت. دسترسی ویژه کشورهای آلبا به مواد اولیه ارزشمند بولیوی نیز از زمان به قدرت رسیدن دولت کودتا از بین رفته است. نیکاراگوئه نیز تحت تأثیر تحریم های مختلف آمریکا قرار دارد و محاصره علیه کوبا که از سال ۱۹۶۰ ادامه دارد ، بیشتر شدت می گیرد.
فشار سیاسی ایالات متحده بر کشورهای آلبا رو به افزایش است. در تاریخ ۲۲ نوامبر ، دولت دومینیکا تلاش سازمان آمریکایی وابسته به دولت ایالات متحده و لوئیس آلماگرو دبیرکل آنرا در عدم به رسمیت شناختن انتخابات قبل شروع رای گیری در این کشور را محکوم کرد.

در بیانیه مشترکی که توسط وزیر امور خارجه کوبا خوانده شد برونو رودریگوز گفت:

وی گفت: «با توجه به چالش ها ، تهدیدها ، مداخلات و تجاوز از بیرون ، ما باید به هم نزدیک تر شویم. وحدت ما به ما قدرت را اعطا می کند که در برابر مداخلات و کودتاهای امپریالیستی ایستادگی کنیم. «

کشورهای عضو پیمان آلبا، کودتا علیه دولت قانونی و منتخب اوو مورالس در بولیوی را محکوم کردند و خواستار پایان محاصره علیه کوبا شدند.

هفدهمین اجلاس در هاوانا به ویژه بر اصول منشور سازمان ملل مبنی بر عدم دخالت در امور داخلی كشورها تأكید كرد. تعهد اعضا برای دفاع از پیمان مشترک «منطقه صلح در آمریکای لاتین و کارائیب» نیز در اولویت قرار داشت.

موضوع آب و هوا نیز موضوع مهمی بود. توافق شد كه بطور مشترک با تأثیرات تغییرات آب و هوا ، بلایای طبیعی و سایر بحرانهای زیست محیطی جهانی مقابله كنیم.

رئیس جمهور ونزوئلا ، نیکولس مادورو ، گفت که مشکلات عرضه نفت ونزوئلا همچنان موجود بوده و راهکارهایی برای مقابله با آن ارائه شده است و احتمال موفقیت در آن فراوان است. در این رابطه مادر و تاکید کرد که احتمالاً می توان دوباره صادرات نفت به کشورهای آلبا را در نیمه اول سال 2020 افزایش داد. وی همچنین بر لزوم تجدید و تقویت پروژه «پتروشیمی» تأکید کرد. در توافق نامه مصوب سال ۲۰۰۵ ، ۱۸کشور کارائیب برای پیشبرد اقتصاد و ادغام منطقه ای خود. نفت را با قیمت های ارزانتر از بازار و ترجیحی دریافت می کنند. مادورو همچنین خواستار تقویت بانک کشورهای جنوب برای حمایت از پروژه های توسعه در منطقه مشترک اقتصادی شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: