پرش به محتوا

نامه از هاوانا

cuba_usa


علی‌رغم تهدیدات امپریالیستی مستقیم ایالات متحده، جامعه کوبا آرام و مصمم مانده است. مجلس ملی تازه انتخاب شده و رییس‌جمهور دیازکانل به مقاومت در برابر هر تلاش برای سرنگون کردن نظام سوسیالیستی کوبا ادامه می‌دهند. در اینجا، همان‌طور که عبارت معروف می‌گوید: «در اینجا، هیچ‌کس، هیچ چیز را تسلیم نخواهد کرد


منبع: صدای سوسیالیستی
نویسنده: پال پاتریک

تارنگاشت عدالت


حزب کمونیست ایرلند در خود دی. ان. ای ضدامپریالیستی دارد و پیوسته از مردم کوبا در مبارزه آن‌ها علیه تجاوزگری ایالات متحده حمایت کرده است. امسال، مردم کوبا علی‌رغم دهه‌ها محاصره اقتصادی امپریالیسم ایالات متحده قانون اساسی جدید را که مجدداً تأکید می‌نماید «کوبا یک دولت سوسیالستی است» و «به سوی ساختمان یک جامعه کمونیستی پیش می‌رود»، تصویب کردند.

به نظر می‌رسد این موجب شد دولت ترامپ محاصره اقتصادی را حتا تنگ‌تر کند. شرکت‌های کشتیرانی مسافربری دارای ارتباطات آمریکایی از لنگر انداختن در کوبا منع شده اند؛ ارسال پول به وسیله کوبایی‌های مقیم ایالات متحده برای خانواده‌های خود در کوبا شدیداً محدود شده است؛ خطوط هواپیمایی آمریکایی از فرود آمدن در فرودگاه‌های کوبا، به استثنای فرودگاه هاوانا منع  شده اند؛ مقررات متحده مانع سفر گردشگران آن کشور به کوبا می‌شود؛ تحریم‌ها علیه اعضای دولت کوبا وضع شده اند؛ و به تازگی دولت ایالات متحده سعی کرده است با باج‌خواهی و ارعاب صاحبان نفتکش‌های آمریکایی را به عدم تحویل محموله به کوبا متقاعد کند.

اکثر این‌ها را مارکو روبیو، راست‌گرای افراطی، عضو حزب جمهوری‌خواه، که به نظر می‌رسد در ارتباط با سیاست ایالات متحده نسبت به کوبا گوش شنوای ترامپ را دارد، هدایت کرده است.

با این وصف، در شرایطی که مردم کوبا از محدویت به وجود آمده به وسیله محاصره اقتصادی رنج می‌برند، مجمع عمومی سازمان ملل امسال دوباره محاصره اقتصادی کوبا به وسیله ایالات متحده را، با فقط سه رأی مخالف ایالات متحده، اسرائیل و برزیل محکوم نمود.

ما باید توجه کامل داشته باشیم که کوبا مرکز حرکت امپریالیستی ایالات متحده برای استقرار دوباره سلطه ایالات متحده بر سراسر آمریکای لاتین است. دولت ایالات متحده علناً گفته است قصد سرنگون کردن دولت‌های کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه را دارد. دولت ایالات متحده از پیگرد رهبران ترقی‌خواهدیلما و لولابه وسیله دولت برزیل، کودتای نژادپرستانه و فاشیستی در بولیوی، و اقدامات ریاضتی و سرکوب به وسیله دولت‌های راست‌گرا در اکوادور و شیلی حمایت می‌کند. دولت ایالات متحده در برابر هر تلاش اوروگوئه و آرژانیتن برای معرفی سیاست‌های مترقی که سد راه منافع ایالات متحده می‌شوند، مقاومت می‌کند.

در اینجا، بسیاری از کوبایی‌ها معتقدند که اوو مورالس رییس‌جمهور بولیوی با استعفا دادن و رفتن به تبعید «برای جلوگیری از خونریزی» یک خطای استراتژیک جدی مرتکب شد. این نتیجه معکوس داشت: هواداران او بدون رهبر ماندند و بار خشونت ددمنشانه، فاشیستی به راه افتاده به وسیله کودتای راست را تحمل نمودند. عین همین تاکتیک‌های راست‌گرایانه مورد حمایت ایالات متحده در ونزوئلا و نیکاراگوئه به اجرا گذاشته شد، اما رهبری آن کشورها استوار ایستاد و آن‌ها را شکست داد. شما هرگز نمی‌توانید با خشونت فاشیستی مورد حمایت ایالات متحده مذاکره کنيد.

در این بستر، همبستگی حمایتی در ایرلند برای کوبا هم‌چنان حیاتی است. گروه جدید «حمایت از کوبا در بلفاست» در حال رشد است و خوب کار می‌کند. رهبران آن هر سال به وسیله اعضاء انتخاب می‌شوند و به آن‌ها پاسخگو هستند. این الگویی است که ما در سراسر ایرلند به آن نیاز داریم.

علی‌رغم تهدیدات امپریالیستی مستقیم ایالات متحده، جامعه کوبا آرام و مصمم مانده است. مجلس ملی تازه انتخاب شده و رییس‌جمهور دیازکانل به مقاومت در برابر هر تلاش برای سرنگون کردن نظام سوسیالیستی کوبا ادامه می‌دهند. در اینجا، همان‌طور که عبارت معروف می‌گوید: «در اینجا، هیچ‌کس، هیچ چیز را تسلیم نخواهد کرد»: “Aquí, no se rinde nadie!”


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: