نظری

ترکیه مدینه فاضله سبزها و اصلاح طلبان ایران کجا ایستاده است؟

erdogan91919


درویم بنا سلارما

ترجمه مهری شیبانی برای مجله هفته


اگر علاقه‌مند هستید وضعیت اجتماعی و اقتصادی ترکیه‌ی اردوغان را درک کنید ، لازم نیست وقت خود را صرف مطالعه تحلیل های طولانی کنید. فقط نگاهی به اعداد بیندازید ، آنها حرفهای زیادی برای زدن دارند.


توزیع جمعیت و گروه‌های سنی

براساس اطلاعات سازمان آمار و ثبت احوال ترکیه ، کل جمعیت ترکیه در پایان دسامبر ۲۰۱۸، برابر با  ۸۲ میلیون و ۳۸۲ هزار  نفر بوده است. این رقم  تقریباً رشدی یک میلیون و یک ۱۹۴ هزار نفری را نسبت به سال قبلنشان می دهد. از این تعداد ۵۰.۲ درصد مردان و ۴۹.۲ درصد آن شامل زنان میشود.

افرادی که در سن مشمولیت کار قرار دارند (افراد ۱۵-۶۴ ساله) تعدادشان ۱.۴ درصد افزایش یافته است و در مجموع به ۶۷،۸ درصد رسیده است. ۲۳.۴ درصد جمعیت را کودکان تا ۱۴ سال و ۸.۸ درصد جمعیت را نیز بازنشستگان بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند.

اعطا و لغو کارت خبرنگاری

معاون رئیس جمهور ترکیه «فوات اکتای» اخیراً اعلام کرده که ۳۴۳ مجوز فعالیت خبرنگاری در سال ۲۰۱۹ صادر شده است. با این حال ۶۸۵ مجوز (کارت) فعالیت خبرنگاری پس از به اصطلاح کودتا در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ به دلیل آنچه  «امنیت ملی» لقب گرفته لغو شد. براساس دیگر منابع مستقل ، کارت فعالیت خبرنگاری ۳۹۳۹ روزنامه نگار در سه سال گذشته لغو شده است . (۲)

دستگیری ها و زندانیان سیاسی

از سال ۲۰۱۷ ، پلیس ترکیه ۵۱۱ هزار نفر را بازداشت کرده و از این تعداد دستگیر شدگان صد هزار نفر همچنان در زندان به سر می‌برند. برای مثال، بیش از ۶۶۰۰ عضو حزب قانونی اپوزیسیون ترکیه به نام حزب دموکراتیک خلق HDP در زندان به سر می برند. در ترکیه روزی بدون دستگیری مخالفان سپری نمی شود (۳)

در حال حاضر حدود ۲۵۷ هزار نفر در زندان های رژیم ترکیه به عنوان زندانی سیاسی در حبس به سر می‌برد. شرایط وحشتناک بازداشتگاه ها ، بسیاری از زندانیان را به سمت خودکشی سوق می دهد. در سال ۲۰۱۷ ، ۵۶ زندانی خودکشی کردند و در سال ۲۰۱۸ ، ۴۵ زندانی در نتیجه خودکشی جان خود را از دست دادند.

بیش از سه هزار کودک با مادرانشان در حبس اجباری بسر می برند ، از جمله ۷۴۳ تن از این کودکان را نوزادان تشکیل می دهند.

آمار بیکاری در ترکیه

بر اساس آمار و ارقام منتشر شده از سوی اداره آمار ترکیه تعداد بیکاران در ژوئیه ۲۰۱۹ در مقایسه با ژوئیه ۲۰۱۸ یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر که معادل ۱۴.۱ درصد کل واجدین شرایط کاری در ترکیه می باشد افزایش نشان می دهد. به این ترتیب در مجموع چهار میلیون و نهصد و شصت هزار نفر در ترکیه بیکارند. چشم گیر تر از همه بیکاری جوانان یعنی افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله است که ۲۷.۱ درصد آنها بیکار هستند، این آمار و ارقام نشان می‌دهد که بیکاری جوانان نسبت به یک سال گذشته ۵.۴ درصد افزایش یافته است. به این ارقام, بایستی تعداد بیکاران و یا کم کاران گزارش نشده از افراد شاغل در روابط خانوادگی و پناهندگان را که به صورت غیرقانونی به عنوان کارگران روز‌مزدکار، بدون قرارداد و بیمه و و عملاً ثبت نشده را نیز اضافه کرد (۴)

تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی ترکیه که به دستور رژیم ترکیه اخراج شده اند در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۶۰۸۱ نفر بوده است.

پس از کودتای ۲۰۱۶ به دستور رژیم ترکیه ۵۶ هزار و ۵۷۵ کارمند دولتی از شغلهای خود اخراج شدند در مجموع ۱۲۵ هزار و ۸۰۶ نفر از کارمند دولتی تا به حال به دستور دولت ترکیه و به بهانه واهی شرکت در کودتا از کار برکنار شده اند.

دولت ترکیه نقش بسیار جدی در بیکار سازی زنان داشته است به طوری که تعداد بیکاران زن در سال گذشته بالغ بر ۳۴.۶ درصد بوده که نسبت به سال قبل ۸.۲ درصد افزایش را از خود نشان می دهد..

erdogan_tur_09

فقر و نابرابری اجتماعی

در ترکیه برخلاف بسیاری دیگر از کشورها فقر و نابرابری اجتماعی با دو استاندارد متفاوت اندازه گیری می شود، خط فقر و خط گرسنگی!

در حال حاضر خط گرسنگی برای یک خانواده چهار نفره معادل ۲۰۵۸ لیر ترکیه می باشد، و خط فقر برای یک خانواده ۴ نفره معادل ۶۷۵۰ لیر ترکیه است.

بررسی کارنامه اقتصادی خانوارهای ترکیه نشان می دهد که وضعیت اقتصادی در این کشور در شرایط بسیار بحرانی قرار دارد.

دو میلیون و یکصد و سی و شش هزار نفر از مردم ترکیه ماهانه درآمدی کمتر از ۲۰۲۰ لیر ترک دارند، بیشتر از ۸۴۷ هزار نفر از زنان ترکیه مستمری برای زنان بیوه معادل ماهانه ۱۰۰۰ لیر ترک دریافت می کنند.

درامد هشت میلیون و ششصد و چهل و هفت هزار نفر از مردم ترکیه کمتر از ماهانه تنها ۶۷۳ لیر ترک میباشد!

۶ میلیون و ۸۵۰ هزار بازنشسته ساکن ترکیه مستمری بازنشستگی کمتر از دو هزار لیر ترک دارند(۵)

مهاجرت از ترکیه و مهاجرت به ترکیه

بسیاری از شهروندان ترکیه به دنبال شرایط بهتر زندگی دست به مهاجرت از ترکیه زده‌اند. در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۲۵۳ هزار و ۶۴۰ نفر (به استثنای دانش آموزان و دانش آموزان مدارس) از ترکیه خارج شده اند ، این آمار نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شهروند ترکیه در حال حاضر در خارج از کشور زندگی می کنند (به استثنای کارگران شاغل در شرکت های ترکیه ای در خارج از کشور). (۶)

تعداد مهاجران به ترکیه بیش از ۵ میلیون نفر است. بیشترین این مهاجران را پناهجویان سوری ها تشکیل می دهند که شامل ۳.۷ میلیون نفر می باشد. (بقیه نیز پناهندگان یا مهاجران افغانی، ایرانی، پاکستانی و .. می باشند) از این تعداد تنها ۶۳ هزار سوری در اردوگاه‌های پناهندگان سکنا دارند و بقیه پناهندگان سوری در ۷۹ شهر ترکیه به شکل غیرقانونی و پنهان مشغول به کار میباشند، و عملاً در آمار و ارقام بیکاران و مالیات دهندگان ثبت نشده و وجود خارجی ندارند.

panturk_islamist

بدهکاری مردم

با فروپاشیدن اقتصادی ترکیه ، حجم به اجرا گذاشتن چک و سفته های بدهکاران به سرعت افزایش یافت. ۲۱ میلیون نفر از شهروندان ترکیه که معادل تقریباً ۲۵ درصد کل جمعیت این کشور میباشد به شدت بدهکار هستند. (۷)

بین ژانویه و اکتبر سال ۲۰۱۹ ، بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر مجبور به اعلام ورشکستگی شده و تمامی درآمد و دارایی های خود را از دست داده اند، شرکت ها و وکلایی که کارشان به اجرا گذاشتن احکام مصادره اموال مردم است در شرایط فعلی بیشترین درآمد را در ترکیه دارا می باشند.

وضعیت اقتصادی برای بسیاری از خانواده های ترک به مرحله ای رسیده است که توانایی پرداخت قبوض ماهانه خود را ندارد و برای آنکه بتوانند صورت حساب های یومیه خود را بپردازند مجبور به گرفتن وام با بهره های بسیار سنگین در فرم کارت اعتباری می باشد، اگر یک کارت اعتباری بیش از حد مجاز مورد استفاده قرار گرفته باشد و یا به قولی شارژ شده باشد، افراد بدهکار مجبورند که به بانکی دیگری مراجعه کرده و تقاضای یک کارت اعتباری جدید دهند این بانک‌ها نیز معمولا و آگاهانه بدون بررسی و تحقیق در مورد وضعیت مالی تقاضا دهنده به آنها کارت جدیدی اعطا می‌کنند که بهره سنگین تری برای آن باید بپردازد، خانواده های مقروض از طریق کارت اعتباری جدید بدهکاری های کارت اعتباری قبلی را پرداخته و به این ترتیب بیشتر از گذشته هم بدهکار میشوند و باید بهره بیشتری هم برای کارت جدید بپردازند، اما چند صباحی می توانند به زندگی خود ادامه دهند، این وضعیت تا زمانی ادامه پیدا می کند که آنها توانایی پرداخت بهره و بدهی های خود را نداشته و بانکهای طلبکار از آنها کلیه حسابهای خانواده های بدهکار را بسته و خانواده‌ها را ورشکسته اعلام میکنند. به این ترتیب تتمه دارایی‌های آنها مصادره می‌شود.

در این رابطه، تعداد شرکتهای که وظیفه شان به قولی زنده کردن پول بانک ها از این خانواده ها می باشد در ترکیه بیش از چهار برابر شده است. برخی از آنها از روش های مافیایی استفاده می کنند ، بنابراین بدهکاران با تماس های روزانه این شرکت ها و تهدیدات آنان تحت فشار وسیع مالی، روحی و روانی شدیدی قرار می‌گیرند.

کشتن زنان در ترکیه

خشونت مردان علیه زنان در ترکیه سالهاست که رو به افزایش است. دولت حزب عدالت و توسعه اردوغان این گونه نشان می دهد که گویا قادر به جلوگیری از این جنایات نیست اما در حقیقت تمایل زیادی هم برای جلوگیری از وضعیت از خود نشان نمی دهد. در حاکمیت حزب عدالت و توسعه هیچ حمایتی از سوی دولت برای کسانی که نوع دیگری به جز این حزب فکر می کنند وجود ندارد.

بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ در ترکیه ۱۹۶۴ زن به قتل رسیدند تنها در سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۴۴۰ زن قربانی خشونت مردان شده اند ۰ (۸)

از آغاز سال ۲۰۱۹ تا کنون ۴۳۰ نفر از زنان در ترکیه به قتل رسیده اند. بر اساس یک بررسی اجتماعی اعضای خانواده زنانی که قربانی خشونت شده اند معمولاً تنها به عنوان شاهد در دادگاههای قضایی حضور می‌یابد(۹) گرایش بیشتر خانواده ها در ترکیه به این است که در مسائل خانوادگی دخالت نکنند، این به این معنی است که برخی خانواده‌ها خشونت بر علیه زنان را تحت عنوان «مسائل داخلی خانواده » بی اهمیت جلوه داده و عملا دست مردان را در زن آزاری و زن کشی باز می گذارند.(۱۰)

تعداد قابل توجه زنانی که از تحصیلات بالاتری برخوردارند بخصوص در شهرهای بزرگ ترکیه مورد حمله و خشونت مردان قرار می گیرند، اما مطلب جالب توجه اینجاست که این زنان توسط همسران و یا اعضای خانواده خود موردحمله قرار نگرفته اند بلکه توسط مردانی مورد حمله و تجاوز قرار می گیرند که هیچ ربط مستقیمی به آنها ندارند.

در ۱۴ سال گذشته ۲۲۸۳۱۰ سایت اینترنتی فیلتر شده است, بین سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ میلادی بیشتر از ۸۰۰۰۰ و بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بیشتر از ۲۰۶ هزار تارنمای اینترنتی تعطیل و یا فیلتر شده است در عرض ۱۴ سال گذشته این دولت حزب عدالت و توسعه بوده است که بیش از ۲۲۸ هزار تارنمای مخالف را مجبور به سکوت کرده است.(۱۱)

حسن ختام

تعداد اعضای حزب عدالت و توسعه اردوغان در آگوست ۲۰۱۸ معادل ۱۰ میلیون و ۷۱۹ نفر بوده است خبر خوش اینکه در یک سال گذشته یک میلیون نفر از این حزب خارج شدند( ۱۲)

زبان اعداد و ارقام شفاف و روشن است و نیاز به توضیح بیشتری نیست اما با وجود این هنوز آمار و ارقام زیادی در اقتصاد ترکیه موجود است که شفافیت بیشتری می طلبد آمار و آمار و ارقام مربوط به اقتصاد، فساد مالی، شرایط نامناسب شغلی، اعتصاب ها و مقاومت کارگران و محصلین. آمار و ارقام پنهان خانوارهایی که از فقر و ناتوانی مالی هستی و نیستی خویش را از دست دادند وضعیت نامناسب کارگران دانشجویان و دانش آموزان و دهقانان. شرایط نامناسب شکنجه و زندانی کردن بیگناهان در زندان های غیر انسانی ترکیه گرانی، گسترش فقر و ثروتمند شدن اقلیتی از جامعه………..


منابع:

 1. http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist
 2. https://www.independentturkish.com/node/97871/haber/cumhurbaşkanı-yardımcısı-fuat-oktay-açıkladı-685-gazetecinin-kartı-iptal-edildi
 3. https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/03/10/15-temmuz-sonrasi-511-bin-kisi-gozaltina-alindi/
 4. https://www.dw.com/tr/işsizlik-temmuzda-da-arttı/a-50834967
 5. http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1707409/kilicdaroglu-mecliste-korkunc-rakami-acikladi.html
 6. https://www.birgun.net/haber/bir-yilda-253-binden-fazla-kisi-ulkeyi-terk-etti-229439
 7. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1705776/haciz-mesajlari-alanlar-borclular-dikkat.html
 8. https://kadincinayetleri.org
 9. https://sendika63.org/2019/01/2018de-440-kadin-olduruldu-1217-cocuk-cinsel-istismara-maruz-kaldi-525518/
 10. http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/arama?kelime=2019
 11. https://www.artigercek.com/haberler/rapor-14-yilda-288-bin-310-site-engellendi
 12. https://sendika63.org/2019/09/akpnin-uye-sayisi-son-bir-yilda-yaklasik-800-bin-azaldi-560416/