رسانه ها

تحویل ژولیان آسانژ به آمریکا طبق توافقنامه بین بریتانیا و آمریکا غیرقانونی است!

مجله هفته: وکیل مدافع جولیان آسانژ دیروز در مقابل هیئت بررسی وضعیت آسان در مجلس انگلیس اعلام کرد که بر اساس مقاوله نامه بین بریتانیای کبیر و ایالات متحده آمریکا، امکان تبادل زندانیان سیاسی و یا تحویل جولیان آسانژ از بریتانیای کبیر به امریکا موجود نمی باشد و بر اساس این توافقنامه بریتانیا حق ندارد که جولیان آسانژ را به آمریکا تحویل دهد.

آقای فیتزجرالد وکیل‌مدافع جولیان آسانژ بارها تاکید کرده است که وضعیت سلامتی و شرایط غیر انسانی در زندان لندن این امکان را به این می دهد تا بتواند خود را برای دفاع در مقابل اتهاماتی که به وی وارد شده است آماده کند.

جولیان آسانژ در زندان لندن نه تنها تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار دارد بلکه به شدت به لحاظ سلامتی آسیب پذیر شده و بیمار است و از کوچکترین امکانی برای آماده سازی خود برای دفاع از اتهاماتش برخوردار نمی باشد از امکان داشتن کامپیوتر و اینترنت که حداقل امکان آماده سازی در مقابل اتهامات ایالات متحده آمریکا است برخوردار نبوده و از آنچه در بیرون از زندان می‌گذرد بی اطلاع است.

وکیل جولیان آسانژ تاکید می کند که آقای آسانژ بیش از ۵۰ هفته است که به جرم معرفی نکردن خود به عنوان مجرم به دادگاه بریتانیا در زندان می باشد، و محکومیت خود را به طور کامل پشت سر گذاشته است، و وی به شکل غیر قانونی همچنان در زندان نگهداری می‌شود و این در حالی است که سلامتی آسانژ به شدت در خطر است.

در چند هفته گذشته ۶۰ نفر است پزشکان بریتانیایی در نامه‌ای به وزیر داخله این کشور از وی خواستند که جولیان آسانژ را از زندان آزاد کرده و به بیمارستان منتقل کند چرا که جان آسانژ به علت فشارهای روحی و جسمی که در زندان به او وارد شده است به شدت در خطر است.

علی رغم نگرانی پزشکان بریتانیایی و نامه آنها و علی رغم وجود توافقنامه عدم تحویل زندانیان سیاسی بین بریتانیا و آمریکا دادگستری بریتانیا و وزارت داخلی این کشور تصمیم دارند در بیست و چهارم فوریه ۲۰۲۰ جولیان آسانژ را به ایالات متحده آمریکا تحویل دهند این عمل غیر قانونی می تواند جان زندانی سیاسی جولیان آسانژ را در ایالات متحده آمریکا به شدت به خطر اندازد.

در صورت تحویل آسانژ به آمریکا، او در این کشور به اتهام ساختگی جاسوسی با حکم ۱۷۰ سال زندان روبرو خواهد بود.

امروز جمعه قرار است که قاضی اسپانیائی کیفرخواستی رادر مورد جاسوسی علیه آسانژ در دوران اقامت و پناهندگی سیاسی اش در سفارت اکوادور منتشر کند، آسانژ در دوران پناهندگی خود در سفارت اکوادور توسط یک موسسه اسپانیایی که امنیت سفارت اکوادور را به عهده داشت تحت مراقبت قرار داشته تمامی مذاکرات و گفت‌وگوهای وی توسط موسسه اسپانیایی به ایالات متحده آمریکا و دولت راستگرای اکوادور اطلاع داده میشد.