پرش به محتوا

 کمیتۀ صلح ترکیه: «ناتو باید منحل شود»

nato2018


رؤسای جمهور یا سران دولت‌های عضو ناتو در جریان ۷۰مین سالگرد ناتو در اجلاسی در لندن گردهم خواهند آمد. ناتو طی این ۷۰ سال، علی‌رغم تضادها و اختلافات بین اعضاء، مهم‌ترین سازمان جنگی امپریالیسم بوده است. در حالی‌که میلیون‌ها انسان در جهان امروز با گرسنگی و فقر دست به گریبان هستند، هزینه نظامی دولت‌های عضو سازمان به سطح یک تریلیون دلار رسیده و سازمان هنوز در حال گسترش است. 


منبع: چپ، پرتال خبری حزب کمونیست ترکیه
 تارنگاشت عدالت

 کمیتۀ صلح ترکیه: «ناتو باید منحل شود»


کمیتۀ صلح ترکیه پیش از برگزاری اجلاس ناتو در لندن بیانیه‌ای صادر کرد و تاریخ ناتو را یادآور شد. کمیته صلح با اشاره به این‌که اجلاس در نظر دارد تصمیمات جدیدی پیرامون مناطق و شکل‌های مداخله اتخاذ نماید گفت که یک سیاست ضدامپریالیستی واقعی در وهله نخست خروج از ناتو را می‌طلبد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است.:
رؤسای جمهور یا سران دولت‌های عضو ناتو در جریان ۷۰مین سالگرد ناتو در اجلاسی در لندن گردهم خواهند آمد. ناتو طی این ۷۰ سال، علی‌رغم تضادها و اختلافات بین اعضاء، مهم‌ترین سازمان جنگی امپریالیسم بوده است.

ناتو که به مثابه یک ابزار سرمایه‌داری علیه نظام سوسیالیستی تحت رهبری اتحاد شوروی تشکیل شده بود، بر خلاف برخی ادعاها، پس متلاشی شدن اتحاد شوروری به انجام عملکردهای بسیار مهم خود برای امپریالیسم ادامه داده است. مداخلات امپریالیسم در اروپای شرقی و خاورمیانه از طريق ناتو انجام شد. کشورهایی مانند یوگسلاوی، افغانستان و لیبی هدف این سازمان جنگی خونریز قرار گرفتند و ده‌ها هزار مردم بی‌گناه کشته شدند.

در حالی‌که میلیون‌ها انسان در جهان امروز با گرسنگی و فقر دست به گریبان هستند، هزینه نظامی دولت‌های عضو سازمان به سطح یک تریلیون دلار رسیده و سازمان هنوز در حال گسترش است.

در اجلاس لندن؛ تصمیمات جدیدی پیرامون میدان‌ها و شکل‌های مداخله اتخاذ خواهد شد. اروپای شرقی، و آسیاپاسیفیک مناطقی هستند که آن‌ها بر آن تمرکز خواهند کرد.

یکی از موضوعات دستور کار اجلاس گام‌های جدید سازمان در ارتباط با فضا، فضای مجازی، و هوش مصنوعی خواهد بود. فضا به مثابه یک میدان جنگ تعریف خواهد شد.

از سوی دیگر، ترکیه مدتی است تلاش کرده با ابزار تضادهای امپریالیسم یک سیاست خارجی به وجود آورد، و ناتو یک عرصه مهم این تلاش‌ها است. اما، آن‌چه که تاکنون رخ داده به وضوح نشان می‌دهد که این سیاست ناصادقانه است و ابداً ضدامپریالیستی نیست.

برای رسیدن به صلح:

عضویت ترکیه در ناتو باید فوراً لغو شود.

ناتو باید منحل شود.

افزایش هزینه‌های نظامی باید متوقف شود.

تولید سلاح‌های اتمی باید فوراً متوقف، و سلاح‌های اتمی موجود باید نابود شوند.

سیاست‌ خارجی که در عمل حاکمیت دولت‌ها را نادیده می‌گیرد باید پایان یابد.

پایگاه‌های خارجی در همه کشورهای باید برچیده شوند.

https://news.sol.org.tr/turkeys-peace-committee-nato-must-be-dissolved-176396

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: