اخبار
نوشتن دیدگاه

نفت سوریه را به خانه مان می بریم

رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه درباره حضور نظامیان آمریکا در سوریه گفت ما میادین نفتی را تصرف کردیم. ما نفت را در اختیار داریم و مقداری از آن را به خانه آوردیم. ما در آینده هم نفت را به خانه می‌آوریم.

ترامپ در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره ناتو گفت: ما درباره ناتو هم صحبت کردیم. این ائتلاف در حال قدرتمندتر شدن است. بسیاری از کشورها به عدد دو درصد (تولید ناخالص داخلی) متعهد شده اند و در نهایت من فکر می کنم این عدد باید افزایش یابد. رئیس جمهور مکرون و من فکر می کنیم که ما باید انعطاف پذیری بیشتری داشته باشیم. ما باید از این ائتلاف برای مسائل دیگر هم استفاده کنیم و نباید صرفاً به یک کشور نگاه کنیم. بسیاری می گویند هدف ائتلاف ناتو ابتدا اتحاد جماهیر شوروی و روسیه بوده است. اما ما مسائل دیگری نیز داریم که باید به آنها نگاه کنیم. اسلام افراطی، رشد بیش از حد چین و بسیاری از مسائل دیگر. ناتو در حال تغییر کردن است. ناتو در حال بزرگتر شدن است. ناتو در حال قدرتمند تر شدن است، زیرا بسیاری از کشورها اکنون در حال تحقق تعهداتشان هستند. آن دسته از کشورهایی که به تعهداتشان عمل نمی کنند ممکن است با برخورد تجاری من روبرو شوند. من به شیوه ای متفاوت با آنها برخورد می کنم. ما نمی خواهیم که این کشورها در انجام وظیفه شان کوتاهی کنند. ما و شاید فرانسه می توانیم با کشورهایی که سهم خودشان را کمتر از یک درصد (تولید ناخالص داخلی) می پردازند برخورد کنیم. این منصفانه نیست. ناتو طی سه سال گذشته پیشرفت های زیادی داشته است. استحکام ناتو بیشتر شده است و این مسئله مهمی است. آنها قبلاً به یک حوزه نگاه می کردند اما اکنون به تمام نقاط دنیا توجه دارند. این موضوع برای من بسیار مهم است.

ترامپ در ادامه گفت: ما تا حدودی در حال تغییر دادن شرایط هستیم و این مهم است. بدون تردید، بدون حضور آمریکا، ناتو دیگر آن ناتوی قدیمی نمی شود. ما به طور مفصل در مورد این مسئله با استولنبرگ گفتگو کرده ایم. اینکه همه کشورها اکنون قصد دارند سهم شان را افزایش دهند چیز خیلی مهمی است، اما ما اکنون اهداف متفاوتی داریم. ما یک تصویر بزرگ تر داریم که – همانطور که شما گفتید – شامل عراق می شود ولی من می گویم شامل ایران هم می شود.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: با کشته شدن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش به اطلاعاتی دست یافتیم که نشان می‌دهد افراد ثروتمندی بوده اند که به این گروه تروریستی کمک مالی می‌کرده اند.
ترامپ گفت: ما تعداد زیادی زندانی داعشی در سوریه داریم که بسیاری از آن‌ها اهل فرانسه و آلمان و انگلیس هستند. بیشتر آن‌ها اهل اروپا هستند. من با رئیس جمهور مکرون در مورد این مسئله صحبت نکرده ام.
ترامپ خطاب به مکرون گفت: دوست دارید چند تا جنگجوی داعشی داشته باشید؟
مکرون در پاسخ گفت: اجازه دهید جدی باشم. جنگجویان زیادی هستند که اهل سوریه، عراق و منطقه هستند. تعداد اندکی از این جنگجو‌ها اهل اروپا هستند. این اولویت نخست ماست، زیرا هنوز مسئله تمام نشده است.
ترامپ در ادامه گفت: ما کنترل کامل میادین نفتی را در اختیار داریم، بنابراین داعش نمی‌تواند از آن استفاده کند. آن‌ها از این نفت برای تامین مالی خود استفاده کردند. نفت منبع اصلی درآمد آن‌ها بود. البته آن‌ها کمک‌هایی را هم دریافت می‌کردند. ما فهرست منشأ این کمک‌ها را اکنون در دست داریم. این موضوع خیلی مهمی است. شاید باور نکنید، ولی افرادی بودند که به داعش کمک مالی می‌کردند. برخی از این افراد، بسیار ثروتمند هستند و به داعش کمک مالی می‌کردند. ما فهرستی از آن‌ها در اختیار داریم. ما اطلاعات زیادی داریم. زمانی که ما البغدادی را کشتیم اطلاعات زیادی به دست آوردیم. فرانسه بسیار زیاد به ما کمک کرده است.
ترامپ در مورد ترکیه گفت: ما رابطه بسیار خوبی با ترکیه داریم. من رابطه بسیار خوبی با رئیس جمهور اردوغان دارم. ما زمانی که سربازان خود را از مرز ترکیه و سوریه خارج کردیم به آن‌ها گفتیم خودتان در مرزتان گشت زنی کنید. ما گفتیم که قصد نداریم سربازانی را برای گشت زنی در آن مرز بگماریم. آن‌ها بیش از دو هزار سال است که این کار را انجام داده اند. ما برخی از این سربازان را در اطراف میادین نفتی مستقر کردیم. ما میادین نفتی را تصرف کردیم. ما نفت را در اختیار داریم و مقداری از آن را به خانه آوردیم. ما در آینده هم نفت را به خانه می‌آوریم و مقداری هم به سایر مناطق می‌فرستیم. ما رابطه خوبی با ترکیه داریم.

ترامپ در مورد اوکراین گفت: اوضاع اوکراین بسیار مهم است. من فکر می‌کنم دیدار‌هایی که میان اوکراین و روسیه قرار است اتفاق بیفتد چیز خیلی خوبی است. این احتمال وجود دارد که پیشرفت‌های زیادی حاصل شود. این مسئله برای اوکراین مهم است. برای روسیه هم این مسئله مهم است. آن‌ها مدت زمان زیادی است که با یکدیگر می‌جنگند. من فکر می‌کنم این فرصت خوبی است که دارد اتفاق می‌افتد. در خصوص تسلیحات هسته ای، من با رئیس جمهور پوتین صحبت کرده ام و با آن‌ها ارتباط برقرار کرده ام. او و ما می‌خواهیم در زمینه سلاح‌های هسته‌ای به نوعی توافق دست پیدا کنیم که البته شامل چین و شما (فرانسه) و برخی کشور‌های دیگر نیز می‌شود. ما می‌خواهیم کاری کنیم که جلوی اشاعه سلاح‌های هسته‌ای را بگیریم. زیرا ما در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای زیادی هستیم، ما در حال مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای زیادی هستیم؛ صادقانه بگویم، اوضاع تسلیحات هسته ای، اوضاع خوبی نیست.
وی افزود: ما به معاهده خود با روسیه پایان دادیم، زیرا طرف مقابل به آن پایبند نبود. اما آن‌ها می‌خواهند توافق کنند و این چیز خوبی است. این یکی از کار‌های بزرگی است که ما می‌توانیم انجام دهیم. ما با روسیه در مورد معاهده‌ای گفتگو می‌کنیم که تمرکزش روی سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های هسته‌ای است. ما فکر می‌کنیم که می‌توان در این زمینه کار انجام داد. آن‌ها می‌خواهند که این کار را بکنند و ما این را می‌دانیم. من با چین در مورد این مسئله صحبت کرده ام. در طول مذاکرات تجاری، چین ابراز علاقه کرد که در این امر سهیم باشد. در این زمینه اتفاقات خوبی رخ خواهد داد. من فکر می‌کنم این اتفاق خواهد افتاد. کل بحث هسته‌ای بسیار بسیار مهم است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.