اخبار
نوشتن دیدگاه

آمریکا به شیوه های مختلف می کوشد شرطهایش را به لبنان تحمیل کند

یکی از اعضای فراکسیون وفاداری به مقاومت در مجلس لبنان گفت:آمریکا می‌کوشد شرط‌هایی مانند ترسیم مرزها، نفت و گاز و آوارگان سوری را لبنان تحمیل کند.
حسن فضل الله گفت: ما همواره خواستار مشارکت ملی در انجام مسئولیت‌ها در زمینه اداره کشور از جمله تشکیل دولت‌ها با هدف همکاری و مشارکت همگان در تحمل این بار (مسئولیت) سنگین بوده ایم و هستیم، (پس چطور) چه برسد به امروز که چه بسا ما با یک بحران بی سابقه در تاریخ لبنان در ارتباط با مسائل پولی و اقتصادی روبه رو هستیم در نتیحه ما (فارغ از هر گونه ساختار‌ها و جایگاه‌ها) صرف نظر جایگاه و موقعیت شخصیت‌ها خواسته ایم به مسئولیت‌های خود عمل کنند، چون شرایط فعلی به گونه‌ای است که یکجانبه گرایی، گوشه گیری و یا گوش کردن به دیکته‌ها و شروط خارجی قابل پذیرش نیست.
حسن فضل الله در نشستی سیاسی در منطقه کونین در جنوب لبنان گفت: آمریکا نه فقط از طریق اتخاذ مواضعی که برخی مقامات آن‌ها را اعلام کردند بلکه به صورت همکاری مستقیم با برخی گروه‌ها و طرف‌ها در مسائل داخلی لبنان مداخله می‌کند، حتی واشنگتن تلاش می‌کند شرط‌هایی در ارتباط با ساختار دولت در مرحله بعدی به خاطر محاسباتی که ارتباطی به مسائل داخلی لبنان و بحران مالی و یا اقتصادی آن ندارد، وارد کند و این شرط‌ها به پرونده‌های اساسی در نزد آمریکا مانند ترسیم مرز‌ها، بهره برداری از نفت و گاز، مسئله آوارگان سوری و نیز موضوع طرح «معامله قرن» به ویژه در مورد آوارگان فلسطینی ارتباط دارند.
فضل الله تأکید کرد بر این اساس آمریکا و برخی کشور‌های دیگر که خواهان ماندن آوارگان سوری در لبنان هستند به دنبال تحمیل این شرط‌ها بر لبنان هستند تا دولت جدید ما مطابق با خواسته آنان باشد که البته امروز این کار در لبنان امکان پذیر نیست. این مرحله مستلزم مسئولیت پذیری (همه گروه‌ها و طرفها) است، اما متأسفانه ما امروز در لبنان شاهد این هستیم که برخی مقامات سیاسی و گروه‌ها نه تنها احساس مسئولیت و شرایط موجود در جامعه را درک نمی‌کنند بلکه شاهدیم که آنان نیز سوار بر موج می‌شوند، با علم به اینکه این افراد و گروه‌ها در کانون سیاست‌هایی بودند که کشور را به این مرحله رسانده است بنابراین امروز در لبنان کسانی را می‌بینم که نه فقط از مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند بلکه حجم این خطر‌ها را هم احساس نمی‌کنند.
حسن فضل الله تصریح کرد ما خواهان روی کارآمدن دولتی کارآمد و منسجم هستیم که ذهنیت، رویکرد‌ها و تفکرات جدیدی داشته باشد و بر اساس سیاست‌های گذشته به ویژه در زمینه‌های پولی و اقتصادی عمل نکند و ما می‌خواهیم اتفاق جدیدی در کشور در سطحی هدفمند و برنامه ریزی شده و فارغ از اسامی و اشخاصی که در دولت مشارکت خواهند داشت، رخ بدهد. اگر همه لبنانی‌ها از منظر جدیدی به بحران پیش روی کشور نگاه نکنند، کشور در مسیر بحران و تنش بیشتر پیش خواهد رفت. بنابر مسئله تشکیل دولت جدید دست کم نیازمند دسترسی به توافقات میان بخش‌های اصلی کشور است، چون بدون آن کسی به تنهایی نمی‌تواند این بار سنگین را به دوش بکشد و هیچ حزب، جناح و گروهی به تنهایی نمی‌تواند بگوید که توانایی حل این مشکل را دارد و به همین علت همگان باید به مسئولیت خود در مقابله با این بحران عمل کنند، چون اثرات و خطرات آن برهمه شهروندان در تمام مناطق لبنان منعکس می‌شود.
فضل الله در ادامه گفت:: امروز احساس می‌کنیم برخی بحران‌ها در کشور و زمانبندی آن ساختگی و برای تنش آفرینی در جامعه و افرایش نگرانی مردم است. بعضی اوقات که شرایط و اوضاع آرام است و به ویژه زمانی که تلاش‌هایی برای رسیدن به راحل‌ها و حل مشکلات انجام می‌گیرند، ناگهان اعتصابی در کشور اعلام می‌شود مانند قضیه اعتصاب جایگاه داران سوخت (پمپ بنزین‌ها) که در کشور اتفاق افتاد.
وی افزود به نظر می‌رسد برخی‌ها به دنبال زیاده خواهی و یا سوء استفاده از بحران سازی کشور هستند و کسانی با بهره برداری از بحران فعلی به دنبال دستیابی به دستاورد‌های سیاسی باشند یا اینکه به دستورات و دیکته‌های خارجی گوش می‌کنند. برخی تجار، محتکران و سوء استفاده گران نیز تصور می‌کنند که در این شرایط می‌توانند ثروتمندتر شوند، همچنان که کسانی را می‌بینیم که اموال کشور را می‌دزدند و درد‌ها، امید‌ها و رؤیا‌ها را به سرقت می‌برند و کسانی هستند که از این شرایط بسیار سخت زندگی امروز برای سودآوری بیشتر استفاده می‌کنند در صورتی که این شرایط ایجاد می‌کند تا همه با هم احساس همدردی کنند.
حسن فضل الله تأکید کرد تعهدات قانونی اساسی کشور به دولت مستعفی دیکته می‌کتند که به وظایف خود درقبال اوضاع فعلی لبنان به ویژه درباره مسائل مالی عمل کند، اگرچه برخی مسائل و امور هستند که اساسا نیازی به دولت نیست بلکه به قوه قضائیه مرتبط می‌شود.
وی خاطر نشان کرد که درست نیست که قیمت‌ها امروز تا این حد افزایش پیدا کند، اما درباره دو مسئله بنزین و دستکاری نرخ دلار باید گفت که حل این مسائل نیازی به دولت ندارد بلکه دستگاه قضایی باید در این این گونه پرونده‌ها ورود و متخلفان را مجازات کند.
فضل الله افزود کسانی امروز در عرصه سیاسی لبنان حضور دارند که از این درد و رنج و اوضاع سخت و دشوارجامعه بهره برداری می‌کنند و برخی طرف‌های خارجی نیز برای اعمال فشار‌های بیشتر و رسیدن به دستاورد‌ها نیز به همین شیوه عمل می‌کنند. کسانی نیز بی توجه به هر گونه مسئولیت ملی و اخلاقی می‌خواهند از این شرایط سخت و دشوار ثروت بیشتری جمع کنند. بر این اساس از دستگاه قضایی می‌خواهیم از این شرایط دشوار برای حل این شیوه‌های پیچیده اقدام کند.
وی تأکید کرد اقداماتی که بانک‌ها در حال حاضر انجام می‌دهند قطعا غیر قانونی است و آن‌ها پول‌های مردم را گرفتند و به امانت نزد خود نگه داشتند، اما در موعد بازپرداخت پول‌های شهروندان به صورت تحقیر آمیز با آنان رفتار می‌کنند.
حسن فضل الله در پایان سخنانش گفت::، اما همه تلاش خود را برای حل این بحران بکار می‌گیریم و این موضوع مورد توجه کامل رهبری حزب الله است و اغراق آمیز نیست که بگویم که ما شبانه روز برای کاهش این بحران تلاش می‌کنیم، اما این کار فقط برعهده ما به عنوان یک جناح سیاسی نیست بلکه همگان در قبال آن مسئولند و باید برای حل آن تلاش کنند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.