پرش به محتوا

تخریب نمادهای ستم اقتصادی و سیاسی در شیلی

شعبه شرکت آمریکایی وال‌مارت درشیلی، از دادگاه در ۶ شهر شیلی خواست برای حراست پلیس دولتی از فروشگاه‌هایش حکم صادر کند، و اعلام داشت که حملات به فروشگاه‌های آن ایمنی و شغل کارگران آن‌را مورد مخاطره قرار داده، و به توانایی آن برای فعالیت در کشور به «شدت» آسیب رسانده و موجب «لطمه اقتصادی عظیم» شده است. به گفته پلیس، دادستان‌ها و گروه‌های حقوق بشر در اعتراضات حداقل ۲۳ غیرنظامی کشته، ۲۳۶۵ نفر مجروح و ۱۴ هزار نفر بازداشت شده اند. وزیر دارایی خسارات وارده به اموال و وسايل نقلیه عمومی را ۳ میلیارد دلار تخمین زده است. 

منبع: رویترز
تارنگاشت عدالت

با آتش زدن و غارت فروشگاه‌‌ها در شیلی، وال‌مارت خواهان حراست پلیس شد
اعتراضات ضددولتی در سانتیاگو، شیلی، ۱۳ نوامبر ۲۰۱۹


 rt_ecuador
شعبه شرکت آمریکایی وال‌مارت درشیلی، از دادگاه در ۶ شهر شیلی خواست برای حراست پلیس دولتی از فروشگاه‌هایش حکم صادر کند، و اعلام داشت که حملات به فروشگاه‌های آن ایمنی و شغل کارگران آن‌را مورد مخاطره قرار داده، و به توانایی آن برای فعالیت در کشور به «شدت» آسیب رسانده و موجب «لطمه اقتصادی عظیم» شده است.

نماینده وال‌مارت در اسنادی که روز چهارشنبه گذشته به دادگاه تسلیم کرد و امروز منتشر شد، گفت: «دولت شیلی در انجام وظیفه خود برای حفظ نظم عمومی و امنیت عمومی داخلی قصور کرده است.»

نماینده وال‌مارت گفت دولت با «عدم واکنش سریع نسبت به تخریب» در حراست از اموال و کارکنان آن قصور کرده است. فروشگاه زیر نام‌های «لیدر»، «اکسپرس»، «اِکوانتا» و «ایکونو» در شیلی فعالیت می‌کند.

نماینده دولت شیلی روز دوشنبه به روزنامه‌نگاران گفت که دولت برای حراست از منافع تجاری در بحبوجه ناآرامی‌ها کار کرده است.

وی گفت: «ما از روز نخست نه فقط با این شرکت، بلکه با همه شرکت‌ها و به ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط برای حفظ نظم و امنیت عمومی کار کرده ایم. ما همیشه آماده ایم با هر کس که از ما بخواهد کار کنیم.»

رفتن به دادگاه در شهرهای آریکا، پوئرتو مونت، کنسپسیون، شیلان، تموکو، بالدیبیا پس از یک ماه شورش و اعتراضات خشونت‌بار در سراسر کشور در پی افزایش کرایه مترو و به علت نارضایتی‌های گسترده علیه نابرابری‌های فراگیر صورت گرفت.

 به گفته پلیس، دادستان‌ها و گروه‌های حقوق بشر در اعتراضات حداقل ۲۳ غیرنظامی کشته، ۲۳۶۵ نفر مجروح و ۱۴ هزار نفر بازداشت شده اند. وزیر دارایی خسارات وارده به اموال و وسايل نقلیه عمومی را ۳ میلیارد دلار تخمین زده است.

وال‌مارت شیلی، شعبه محلی بزرگ‌ترین شرکت جهان، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۲۰۰‌ مورد غارت و آتش زدن را در ۱۲۸ فروشگاه از حدود ۴۰۰‌ فروشگاه خود نجربه کرده است. طبق بیانیه، ۳۴ فروشگاه آتش‌زده شدند و ۱۷ فروشگاه کاملاً سوخت و نابود شد.

شرکت اعلام کرد که برای حراست از فروشگاه‌های خود و تضمین ادامه تأمین مشتریان خود خواهان حکم دادگاه شده و بابت خسارات وارده شده از دولت غرامت نمی‌خواهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: