پرش به محتوا

آمریکا و آیت الله مایک در حال بهره برداری از اعتراضات مردم ایران

در حالیکه سیاست‌های ضد مردمی و نولیبرالی حاکمیت ایران از یک سو و تحریم‌های وحشتناک آمریکا و متحدانش جان بخش بزرگی از مردم و بویژه طبقه کارگر و زحمتکشان ایران را به لب‌شان رسانده است، بالابردن قیمت بنزین که مستقیما بر جیب مردم تاثیر منفی می‌گذارد و باعث گرانی ارزاق عمومی نیز میشود،جرقه ای بود برای برافروختن شعله‌هائی که هیزمش را امپریالیسم آمریکا جمع‌آوری کرد و بنزینش را رژیم ایران.

نظام حاکم ایران که در اثر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا تنها محل درآمدش یعنی فروش نفت را در خطر جدی میبیند، در عین حال پس از بکارگیری سیاست های نولیبرالی به فاصله طبقاتی و فقر در کشور دامن زده، زمینه را برای تمامی دخالت‌های امپریالیستی در کشور فراهم کرده و امپریالیسم یانکی و متحدان منطقه‌ای اش با تشکر از این همه بلاهت و بی کفایتی هرآنچه درتوان دارند برای ربودن اعتراضات و مصادره آنها در جهت اهداف پلید خود بکار گرفته‌اند.

اعتراضات معیشتی مانند برق و باد تبدیل به جریانی دست راستی شده که شعارهای صهیونیستی «فلسطین رو رها کن..» و «نه غزه و نه لبنان…»، احضار ارواح رضا شاه و دیگر تخم و ترکه هایش هم ادامه یافت.

شعارهای سیاسی دیگر مانند روحانی حیا کن و یا خامنه ای حیا کن و مرگ بر دیکتاتور محتوای رفرمیستی در چارچوب نظام امپریالیستی خود را حفظ کرده‌اند تو گوئی با استعفای روحانی و یا خامنه‌ای و یا رفتن یک دیکتاتور مردم به عدالت می‌رسند یا قرار است بعد از آخوندها شکم مردم را با دمکراسی سیر کنند.

در کل اعتراضات نشانی از شعارها و خواسته‌های معیشتی نیست. هدف‌گذاری های اقتصادی که قابل دسترسی باشد تا حاکمیت در برابر آن عقب نشینی کند نمی‌توان مشاهده کرد، طرح خواسته پس گرفتن گران کردن قیمت بنزین که ظاهراً دلیل اصلی به خیابان آمدن معترضان بود تقریبا طرح نمی شود، شعارها مانند کل تفکر حاکم بر حرکت اعتراضی سطحی است، ولی با گرایش واضح راستگرایانه و یادآور شعارهای اپوزیسیون ونزوئلا و نیکاراگوئه است با این تفاوت که در اینجا بر خلاف کشور‌های نام‌برده، هم دولت نولیبرالی است و هم اپوزیسیون!

اینکه بخش کوچکی از معترضان از طبقات کارگر، کشاورزان و زحمتکشانند چیزی را در محتوای راست‌گرایانه جنبش اعتراضی عوض نمیکند ، در ونزوئلا و بولیوی … هم بخشی از معترضان را زحمتکشان، دانشجویان حتی «چپکرا» تشکیل می‌دهند که علیه مورالس و مادورو خیابان را به تسخیر خود درآوردند و در خدمت اهداف امپریالیسم جان هم داده‌اند.

چپ ها‌ی ایران بجای آگاه سازی زحمتکشان از توطئه حاکمان و امپریالیسم برای منحرف کردن اعتراضات بر‌حقشان، پا در التزام رکاب «جامعه جهانی و حقوق بشر» خود را فدای بقدرت رساندن امپریالیسم در ایران کرده وزحمتکشان را بسوی سراب «دمکراسی» هدایت می‌کند! این را میگویند رادیکالیسم انقلابی.

عجله شدید عناصر سیا در داخل ایران برای به خشونت کشاندن اعتراضات موجب رعب و وحشت مردم و معترضان عادی شد، آتش زدن و خرابکاری پدیده عجیبی نیست وقتی طرف سرکوبگر حاکم هم به چاقو و قمه و تیر و تفنگ مسلح است و در استفاده از آن هم دست و دلباز است، ولی گسترده‌گی و انتخاب محل‌هائی که ویران شده‌اند از آمبولانس‌ها تا درمانگاه‌ها و حتی منازل مسکونی البته در کنار نهاد‌های قابل درک که نشانه‌های بی عدالتی حاکمانند مانند بانک‌ها و کلانتری و کمیته ها جای شک و شبه میگذارد که دستی در کار است تا آتش را گسترده‌تر کند با چه هدفی؟ احتمال دست داشتن بخشی از حاکمیت و امنیتی ها هم کم نیست، کمیته براندازی نظام با هدف تسلط کامل امپریالیسم بر ایران فعالانه در گیر شده است، الگوی اعتراضات بشدت آشناست، یوگسلاوی، اکرائین و هنگ کنگ سلام می‌رسانند. یکی از صاحبنظران روش‌هایی سیا «دنیل مک‌آدامز» مدیرعامل اندیشکده آمریکایی «ران پال» است که در برابر سوالات شبکه راشا تودی به تحلیل تحولات اخیر ایران پرداخته است.

«دنیل مک‌آدامز» مدیرعامل اندیشکده آمریکایی «ران پال» روز سه‌شنبه در گفتگوئی با شبکه تلویزیونی راشیا تودی اعلام کرد که ناآرامی‌ها و آشوب‌های اخیر در ایران صرفا اعتراضاتی ناشی از افزایش قیمت سوخت نیست، بلکه آشوب‌هایی است که نشانه ای از الگوهای آشنای آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا سیا دارد.

وی به شبکه «آر.تی» گفت‌، در این مورد گفت: «فکر می‌کنم این نوع از ناآرامی بیشتر حاصل عملکرد مرکز مأموریت ایران» در سازمان امنیت آمریکا سیا است که توسط دولت ترامپ راه‌اندازی شده است. اگر به یاد داشته باشید، پارسال «مایکل دی‌آندریا» مسئول این کار شد. او یک افسر سیا است که به آیت‌الله مایک معروف است.»

مک‌آدامز با تاکید بر این نکته که آیت‌الله مایک یا دی‌آندریا شخصا هم با ایران خصومت دارد و در گذشته هم برای ایجاد ناآرامی در ایران تلاش کرده، در مورد اختیارات وی برای تحقق این مأموریت، گفت: «عملا کلیدهای پادشاهی را به او داده‌اند و گفته‌اند هرکاری که لازم است را به هر قیمتی که شده انجام بده و ایران را بی‌ثبات کن. ما باید رژیم ایران را براندازیم کنیم.»

مشاور «ران پال» سناتور سابق آمریکایی در ادامه این مصاحبه با اشاره به سوابق آیت‌الله مایک دی‌آندریا در نقض حقوق بشر و راه انداختن ناآرامی در کشورهای مختلف، گفت: «این‌ها الگوهایی از روند بی‌ثبات‌سازی است که شاهد هستیم، از هنگ‌کنگ گرفته تا اوکراین و ایران. همه این‌ها از یک الگوی مشابه پیروی می‌کنند. این تلاش دیگری برای سرنگون کردن یک دولت است.»

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که سیا چطور می‌تواند در ایران ناآرامی و اغتشاش به راه بیاندازد، سیا را در چنین اقداماتی از جمله مجرب توصیف کرد و گفت: «آن‌ها با افرادی که در ایران زندگی می‌کنند، همکاری می‌کنند.»

مک‌آدامز به عنوان نمونه به گروهک‌های تجزیه‌طلب عرب و سازمان مجاهدین خلق ایران به عنوان همدستان آمریکا اشاره کرده و افزود: «مأموران آمریکا هستند که می‌روند و در ایران همه‌چیز را منفجر می‌کنند و آدم را می‌کشند.»

او در پایان گفت: «ما یک بار دیگر داریم خودمان را با بدترین آدم‌ها همراه می‌کنیم، فقط چون می‌خواهیم رژیمی که دوست نداریم را سرنگون کنیم و این کار همیشه به آشوب منتهی می‌شود.»

پیش از اظهارات نیز وزارت خارجه روسیه هم در واکنش به شکل‌گیری اغتشاشات در ایران، گفته بود که احتمال می‌دهد طرف‌های خارجی در این تحولات نقش داشته باشند. «زمیر کابولوف» رئیس اداره دوم آسیا وزارت خارجه روسیه در این مورد گفته است: «شرایط آنجا دشوار و پیچیده است و قطعا افزایش قابل توجه قیمت بنزین بر آتش افزوده است. اما در عین حال، نیروهای خارجی هم فعالانه مشغول هستند. بنابراین همه این‌ها به بروز این وضعیت منجر شده است.»

لینک گفتگو در اینجا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: