کوبا, رسانه ها

شورای جهانی صلح کودتا را در بولیوی محکوم می‌کند

putch_kodeta_bolivi
 

شورای جهانی صلح بیانیه‌ای در محکومیت کودتای مورد حمایت ایالات متحده در بولیوی صادر کرد.

بیانیه‌ کودتا را محکوم نموده و اشاره می‌کند که ایالات متحده که پس از انتخاب مجدد قانونی اوو مورالس با ابزارهای مختلف برای بی‌ثبات کردن کشور تلاش کرده و هم‌چنین اتحادیه اروپايی که نتايج انتخابات را به رسميت نمی‌شناسد، از این کودتا حمایت کرده اند.

متن کامل بیانیه بشرح زیر است:

شورای جهانی صلح کودتا در بولیوی را، که با پشتیبانی و حمایت امپریالیست‌های ایالات متحده، دست در دست با اولیگارشی محلی و ابزار مشهور آن‌ها-سازمان دولت‌های آمریکایی- (OAS) انجام شد، قویاً محکوم می‌کند. اقدامات سرکوبگرانه و بی‌ثبات کننده‌ای که پس از انتخابات ۲۰ اکتبر در کشور پیش برده شد و اقدامات برای ایجاد تفرقه و ربودن ارتش و پلیس به سرنگونی اوو مورالس رییس‌جمهور قانونی انجامید. اعتراضات و خشونت هدایت شده نیروهای ارتجاعی در شهر لا پاز، تهدید و حمله علیه سیاستمداران، رسانه‌ها و جنبش‌های اجتماعی، اقدامات نوع فاشیستی را تشکیل می‌دهند.

تهدیدات علیه سفارتخانه‌هایی مانند سفارت ونزوئلا، کوبا، و مکزیک شاهد دیگری بر نیات کودتا است. ما هم‌چنین ریاکاری و موضع خودکامانه اتحادیه اروپایی را که با به رسمیت نشناختن نتایج انتخابات عملاً به طور غیرمستقیم از کودتا حمایت کرد، محکوم می‌کنیم.

شورای جهانی صلح کودتا را محکوم می‌کند و خواهان احترام به خواست ابراز شده به وسیله مردم بولیوی است، و از همه مردم و نیروهای صلح‌دوست جهان می‌خواهد نسبت به تحولات خطرناک و تهدیدات ناشی از کودتا برای منطقه هشیار باشند.

کودتا در بولیوی تاریک‌ترین روزها در تاریخ آمریکای لاتین را به ياد ما می‌آورد. ما همبستگی خود را با مردم بولیوی در دفاع از حقوق خود و به تنهایی و آزادانه تصمیم گرفتن برای سرنوشت و رهبری خویش و سرور کشور و ثروت خود شدن اعلام می‌کنیمما از اعضاء و دوستان شورای جهانی صلح می‌خواهیم در همه کشورها به کودتا واکنش نشان دهند، آن‌را محکوم کنند و علیه آن اعتراض نمایند.

مرگ بر کودتا!
مرگ بر امپریالیسم!

۱۱‌ نوامبر ۲۰۱۹
شورای جهانی صلح