نظری, کوبا

تحریم‌ها مرگبارند!

cuba_embargo


از: پرفسور نورمان پِش
منبع: نویه راینیشه تسایتونگ

تارنگاشت عدالت


ایالات متحده آمریکا در سال جاری بر حدّت محاصره اقتصادی عليه کوبا افزود. تحریم‌هایی که رییس‌جمهور دونالد ترامپ اعمال داشته تنها تخفیف ضعیفی را که دستگاه دیپلماسی اوباما در محاصره کوبا ایجاد کرده بود از بین نبرد. تسهیلات مسافرتی از ایالات متحده به کوبا ملغا شد و ارسال پول برای اعضای خانواده شدیداً محدود گردید. علاوه برآن، از سپتامبر سال ۲۰۱۹ تحریم‌های جدیدی به اجرا درآمد که هدف آن‌ها قطع امکان دسترسی کوبا به دلار آمریکایی و نهایتاً به تراکنش بین‌المللی بود.

تحریم‌های ایالات متحده آمریکا مانع از عرضه مواد اولیه حیاتی و کالاهای دیگر به کوبا می‌شود. در طول ریاست جمهوری اوباما دور زدن تحریم‌ها از طرف شرکت‌ها با مجازت‌های میلیارد دلاری روبه‌رو بود. مثلاً در سال ۲۰۱۲ شرکت مخابراتی سوئدی اریکسون به خاطر اقدامات مخفی خود برای کوبا  ۱٫۷۵ میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد. بانک فرانسوی پاریباس در سال ۲۰۱۴  چون برای کوبا از جمله امکان معاملات پولی را فراهم کرده بود حتا مجبور شد ۸٫۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند. چون شرکت آلمانی AppliChem GmbH در دارمشتات پس از ملحق شدن به یک شرکت آمریکایی به صدور لوازم و محصولات خود برای سیستم پزشکی کوبا ادامه داد این کنسرن آمریکایی اخیراً مجبور به پرداخت چندین میلیونی جریمه شد.

محاصره = جنگ

تحریم‌های ایالات متحده در اثرگذاری مستقیم خود بر انسان‌ها تفاوت زیادی با جنگ ندارد. با فقیر کردن شهروندان و ممانعت از تأمین بهداشتی آنان و ایجاد فقر و گرسنگی باید دولت‌ها به زانو درآیند. این امر به ویژه در مورد جامعه‌هایی که برای تأمین مواد غذایی و بهداشتی بدون آمادگی قبلی دستشان از منابع مالی قطع می‌شود صادق است. مثلاً محققین اندیشکده مرکز تحقیقات اقتصادی و سیاسی آمریکایی مارک وایزبروت و جفری ساکس محاسبه کرده اند که تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ به قیمت جان بیش از ۴۰ هزار نفر تمام شده است. در این میان ونزوئلا با تحریم‌های کاملاً مشابه علیه کوبا روبه‌روست.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بارها این تخلفات را به شدت محکوم کرده است. در قطع‌نامه ۳۴/۱۳ روز ۲۴ مارس ۲۰۱۷ تأکید شده بود که تحریم‌های یک‌جانبه همواره با حقوق التزامی بین‌الملل مغایرت داشته و با نقض شدید حقوق بشر همراه بوده است و به ویژه زنان و کودکان همیشه نخستين قربانیان این تضییقات بوده اند. تحریم‌های یک‌جانبه مانع اصلی برخورداری از حق تکامل و توسعه است. تحریم‌هایی که به ویژه خارج از حیطه کشور خودی به اجرا درمی‌آید به خاطر تأثیر و پی‌آمدهای آن روی اشخاص منفرد و روی رشد و توسعه اقتصادی ولی همین‌طور به خاطر نقض اصل عدم دخالت در امور داخلی ديگر کشورها، محکوم شده است.

سازمان ملل محاصره را محکوم می‌کند

امسال نیز مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اوایل ماه نوامبر مانند هر سال دیگر (از سال ۱۹۹۲) باز تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده را علیه کوبا محکوم خواهد کرد و از آمریکا خواهد خواست این محاصره را از میان بردارد. در سال ۲۰۱۸ به غیر از آمریکا و اسرائیل ۱۸۹ کشور به این قطع‌نامه رأی مثبت دادند