کوبا, گوناگون

مرگ بر آمریکا، کودتا امپریالیستی علیه رئیس جمهور کارگران و زحمت‌کشان بولیوی!

کودتای امپریالیستی در بولیوی با مهندسی امپریالیسم آمریکا و بخش بزرگی ارتش و پلیس بولیوی منجر به استعفا «اوو مورالس« رئیس جمهور قانونی و منتخب و برقراری یک رژیم دست نشانده امریکائی در بولیوی شده است.

گزارش‌های رسانه‌های آمریکای لاتین از این قرار است که از یک هفته پیش که رفیق فرمانده اوو مورالس در انتخابات قانونی و آزاد با اخذ اکثریت آرا قانونی و پس از درس‌آزمائی این انتخابات از سوی دادگاه عالی بولیوی رسما به عنوان رئیس‌جمهور قانونی بولیوی تائید شد. اپوزیسیون راست‌گرای هوادار امپریالیسم امریکا با حمایت مستقیم واشینگتن و اتحادیه اروپا با تکیه بر بخشی از نیروهای انتظامی و ارتش دست به اعتراضات غیرقانونی به نتایج انتخابات زده و ایجاد شورش و آشوب زدند و سعی در بهم زدن روند گذران وضعیت عمومی مردم کردند .

حملات فرماندهی شده خشونت سیستماتیک اپوزیسیون راست‌گرای امپریالیستی تا بدانجا پیش رفت که در بعضی از مناطق بولیوی به ادارات دولتی حملاتی صورت گرفت و آنجا را اشغال کردند.

پس از گسترش مهندسی شده خشونت و حملات در لاپاز و دیگر شهرهای مهم بولیوی نیز شاهد حمله و اشغال ادارات دولتی و مهم تر از همه عدم دخالت پلیس برای جلوگیری‌و ممانعت از ورود شورشیان به مراکز دولتی بوده و حتی در موارد زیادی گزارشاتی مبنی بر حمایت پلیس از شورشیان و آتش زدن مراکز دولتی منتشر شد.

ساعاتی چند پس از حملات به ادارات و مناطق حفاظت شده و سفارت خانه نگذشته بود که رئیس‌جمهور مورالس پس از دیدار با نمایندگان سندیکاها و بومیان و سران ارتش برای جلوگیری از خونریزی و برای حفظ ثبات کشور تصمیم به کناره گیری کرد در حالیکه روز قبل از آن مورالس برای شفافیت بیشتر اعلام کرده بود که حاضر به برگزاری انتخابات آزاد است.

evo_morales_2018

شورشیان پس از کناره گیری مورالس بر حملات خود به مراکز دولتی افزودند و با حمله به خانه «استر مورالس» خواهر اوو مورالس را به آتش کشیدند. آنها با حملات گستره به احزاب نزدیک به دولت مراکز آنها اشغال و آن دفاتر را غارت کردند، افراد معروف هوادار دولت و رهبران سندیکای کارگری در منازل خود مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته و حتی رئیس سندیکای کارگری بولیوی را با طناب و ریسمان به درخت بست و شکنجه کردند.

واحد‌های پلیس و ارتش که برای حفاظت از ادارات دولتی و رسانه ها گماشته شده بودند از دستور برای حفاظت و انجام وظیفه سرپیچی کردند و به شورشیان پیوسته و دست مخالفان و کودتاچیان را در غارت و ضرب و شتم باز گذاشتند و به این ترتیب کودتاچیان فرستنده تلویزیونی «بولیوی تی وی« را به اشغال خود درآورده و به پخش سرود و بیانیه های تحریک آمیز علیه مورالس و سندیکاها ی کارگری پرداختند.

در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و فیلم هائی مبنی بر وجود یک فرمان جلب و دستگیری اوو مورالس منتشر شد و حتی افراد پلیسی را نشان میداد که برای دستگیری رئیس جمهور اعلام آمادگی کرده اند، این شایعات منجر به برخورد مورالس شد و او این فرمان دستگیری را محکوم کرد و غیر قانونی خواند، این فرمان اصلا ساختگی و ترفند سی و آمریکا برای ایجاد جو و وحشت در صفوف هوادارن رئیس جمهور و هواداران وی بود.

maradona_chavez_morales

ارتش در برابر این اقدامات غیر قانونی و قانون شکنی رسمی و تجاوزات آشکار به حقوق شهروندی عملا بی تفاوتی از خود نشان داد و در حال آماده باش قرار گرفت بدون آنکه شورشیان را محکوم کند و منتظر عکس العمل مورالس و هوادارنش ماند.

اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی روز یکشنبه پس از گذشت سه هفته از بحران سیاسی در این کشور از سمت خود استعفا کرد. وی گفت: کناره‌گیری می‌کنم تا برادران و خواهران ما میان کارکنان دولتی تهدید نشوند.

مورالس تأکید کرد شرایط حاضر در بولیوی «کودتا علیه دولت» است. وی افزود: وظیفه من به‌عنوان رئیس جمهور اکنون این است که راهی برای آرام کردن شرایط ایجاد کنم.

آلوارو گارسیا لینرا، معاون رئیس جمهوری بولیوی نیز ضمن کناره‌گیری از سمت خود اعلام کرد که «کودتا» رخ داده است.

ارتش بولیوی روز یکشنبه همزمان با تشدید بحران سیاسی در این کشور از مورالس خواسته بود تا از سمت خود کناره‌گیری کند. درخواست ارتش تنها چند ساعت پس از آن اعلام شد که اوو مورالس از برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. به گزارش رسانه های غربی، کارلوس مسا، رقیب اصلی مورالس در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری بولیوی برای برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری از او خواسته بود تا ضمن کناره‌گیری از سمتش در انتخابات آینده نامزد نشود. ویلیامز کالیمان، فرمانده ارتش بولیوی روز یکشنبه تنها ساعاتی پس از اعلام تصمیم اوو مورالس برای برگزاری دوباره انتخابات به خبرنگاران گفت: «ما بعد از تحلیل وضعیت مناقشه داخلی از رئیس جمهوری می‌خواهیم که از سمت خود کناره‌گیری کند تا صلح در کشور برقرار و ثبات حفظ شود.»

evo_morales_yello

پس از حمله به ادارات دولتی نوبت حمله به سفارت ونزوئلا رسید، به گزارش راشاتودی، کارکنان سفارت ونزوئلا در پایتخت بولیوی، به دلیل حمله معترضین به این محل، اقدام به تخلیه این محل کرده اند. برخی رسانه ها در همین رابطه از اشغال سفارت ونزوئلا در بولیوی خبر داده اند. روز گذشته در پی اعلام هشدار ارتش بولیوی، «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی، از سمت خود کناره گیری کرد. دولت قانونی ونزوئلا به رهبری نیکلاس مادور از حامیان مورالس محسوب می شد.

پس از اجرای کودتای امپریالیست آمریکا و متحدانش،وزیر خارجه کوبا و رئیس جمهور ونزوئلا به کناره گیری «اوو مورالس» از قدرت واکنش نشان داده و فشارها علیه وی برای این اقدام را کودتا خوانده محکوم کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه کوبا با کودتا خواندن فشارها برای استعفای «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی، آن را محکوم کرد.

«برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا در پیامی توییتری افزود: ما ضمن ابراز همدردی با برادر خویش مورالس، از جامه جهانی می خواهیم برای زندگی و آزادی مورالس بسیج شوند.

در همین حال، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا نیز فشارها علیه مورالس برای کناره گیری از قدرت را محکوم کرد.

evo_morales_2018

اشتباه بزرگ مورالس دست نزد به ترکیب امپریالیستی و دست راستی ارتش و نیروهای انتظامی کشور بود، سیاست های اقتصادی و اجتماعی مورالس موجب موفقیت‌های بزرگی در بولیوی شد، بولیوی بالاترین درصد رشد اقتصادی و بهترین و موفقترین نتایج را در مبارزه با فقر در میان قاره آمریکای جنوبی را در زمان اوو مورالس تجربه کرد.

در کنار این موفقیت ها دفاع از حقوق بومیان سرخپوست و کشاورزان حمایت گسترده از اتحادیه‌های کارگری و تشکل‌های زنان فقیر از برنامه های داخلی مورالس بودند، در زمینه سیاست خارجی سیاست مستقل و ضد امپریالیست و همکاری با کشورهای چپگرا در راس برنامه های مورالس قرار داشت.

رفیق مورالس از زحمتکشان و مردم بولیوی خواسته به خیابان ها آمده و در برابر کودتاچیان از حقوق خود دفاع کنند.

زنده باد کارگران و زحمتکشان بولیوی، زنده باد فرمانده مورالس، مرگ بر امپریالیسم آمریکا و متحدانش، ننگ و نفرت بر کودتاچیان خود فروخته!