گوناگون

« کژراهه »!؟ – رضا خسروی

« کژراهه »!؟ – رضا خسروی


دریافت مطلب از اینجا


توضیح مجله هفته در مورد انتشار این مقاله

مجله هفته معتقد است هر داوری در مورد زندانیان سیاسی که درحبس، اسارت و زیر شکنجه بدنی و روانی مجبور به اعترافات علیه خود، اعتقادات و تعلقات سیاسی شان میشوند نادرست بوده و از دید ما اعتباری ندارد، بویژه اگر این افراد پس از مرخص شدن از بند اسارت و شکنجه بدنی همچنان تحت فشار، تهدید، شکنجه روحی و کنترل دستگاه سرکوبگر قرار داشته باشند و احتمالا علیرغم میل و خواسته خود مجبور به همکاری با نظام مستبد گردند.

در مورد حزب توده ایران مانند هر تشکل دیگر سیاسی انتقاد و افشاگری درباره گذشته این حزب مجاز و مورد استقبال ماست، اما داوری در مورد گفتار و اعمال افرادی که مجبور به اعترافات ساختگی شده اند چه در گذشته دورتر در دادگاه‌های فرمایشی که هنوز هم مورد تائید بخشی از چپگرایان می‌باشد و چه در دوران معاصر که صدها نفر را در برابر دوربین های رسانه ها مجبور به اعترافات سراپا دروغ کرده اند و می‌کنند از دید ما غیر انسانی و فاقد هرگونه اعتبار است.

در مورد احسان طبری چه موافق حزب توده و شخص طبری باشیم و چه مخالف آنها، این حکم صادق است. همانگونه که این حکم در مورد هر انسانی دیگری از جمله بوخارین، اسماعیل بخشی و تقی شهرام و یا متهمان به کشتن دانشمندان اتمی … صدق میکند، علیرغم تمام اشتباهات و ضعف های احسان طبری و حزب توده ایران در گذشته، داوری در مورد نظرات احسان طبری نباید به دوران اسارت و حبس ایشان و دوران پس از حبس که همچنان تحت کنترل و فشار دستکاه های امنیتی رژیم اسلامی ایران قرار داشت خلاصه شود.

انتشار این مطلب به این علت صورت میگیرد که بخشی از مقاله به انتقاد از حزب توده و سیاست های آن در کل می‌پردازد و میتواند در این زمینه مفید واقع شود.

۱ دیدگاه

 1. گونه گون says

  درود بر سروران مجله هفته
  متاسفم از اینکه شما هم، مثل حکام، عقیده خودتان را… بالاتر از حق بیان و اظهار نظر غلط یا درست دیگران می پندارید
  فقط خدا کند که با کسی یا جائی قرار داد نداشته باشید…
  ارادتمند خسروی

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.