کوبا, رسانه ها

کوبا به دوستانش پایبند است/ در ونزوئلا حتی یک مرکز نظامی نداریم

سفیر کوبا در تهران امروز در یک کنفرانس خبری حول محور جنگ اقتصادی آمریکا علیه این کشور اظهار داشت: کوبا به دوستانش پایبند است و ما در ونزوئلا حتی یک مرکز نظامی نداریم.

خبرگزاری مهر: سفارت کوبا در تهران امروز یکشنبه کنفرانس خبری را با عنوان «کوبا در مواجهه با تشدید جنگ اقتصادی آمریکا» برگزار کرد.

در ابتدای این کنفرانس «الکسیس باندریج وگا» سفیر کوبا گفت: ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از زمان تصدی این مقام به اعمال مداوم اقدامات محدود کننده و سیاست های تهاجمی اقدام کرده است. ترامپ احکامی را در محکومیت اقدامات باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا صادر می کند و محدودیت های جدیدی برای سفر و تجارت در نظر گرفته است.

سفیر کوبا همچنین به موضوع شیوع بیماری های مرموز در سفارتخانه های کانادا و آمریکا اشاره کرد که بهانه ای شد برای خروج ۶۰ درصد از کارمندان سفارت آمریکا از هاوانا.

اخراج ۱۵ دیپلمات کوبایی از واشنگتن، ممنوع المعامله بودن ۱۸۰ نهاد کوبایی، تعطیلی دفتر سرویس مهاجرت و شهروندی آمریکا در کوبا، تحریم تانکرهای نفتی که از مقصد ونزوئلا به کوبا حرکت می کنند، تهدید شرکت های خارجی با اتکا به قانون هولمز بولتون، لغو فعالیت های فرهنگی و در نهایت لغو پروازها به مقصد ۹ شهر کوبا به استثنای هاوانا از جمله اقدامات خصمانه ای بود که سفیر کوبا به عنوان ادله جنگ اقتصادی آمریکا علیه این کشور ارائه کرد.

وی افزود: در تاریخ ۶ و ۷ نوامبر رای گیری درباره لغو تحریم های کوبا در سازمان ملل انجام می شود و دلیل برگزاری این نشست مطبوعاتی نیز همین است. ما هر ساله اطلاعاتی را در اختیار کشورهای مختلف در رابطه با تحریم های آمریکا قرار می دهیم و از ایران به خاطر واکنشی که به آن نشان می دهد قدردانی می کنیم.

سفیر کوبا در تهران افزود: ما از این تحریم ها به عنوان محاصره اقتصادی یاد می کنیم. این تحریم ها ۶۰ سال علیه کوبا ادامه داشته اما در ۲ سال اخیر بسیار شدید بوده و تاثیری فراملی بر کوبا داشته است. تحریم ها و محاصره اقتصادی نقض کامل حقوق بشر و حتی به منزله نسل کشی است. تحریم های آمریکا علیه کوبا توهین به جامعه بین الملل است. از جامعه بین الملل و به ویژه ایران به دلیل محکومیت همیشگی این تحریم ها و نسل کشی قدردانی می کنیم.

الکسیس باندریج وگا افزود: همانگونه که سعی می کنند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند؛ در جهت معکوس تلاش می کنند واردات نفت به کوبا را نیز به صفر برسانند و به گوشه گوشه محیط تجاری کوبا آسیب برسانند. آنها حتی برای کودکان و زنان نیز در زمینه فراهم کردن دارو استثنائی قائل نمی شوند و این تحریم ها توهین به جامعه بین الملل است.

بند ۳ قانون هلمز بولتون در واکنش به تداوم حمایت کوبا از ونزوئلا اجرایی خواهد شد. با این حال اتحادیه اروپا و کانادا به دلیل منافعی که در کوبا دارند با اجرایی شدن آن به شدت مخالفند. مخالفت اتحادیه اروپا وکانادا با این قانون تا چه حد جدی است؟

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه بند ۳ قانون هلمز بولتون در واکنش به تداوم حمایت کوبا از ونزوئلا اجرایی خواهد شد. با این حال اتحادیه اروپا و کانادا به دلیل منافعی که در کوبا دارند با اجرایی شدن آن به شدت مخالفند. مخالفت اتحادیه اروپا وکانادا با این قانون تا چه حد جدی است؟ گفت: حمایت کوبا از ونزوئلا تاریخی است و موضوع جدیدی تلقی نمی شود. ما از زمان چاوز قرارداد تسهیل تجارت با ونزوئلا داریم. اما با توجه به اتهامی مبنی بر حضور نظامی و کمک تسلیحاتی کوبا به ونزوئلا بود که کارزاری با هدف تشدید فشارها علیه هاوانا ایجاد شد. اعلام می کنم که کوبا حتی یک مرکز نظامی در ونزوئلا ندارد. ما ۲۰ هزار نیرو داریم که اکثر آنها خانم هستند و خدمات آموزشی و بهداشتی ارائه می کنند. آمریکا حتی جسارت کرد و پیشنهاد داد که اگر کمک به ونزوئلا را قطع کنید تحریم ها را رفع می کنیم اما کوبا به دوستانش پایبند است.

همانطور که اشاره کردید جامعه بین الملل از جمله اروپا و کانادا با قانون هلمز بولتون مخالفت کرد و طبق درخواست بروکسل تا کنون بند ۳ مربوط به جریمه و تحریم شرکت های خارجی فعال در کوبا اجرا نشده است.

یک‌ بند دیگر هم هست که اجرای بند ۳ را با مشکل مواجه می کند. طبق قانون دادگاه های ایالات متحده فقط این شکایت را برای مراکز داخل آمریکا مجاز می داند و نه کشورهای ثالث. تاکنون ۱۰ شکایت در این زمینه مطرح شده که البته پیشرفتی نداشته است. حتی اسپانیا به دلیل منافعی که دارد حاضر است در دادگاه به نفع ما عمل کند. در واقع این قانون نه برای شرکت هایی که در حال حاضر با کوبا کار می کنند بلکه برای آنهایی که خواهان همکاری آتی هستند ایجاد ترس و رعب کرده و فضای تجاری را مسموم می کند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر امکان کنار گذاشتن سوئیفت مطابق آنچه هند، چین و روسیه درباره آن توافق کردند گفت: ما با چین و روسیه روابط بسیار عالی داریم که هدفشان صرفا تجارت نیست و با ما همبستگی دارند. آنها ۶۰ سال تحریم کوبا و خسارات اقلیمی که در ۱۰ سال اخیر به دلیل طوفان متحمل شده ایم‌ درک کرده و حتی قرض های ما را بخشیده اند. آنها به سوددهی بلندمدت نظر دارند. بخش اقتصاد همیشه بیش از همه مورد تحریم بوده. نمی دانم با چه سیستم مالی با چین و روسیه کار می کنیم اما تجارت با این کشورها به خوبی برقرار است.


الکسیس باندریج وگا» سفیر کوبا در تهران امروز یکشنبه میزبان جمعی از رسانه‌های داخلی بود. وی در نشستی خبری که با عنوان «کوبا بر علیه تجدید جنگ اقتصادی ایالات متحده» برگزار شد به تبیین پیامدهای تحریم‌‌های آمریکا علیه هاوانا پرداخت.

وی در ابتدای این نشست خبری گفت: بین تاریخ های 6 تا 7 نوامبر (15 و 16 آبان) برای 28 بار پیاپی؛ مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه «لزوم پایان دادن به محاصره اقتصادی تجاری و مالی وضع شده توسط ایالات متحده بر علیه کوبا» را به رأی خواهد گذاشت. این امر در باره ناعادلانه‌ترین، شدید‌ترین و طولانی‌ترین سیستم تحریم‌های یکجانبه بر علیه یک کشور است.

سفیر کوبا ادامه داد: در دو سال گذشته، تشدید آن [تحریم‌ها] محور سیاست‌های ایالات متحده علیه کوبا بوده است و هر بار این تشدید اثرات فزاینده‌ای در بر داشته است.

باندریج وگا افزود: برایتان مهم‌ترین وقایع تحریمی این دوره را بیان خواهیم کرد و برای مثال چند مورد را ذکر می‌کنیم:

ایالات متحده «لیست نهادهای کوبایی محدود شده را» چهار بار گسترش داده است، که برای آنها تحریم‌های اضافه علاوه بر محاصره موجود قرار داده است، که این امر خود باعث ایجاد ترس برای تجار خارجی می‌شود.

ایالات متحده بند 3 قانون هلمز ولتون که به دادگاه‌های آمریکایی اجازه می‌دهد که بر علیه شرکت‌های کوبایی اشخاص و شرکت‌های ثالث که از نظر تجاری با بخش‌های ملی شده در دهه 1960 کوبا کار کنند، اقدام کنند. از سال 1996 دولت‌های ایالات متحده (حتی دو سال اول ترامپ) هر شش ماه این امکان را لغو کرد و این امر تاثیر بسیاری بر تجارت و سرمایه گذاری‌های خارجی ما داشته است.

ایالات متحده همچنین اقدامات یک جانبه اجباری را با هدف محروم کردن ملت کوبا و منابع اصلی درآمدشان به اجرا در آورده است. حتی اقدامات افراطی آن تحت تعقیب قرار دادن و تحریم شرکت‌ها، نفت کش‌ها و کشورهایی که برای کوبا سوخت می‌آورند.

همه این اقدامات با هدف آگاهانه و اعلام شده برای ایجاد خسارت اقتصادی و محروم ساختن کوبا و منابع مالی انجام می‌شود.

سفر شهروندان آمریکایی به کشور ما را بسیار محدود می‌کنند. هیچ شهروند یا بخش تجاری (حتی بخش خصوصی) نمی‌توانند دور از اثرات محاصره بماند.

سفیر کوبا در ادامه سخنان خود گفت: رفتار آمریکا توهین به جامعه جهانی است که به مدت 27 سال متوالی محاصره علیه کوبا را در سازمان ملل محکوم می‌کند. بیشمار است قطعنامه‌هایی که توسط مجمع عمومی سازمان ملل صادر شده یا بیانیه‌هایی که توسط سران اجلاس دولت‌ها و کشورهای اتحادیه اروپا-آمریکای لاتین و کارائیب، اتحادیه آفریقا و جامعه کشورهای عدم تعهد صادر شده است.

باندریج وگا ادامه داد: همانگونه که سعی می کنند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند؛ در جهت معکوس تلاش می کنند واردات نفت به کوبا را نیز به صفر برسانند و به تمام محیط تجاری کوبا آسیب برسانند. آنها حتی برای کودکان و زنان نیز در زمینه فراهم کردن دارو استثنائی قائل نمی شوند و این تحریم ها توهین به جامعه بین الملل است.

وی با اشاره به پیامدهای تحریم‌های آمریکا تاکید کرد: محاصره علیه کوبا حرکت تمام پتانسیل‌های اقتصادی و کوبا را برای اجرای برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و همچنین تحقق برنامه 2030 و اهداف توسعه پایدار آن را کند می‌کند.

باندریج وگا ادامه داد: تحریم نقض گسترده و آشکار سیستمی حقوق بشر همه کوبایی‌ها است. این تحریم‌ها با توجه به اهداف اعلام شده و چارچوب‌های سیاسی حقوقی و اداری که بر اساس آن نباشد، با توجه به کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی در سال 1948 به عنوان یک نوع عمل نسل کشی شناخته می‌شود و از طریق کنفرانس لندن در سال 1909 به عنوان یک جنگ اقتصادی همچنین نماد منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی را نیز نقض می‌کند.

سفیر کوبا تاکید کرد: هاوانا خواستار پایان دادن به این محاصره ناعادلانه ای است که تقریباً 60 ساله بر مردم کوبا تحمیل شده و سبب رنج و مشکلات گردیده است.

اخراج 15 دیپلمات کوبایی از واشنگتن، ممنوع المعامله بودن 180 نهاد کوبایی، تعطیلی دفتر سرویس مهاجرت و شهروندی آمریکا در کوبا، تحریم تانکرهای نفتی که از مقصد ونزوئلا به کوبا حرکت می کنند، تهدید شرکت های خارجی با اتکا به قانون هلمز بولتون، لغو فعالیت های فرهنگی و در نهایت لغو پروازها به مقصد 9 شهر کوبا به استثنای هاوانا از جمله اقدامات خصمانه ای بود که سفیر کوبا به عنوان ادله جنگ اقتصادی آمریکا علیه این کشور ارائه کرد.

نماینده ارشد کوبا در تهران تاکید کرد: کوبا هیچ گاه از اصول اولیه خود صرف نظر نخواهد کرد و از تقاضای خود برای حذف کامل تحریم کناره‌گیری نخواهد کرد.

وی همچنین گفت: باری دیگر از جامعه جهانی تشکر و قدردانی صمیمانه می‌کنیم که خواستار پایان دادن به این سیاست غیر قانونی، نسل کشی برون مرزی هستند. در شرایط ویژه و پیچیده کنونی؛ کوبا امیدوار است که دوباره از حمایت ارزشمند جمهوری اسلامی ایرانی به نفع برداشته شدن محاصره ایالات متحده بر علیه کشور و شجاع ما بهره گیرد.

سفیر کوبا در پاسخ به سوالی درباره مناسبات کوبا و نزوئلا گفت: حمایت کوبا از ونزوئلا تاریخی است و موضوع جدیدی تلقی نمی شود. ما از زمان چاوز قرارداد تسهیل تجارت با ونزوئلا داریم. اما با توجه به اتهامی مبنی بر حضور نظامی و کمک تسلیحاتی کوبا به ونزوئلا بود که کارزاری با هدف تشدید فشارها علیه هاوانا ایجاد شد. اعلام می کنم که کوبا حتی یک مرکز نظامی در ونزوئلا ندارد. ما 20 هزار نیرو داریم که 96 درصد آنها خانم هستند و خدمات آموزشی و بهداشتی ارائه می کنند. آمریکا حتی پیشنهاد داد که اگر کمک به ونزوئلا را قطع کنید تحریم ها را رفع می کنیم اما کوبا به دوستانش پایبند است.