سرتیتر

آیندۀ شامات – تی یری میسان – حمید محوی

putin_assad_khamnehi

توجه مجله هفته با نوشته تیری میسان توافقی ندارد و انتشار آن تنها بدلیل اطلاع رسانی و آشنايي با نظرات مخالف صورت میگیرد


آیندۀ شامات

تی یری میسان

حمید محوی


متن با تصاویر


برای انتشار تحلیل تی یری میسان تردیدی بخودمام راه نمی دهیم به ویژه وقتی که در سرمقالۀ الوطن نخستین روزنامۀ سوریه منتشر می شود. او در این مقاله توافق ایالات متحدۀ آمریکا و روسیه را برای شامات ترسیم می کند.

شبکۀ ولتر| دمشق (سوریه)|29 اکتبر 2019

L’avenir du Levant

par Thierry Meyssan

از یک قرن پیش بریتانیا و سپس ایالات متحدۀ آمریکا پی در پی همۀ دولتها و گروه های مذهبی در خاور نزدیک را فریفته اند. آنان جنگهای مذهبی را بر اساس زبان زد مشهور « اختلاف بیانداز حکومت کن» بگونه ای تشدید کردند که حضور خودشان را اجتناب ناپذیر جلوه دهند.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا سه سال پیش برای ریاست جمهوری انتخاب شد و طرح او خاتمه بخشیدن به امپراتوری ایالات متحدۀ و بازگرداندن نیروهای کشورش به خدمت شهروندان بود. بر اساس تحلیل مشاور امنیتی کوتاه مدت او، ژنرال مایکل فلین (Michael Flynn) خارج کردن نیروها از خاور نزدیک بزرگ و همزمان بازگرداندن صلح مستلزم آن است که به جنگهای مذهبی و بطریق اولی به دولتهای فرقه گرا خاتمه داده شود. بطور مشخص، باید عربستان سعودی وهابی زدائی، اسرائیل یهودی زدائی، ایران شیعه زدائی و غزه سنی زدائی شود، و سپس قانون اساسی فرقه گرای لبنان و عراق نیز باید تغییر کند.

این موضوع دقیقاً همان چیزی است که ما امروز شاهد آن هستیم.

شاهزاده محمد بن سلمان و خود شاه سلمان، گرچه قانونیت خود را مدیون فرقۀ وهابی هستند، ولی پیوسته در حال پس راندن وهابیت در کشور خودشانند.

اویگدور لیبرمن (Avigdor Lieberman) رئیس حزب روسی زبان حزب اسرائیل خانۀ ماست موجب سقوط دولت بنیامین نتانیاهو شد و از یک سال پیش خواهان تشکیل دولتی بدون احزاب مذهبی بوده است. پس از دو مرحله انتخابات قانونگذاری، احتمالاً بنی گانتس (Benny Gantz) دولت لائیک اتحاد ملی را تشکیل خواهد داد، به انضمام لیبرمن و نتانیاهو ولی بدون احزاب مذهبی. در غیر این صورت، بایستی برای سومین دور انتخابات قانونگذاری اقدام کنند.

ایران همکاران اصلی رئیس جمهور لائیک پیشین محمود احمدی نژاد را زندانی کرده است. کشور زیر فشار مالی ایالات متحدۀ آمریکا و در تهدید نظامی اسرائیل به سر می برد. برای ایران سرانجام در مرحله ای مزیت بیشتری خواهد داشت که خودشان ساخت و ساز دولتی را متحول کنند و به سیاست ملی گرا بازگردند.

اگر نیمی از سرزمینهای فلسطینی لائیک است، نیمۀ دیگر بدست حماس (جنبش مقاومت اسلامی) اداره می شود. ولی دولت فلسطین فقط به این دلیل وجود دارد که بقیۀ فلسطین را یک دولت یهودی تشکیل می دهد. اگر بنیامین نتانیاهو می پذیرفت که فقط یک وزیر ساده است، فوراً مورد پی گرد دستگاه دادگستری کشورش قرار می گرفت. سقوط او به مفهوم سقوط لیکود نخواهد بود بلکه سقوط طرفداران اسرائیل بزرگ فاتح نیل تا فرات خواهد بود که البته تعدادشان اندک است.

در لبنان، با وجود تظاهرات گسترده، اصلاح قانون اساسی فرقه گرا و جنگ داخلی که طی سه ربع قرن کشور را به اضمحلال کشانده امکان پذیر نیست. در واقع هیئت قانونگذار فقط در صورتی می تواند متشکل شود که توازن فرقه ها را رعایت کند و نمی تواند آنها را ملغا کند. و اگر مجلس مؤسسان باید انتخاب شود، احزاب فرقه گرا یک بار دیگر برای ابقای حیات خود رأی دهندگان را خریداری خواهند کرد. یگانه راه حل ایجاد یک دولت نظامی لائیک می باشد که می تواند برای اصلاح قانون اساسی اقدام و سپس به نفع دولت مدنی منتخب کناره گیری کند.

در عراق وضعیت به همین گونه است گرچه وخیم تر بنظر می رسد. مثل لبنان قانون اساسی از این پس بدست اکثریت شیعه تعیین می شود. با وجود تناقض ظاهری، مقتدا صدر پیش از آنکه شیعه باشد ملی گراست. دقیقاً مثل لبنان، سید حسن نصرالله پیش از آنکه شیعه باشد ملی گراست. او علاوه بر این گفته است که حزب الله به شکلی که امروز وجود دارد تا وقتی وجود خواهد داشت که اسرائیل یک دولت یهودی باقی بماند.

این طرح کاخ سفید در پیوند با طرح فدراسیون روسیه قرار می گیرد که همواره از مسیحیان حمایت کرده ولی همیشه مخالف دولتهای مذهبی بوده است.


پروندۀ ضمیمه :


ترجمۀ حمید محوی

30 اکتبر 2019

لینک متن اصلی :

https://www.voltairenet.org/article208131.html

لینک متن فارسی در شبکۀ ولتر :

https://www.voltairenet.org/article208203.html

۱ دیدگاه

 1. اکمل says

  آقای محوی. من هم فکر می کنم این تحلیل میسان ایرادات اساسی دارد. اولا“ او به اشتباه بیان می دارد که آمریکا برای ترک منطقه خواهان تشکیل دولت های لائیک است و برای این منظور با روسیه همکاری می کند. ریشه ی این تحلیل معلوم نیست و تنها بر حدسیات میسان مبتنی می باشد. تا لائیک را چه بدانیم و به چه کسی لقب لائیک بدهیم ! ممکن است بن سلمان با دادن گواهی نامه به زنان یا برگزاری کنسرت و کشتی کچ زنان و غیره ژست تساهل مذهبی بگیرد، اما مطمئناً شخص ترامپ نیز آگاه است که همین خاندان سلمان بزرگ ترین حامی گروه های تروریستی مثل داعش و القاعده در سرتاسر خاورمیانه و شمال آفریقا است و از این گذشته اندیشه وهابیت همین امروز با قدرت تمام توسط این خاندان تبلیغ و حمایت همه جانبه می شود. اصلا“ اگر ترامپ قصد سپردن منطقه به جریانات مدعی لائیسیته را داشت، متحدان خوش خیال خود در روژئاوا را در مقابل ارتش ترکیه به امان خدا ول نمی کرد.
  اشتباه دیگر این است که در این راستا آمریکا با روسیه هماهنگ است. بر اساس چه مدرک یا نشانه ای؟ روسیه بیشتر به ایران و حزب الله نزدیک بود تا به آمریکا و موتلفانش. چرا این معادلات باید به ناگهان بر عکس شود؟ فقط به دلیل تظاهرات در عراق و لبنان که پشت پرده اش عربستان و بقیه دولت های سوپر ارتجاعی منطقه اند که در ده سال اخیر تحت حمایت آمریکا بیشتر از همه بر آتش فرقه گرایی دمیده اند؟ امروز لاوروف رک و پوست کنده گفت که کشتن البغدادی توسط آمریکا نه قابل تایید است و نه می تواند واقعیت حمایت آمریکا از تشکیل داعش را مخفی کند.
  بنا بر تحلیل میسان، چون اعتراضات در لبنان و عراق با شعار تشکیل دولت سکولار و کناره گیری همه احزاب قومی و فرقه ای جریان دارد، آمریکا و موتلفانش عربستان و اسرائیل از این اعتراضات حمایت می کنند. در حالی که کاملا“ واضح است که این قدرت ها به اسم حمایت از خواسته های مردم مثل همیشه از یکی از جناح غرب گرای قدرت در لبنان و عراق حمایت می کنند. میسان فریب شعار دولت سکولار در عراق و لبنان را خورده است. این اعتراض ها به اسم دولت سکولار انجام می شوند اما در عمل بر علیه جناح های مخالف آمریکا و گروه های وابسته به ایران هستند.
  میسان صحنه را وارونه ترسیم می کند. آمریکا به دنبال کاهش تنش های فرقه ای و قومی نیست ، بلکه عامل اصلی این تنش ها خود اوست.

  دوست داشتم

  • گاهنامه هنر و مبارزه says

   یادداشت شما را دو هفته بعد کشف کردم…من با مهمترین انتقادات شما کاملاً موافقم. «آمریکا به دنبال کاهش تنش های فرقه ای و قومی نیست» و این نظریۀ شما کاملاً با نظریۀ جنگ ترکیبی نزد آندریوف کوربیکو تطبیق می کند یعنی با واقعیت تطبیق می کند. کشته شدن البغدادی نیز نشان از بین رفتن داعش نیست. و مطالب دیگری که در مورد موضع روسیه و آمریکا نوشته بودید، …چند ماه پیش اسپوتنیک مقاله ای منتشر کرده بود و به روشنی نوشته بود که اگر جنگی بین ایران و اسرائیل روی دهد، روسیه از اسرائیل دفاع خواهد کرد و به این معنا که در کنار آمریکا موضع خواهد گرفت. این مقوله های دموکراتیک لائیک یا حقوق بشر نیز اساساً در مرام و مسلک آمریکا جائی ندارد، امپراتوری هدفش فقط گسترش و حفظ امپراتوری ست، به هر قیمت. و استراتژی خاصی هم دارد. من دلایم را برای انتخاب تی یری میسان در توضیح پیشین نوشته ام و تکرار نمی کنم. امروز روی مسائل و منابع دیگری کار می کنم که یکی از آنها « جنگ ترکیبی » ست و بعد نئولیبرالیسم و تخریب اجتماعی که بدان دامن زده و این که ما در متن مبارزۀ طبقاتی چگونه باید با این داده ها رفتار کنیم. چون که بی آنکه بدانیم شاید که همۀ ما در گیر جنگ ترکیبی باشیم…برخی از ما در جعبۀ پست الکترونیک خودمان «ندای ازادی» « تارنمای جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران» را دریافت کرده باشیم، حال باید بتوانیم تشخیص دهیم که این عناصر به طلایگان و آماده سازیهای «جنگ ترکیبی» علیه کشورمان تعلق دارند و یا ارزشهای اجتماعی هستند؟ من هنوز به همان گمانه زنی روز بعد از قتل ندا آقا سلطان، در سایت اخبار روز، پایندم ومی گویم که او را جنبش سبز کُشت. و نباید اجازه دهیم که هم وطنان ما یک بار دیگر قربانی عمال امپریالیستها شوند.

   دوست داشتم

 2. گاهنامه هنر و مبارزه says

  من نیز پس از گردانندگان و مدیران مجلۀ هفته به عنوان مترجم این متن الزاماً با تمام نظرات ارائه شده در این تحلیل و یا در تحلیل های دیگر از تی یری میسان موافق نیستم و یا آنها را صحیح نمی دانم. در اینجا ضرورتی برای گشودن بحث به این اختلاف نظرات نمی بینم. مگر اینکه که از سوی خوانندگان مطرح شود. ولی برای مثال ، او در سال 2012 تصور می کرد که جنگ در شرف تمام شدن است. .در صورتی که امروز می بینیم که جنگ هنوز ادامه دارد. آمریکائی ها نرفته دوباره به سر منابع نفت و گاز سوریه بازگشته اند. انتخاب این تحلیل گر مسائل سیاسی و جغرافیای سیاسی از جانب من به این دلیل بود که او از معدود روزنامه نگاران جبهۀ آلترناتیو غربی (بخوانیم ضد آتلانتیست) بود و هست که پس از دوران جنگ علیه لیبی (…) به ویژ] از آغاز نا آرامی ها و سپس جنگ علیه سوریه در دمشق حضور داشت و دارد و از این دیدگاه منبع دست اولی بحساب می آمد. در نتیجه تی یری میسان بیش از همه به عنوان منبع خبری می تواند برای ما جائز توجه باشد. علاوه بر این تیم او در دمشق با محافل رسمی سوریه و به همین گونه منابع اطلاعاتی غرب نیز در تماس است و نویسنده ای ست که در سوریه خواننده دارد و حتا گویا در ارتش سوریه نیز استراتژی به نظامیان سوریه تدریس می کند.
  در هر صورت من به دلیل کمبود وقت و سنگینی کارهای دیگر نسبت به گذشته خیلی کمتر نوشته های تی یری میسان را ترجمه می کنم، افراد دیگری به شکل دائمی تری کارهای او را بفارسی ترجمه می کنند و در شبکۀ ولتر می شود.
  در پایان این مختصر، فکر می کنم دوستانی که با نظریات تی یری میسان مخالف هستند و یا آن را صحیح نمی دانند به شکل روشنتری به شکلی که می دانند مطرح کنند تا بتوانیم از خود نویسنده بخواهیم توضیح بیشتری بدهد و یا از خودش دفاع کند. یعنی کاری که من گاهی خودم با شبکۀ ولتر انجام می دهم. البته هدف من هیچ گاه متقاعد کردن دیگری به چیزی نیست و صرفاً هدفم این است که نقاطی را در متن مشخص کنم تا بگویم که این جا و یا آنجا قابل تردید است…

  دوست داشتم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.