اخبار ویژه

پیروزی فرناندز و دِ کیرشنر بر ماکری راست‌گرا

Alberto Fernández_krichner


منبع: مورنینگ استار
تارنگاشت عدالت


فرناندز و دِ کیرشنر در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین ماکری راست‌گرا را شکست دادن

شامگاه روز یک‌شنبه اعلام شد که آلبرتو فرناندز و کریستینا دِ کیرشنر در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین مائوریسیو ماکری راست‌گرا را شکست دادند.

فرناندز و دِ کیرشنر برای نرفتن انتخابات به دور دوم باید ۴۵ درصد آراء را به دست می‌آوردند، آن‌ها پس از آن‌که حدود ۹۰ درصد آراء شمرده شد، از این حد نصاب عبور کردند

فرناندز و دِ کیرشنر برای نرفتن انتخابات به دور دوم باید ۴۵ درصد آراء را به دست می‌آوردند، آن‌ها پس از آن‌که حدود ۹۰ درصد آراء شمرده شد، از این حد نصاب عبور کردند.

پیروزی آقای فرناندز و معاون او خانم دِ کیرشنر در آرژانتین چپ را به قدرت بازمی‌گرداند.

با شرکت بیش از ۸۰ درصد رأی دهندگان، رأی‌گیری پیرامون گزینش سیاست‌های ریاضتی آقای ماکری یا «قرارداد اجتماعی» با آقای فرناندز بود.

به نظر می‌رسد آقای فرنادز توانست رأی دهندگانی را جذب کند که از حکومت آقای ماکری که به شدیدترین بحران اقتصادی کشور در چند دهه اخیر انجامیده، بیش‌ترین آسیب را دیده اند.

آقای فرناندز پس از ریختن رأی خود به صندوق گفت: «روزهای «ما» و «آن‌ها» به سر آمده است. ما در یک بحران عظیم قرار داریم. برای چیزی که در پیش داریم همه باید مسؤولیت بپذیرند.»

هواداران او برای جشن گرفتن پیروزی او، حتا پیش از شمارش آراء، در به دفتر مرکزی حزب در بوئنوس آیرس گرد‌ آمدند.

از ژانویه ۲۰۱۸ تاکنون، نرخ فقر در آرژانتین به بیش از ۳۵ درصد افزایش، و ازرش پول ملی (پزو) ۷۰ درصد کاهش یافته است، اما ارزش آن پس از اعلام نتایج انتخابات ۲ درصد بالا رفت.

آقای فرناندز یک ساعت پس از پیروزی انتخاباتی به اوو مورالس به خاطر پیروزیش در بولیوی همسایه تبریک گفت، و خواهان آزادی شخصیت چپ برزیل- لوئیز ایناسیو «لولا» دا سیلوا از زندان شد

آقای فرناندز یک ساعت پس از پیروزی انتخاباتی به اوو مورالس به خاطر پیروزیش در بولیوی همسایه تبریک گفت، و خواهان آزادی شخصیت چپ برزیل- لوئیز ایناسیو «لولا» دا سیلوا از زندان شد.

آقای فرناندز گفت لولا که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ بر برزیل حکومت می‌کرد «ناعادلانه» زندانی شده است.

او در حال حاضر، پس از آن‌که تقاضایش برای حصر خانگی رد شد، به اتهام فساد و پولشویی  ۹ سال زندان خود را سپری می‌کند.

ژائیر بولسونارو رییس‌جمهور برزیل گفت او به رییس‌جمهور منتخب آرژانتین تبریک نخواهد گفت، اما پیش از آن‌که علیه او فعالیت کند منتظر می‌ماند تا بییند «او در قدرت چه کار خواهد کرد.»

آقای بولسونارو که در جریان کارزار انتخاباتی یک منتقد جدی آقای فرناندز بود قبلاً اخطار داد که اگر سیاست‌های آرژانتین پس از انتخاب به چپ چرخش کند برزیل از بلوک مرکوسور (بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی) خارج خواهد شد

آقای بولسونارو که در جریان کارزار انتخاباتی یک منتقد جدی آقای فرناندز بود قبلاً اخطار داد که اگر سیاست‌های آرژانتین پس از انتخاب به چپ چرخش کند برزیل از بلوک مرکوسور (بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی) خارج خواهد شد.

این بلوک برای اقتصاد آرژانتین حیاتی است، و این تهدید می‌تواند به آرژانتین ضربه مالی بزرگی بزند.