کوبا, سياسی

راه رهايي و نجات مردم كردستان كدام است؟ – حسین بهادری

friedlich-kurden-auf-einer

راه رهايي و نجات مردم كردستان كدام است؟

حسین بهادری
خاور میانه در هرج و مرج و آتش جنگ و اشغالگری که امپریالیست ها و هم پیمان های فاشیست آنان برافرخته اند، می سوزد. قبول این واقعیت دانش خاصی نمی خواهد. واقعیت این است با اینکه طبقه کارگر و مردم زحمتکش منطقه حداقل در صد سال اخیر برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی مبارزه کرده اند،  ولی منطقه روی آرامش به خود ندیده و مبارزات مردم در زد و بندهای مرتجعین منطقه و رهبران فرصت طلب و وابسته به فرجام نرسیده است. در این میان مبارزات مردم کرستان از ویژه گی بخصوصی برخوردار است. انگلستان وفرانسه به هنگام انحلال امپراطوری عثمانی و تقسیم بندی خاورمیانه ، توسط انگلیس و فرانسه  با اتکاء به ( پیمان سایک – پیکو ) به ملل منطقه قول آزادی دادند. فرانسه، با جدا سازی کردها و عرب های منطقه از هم، خواهان ایجاد کشور کردستان بود. به علل مختلف موفق به اجرای طرح خود نشد ، و منطقه جغرافیائی کردستان امروز باجمعیت تقریبی ۴۰ میلیون بین چهار کشور ساکن هستند.
در شرایط کنونی امپریالیست ها به سیاست استعماری گذشته ی خود بازگشته اند. آنچه در مسیر تاریخ بر ملت کرد از زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی گذشته مختصرأ به شرح ذیل است:
براساس قرار داد سال ۱۹۲۰توافق امپریالیست ها بر این بود که کشور کردستان شامل بخش هائی از ترکیه، ایران، به وجود اید.
ناسیونالیست های ترکیه تحت رهبری اتاترک با این طرح مخالفت کردند.مخالفت ترک ها منجر به پیمان ۱۹۲۳ شد. بر اساس این عهدنامه، انگلستان و فرانسه توانستند، کشورهای عراق و سوریه را ایجاد کنند.  این در اين عهدنامه که از حمایت امریکا برخورد بود، محلی برای کردها در نظر گرفته نشد. کردها مابین ترکیه، ایران و دو کشور تازه تاسیس یافته تقسیم شدند. این نخستین ضربه امریکا به کردها بود.
از این تاریخ تا به امروز امپریالیست ها و رژیم هاي مرتجع و دست نشانده منطقه از کردها به مثابه اهرم فشار بر مخالفان خود و  با دادن وعده سر خرمن به كردها، از آنها استفاده مقطعی کرده اند.
از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۳ کردهای عراق علیه حکومت مترقی قاسم مسلح شدند. در سال۶۳ صدام حسین با حمایت امریکا، از طريق کودتا، حکومت قاسم را سرنگون کرد. در اين شرايط بود كه باز کمک به کردها قطع شد. این دومین ضربه بود.
در سال ۱۹۷۰ صدام حسین بایک چرخش به شوروی متمایل شد. با فرمان امریکا به رژیم شاه، کردهای عراق تحت رهبری ملا مصطفی بارزانی مسلح شدند. به دنبال برآورد شدن منافع امریکا، بین رژیم وابسته شاه و رژیم صدام حسین در عراق سازش برقرارشد و کمک ها به کردها قطع گردید. ارتش عراق در برابر چشم جهانیان هزاران نفر از مردم زحمتکش کرستان عراق را قتل عام کردند. و صدائی از متحدین کردها در نيامد.
در جنگ ایران و عراق بین سالهای ۱۹۸۰ تا پایان جنگ، رژیم در راستای سیاست پاک سازی، شهر قلعه دیزه را بابیش از صدهزار نفر با خاک یکسان کرد. در آنزمان هم نه تنها صدای اعتراضی از جهان سرمایه داری به گوش نرسید، بلکه احزاب و سازمانهای ایرانی مستقر در منطقه چشم خود را در برابر اين جنايت ضد بشري بسته و دم   برنياوردند.
در تاریخ ۱۶ تا ۱۷ مارس ۱۹۸۸ (آن۲۵اسفند۱۳۶۶)حلبچه توسط رژیم صدام حسین بمباران شیمیائی شد. این حمله نزدیک به ۳۲۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر را کشت و نزدیک به ۷۰۰۰ هزار تا ۱۰۰۰۰ هزار نفر را زخمی کرد که اکثراً از غیرنظامیان بودند؛ صدها تن دیگر بر اثر عواقب، بیماری‌ها و نقص جسم در هنگام تولد در سال‌ها پس از حمله، جان باختند. تا حمله عراق به کویت و جنگ خلیج، صادرکنندگان مواد شیمیائی به عراق نه تنها این جنایت ضد بشری را محکوم نکردند، بلکه حتی از فروش تسلیحات ممنوعه اظهار پشیمانی نکرده اند.
در جنگ اول خلیج بوش پدر از مردم عراق به ویژه از کردها و شیعه ها خواست شورش كرده و صدام را سرنگون كنند. ولی زمانی که صدام سرکوب وحشیانه شورشان را آغاز کرد، امریکا مثل همیشه کاری نکرد.
امریکا با قرار دادن «پ ک ک» در فهرست سازمان های تروریستی، دست ترکیه را در ویران کردن هزاران روستا و قتل عام کردها بازگذشت.
دولت خود مختار کردستان عراق به پيشنهادمسعود بارزانی و با پشتیبانی امریکا دست به همه پرسی، برای استقلال کردستان زِد،  ولی امریکا به دنبال اعتراض دولت های عراق، ترکیه و ایران پشت کردها را مجددا خالی کرد.
هفته اول اکتبر دونلد ترامپ گفت: زمان کنار کشیدن آمریکا از جنگ‌های بی‌پایان مضحک فرا رسیده که این کشور بعد از سه سال خود را از جنگ‌هایی که «بسیاری از آنها قبیله‌ای است» کنار بکشد و سربازانش را به کشور برگردند.
دونلد ترامپ در ادامه نوشت که «اکنون ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها باید فکری به حال این وضعیت بکنند. ما هفت هزار مایل دورتریم و هر وقت داعش به ما نزدیک شد آن را نابود می‌کنیم
بدون شک تصمیم ناگهانی ترامپ برای خارج کردن نیروهای خود از سوریه، در حالی که ارتش ترکیه همراه با گروه های فاشیستی » ارتش آزاد سوریه » آماده پاک سازی مردم کردستان هستند به معنی اخص کلمه خالی کردن پشت کردها و شرکت در کشتار مردم كردستان بود.
زیر تعهدات زدن، از خصلت ذاتی امپریالیسم امریکاست. تاریخ امریکا مملو از خیانت به مردم جهان است.
بدون شک مردم کردستان همان طور که توانست با ابتدائی ترین سلاح، تهاجم داعش را به کوبانی در هم بشکنند و در صحنه نبرد حماسه های فراموش نشدنی بيافريند، خواهند توانست با اتکاء به نیرو ی خود بدون وابستگی و امید بستن  و به امپریالیست ها و مرتجعین، در اتحاد با نیروهای مترقی و انقلابی منطقه به خواسته های اصولی و به حق خود برسند.