رسانه ها

آسانژ با نشانه های آشکار شکنجه روحی و مواد مخدر در بیدادگاه بریتانیا

بر اساس گزارش خبرگزاری ها جولیان آسانژ ، بنیانگذار ویکی لیکس ، روز دوشنبه در اولین جلسه دادرسی دادگاه خود در لندن با وضعیت کاملا غیر معمولی و با نشانه های آشکار شکنجه روحی و احتمالا شکنجه با استفاده از مواد آرام بخش و مخدر حاضر شد تا جایی که نام و سن خود را در پاسخ به قاضی به یاد نمی آورد و با لکنت بیان کرد.

این اولین حضور عمومی بنیان گذار ویکی لیکس در جلسه بیدادگاه در لندن است. در جریان برگزاری این دادگاه مخالفان بازداشت و احتمال استرداد آسانژ به ایالات متحده در بیرون دادگاه وست مینستر دست به تظاهرات زدند.

آسانژ ، ۴۸ ساله ، که هفت سال در سفارت اکوادور اقامت داشت، قبل از آنکه در ماه آوریل در سفارت اکوادور و با خیانت دولت این کشور در لندن بازداشت شود، می دانست که هم چنان با ۱۸ فقره اتهام در ایالات متحده نیزروبرو است. یکی از آنها توطئه برای هک کردن «رایانه های دولتی و نقض قانون جاسوسی در آمریکا» است. (البته آشکار است که ویکی لیکس و آسانی کوچکترین دخالتی در هک کردن سرورها نداشتند و این اطلاعات توسط هکرها برای آنان ارسال میشود، هک و جاسوسی از دیگران کار هر روز دولت ها بویژه آمریکا میباشد) تنها این اتهام ساختگی می تواند جولیان آسانژ را با دهه ها زندان روبرو کند.

برخلاف آخرین تصاویر او پیش از بازداشت در ماه آوریل گذشته، آقای آسانژ حاقل پانزده کیلو لاغر شده بود.

با این حال برای عنوان نام و تاریخ تولد خود در آغاز دادرسی مقدماتی در این پرونده ، چندین بار به لکنت افتاد و گفت چیزی بیاد نمی آورد.

هنگامی که قاضی در پایان جلسه از او پرسید که آیا می داند چه اتفاقی افتاده است و چرا بازداشت شده است، آقای آسانژ پاسخ داد «نه دقیقا». همزمان بنیان گذار ویکی لیکس از شرایط موجود در زندان شکایت کرد و گفت که قادر به «درست فکر کردن» نیست.

زن قاضی بدون کمترین توجهی به پاسخ آسانژ و با بی رحمی غیر قابل تصوری گفت که وکلایش بعداً او را توجیه کنند

جولیان آسانژ «عدالت» دادگاه را زیر سوال برد و گفت در حالیکه شاکی وی یک قدرت جهانی است و تمام زمان و امکانات لازم را برای توطئه و تحقیق علیه وی را در اختیار دارد٫ او در شرایط کنونی نمی تواند روی هیچ چیزی تحقیق کند و به هیچ یک از نوشته هایش دسترسی ندارد. یکی از بزرگترین افشاگران چند دهه اخیر اعلام کرد که شرایط بسیار بدی در زندان دارد.

سردبیر کنونی وبسایت ویکی لیکس که در بیرون دادگاه حاضربود اعلام کرد که شواهد و مستندات جدیدی مبنی بر جاسوسی دستگاه های امنیتی ایالات متحده، از جمله سازمان سیا، از وکلای جولیان آسانژ در ماه های اخیر وجود دارد. وی تاکید کرد که جولیان در شرایط ناعادلانه و شرم آوری نگهداری می شود.

مارک سامرز ، وكیل جولیان آسانژ اظهار داشت كه دادرسی استرداد آسانژ به ایالات متحده که قرار بود در ماه فوریه برگزارشود به دلیل پیچیدگی پرونده باید به مدت سه ماه به تعویق بیفتد. وی به دشواری برقراری ارتباط با آسانژ اشاره كرد و گفت كه وی در زندان كامپیوتر ندارد. قاضی درخواست تعویق جلسه دادگاهی مربوط به حکم استرداد را رد کرده است.

قاضی دادگاه در طول برگزاری آن رفتاری بسیار نامناسب و یکسویه علیه آسانژ داشت و حاضر به قبول هیچ خواسته ای از وکلای آسانژ نبود، درخواست عقب انداختن تاریخ تحویل آسانژ به آمریکا نیز از سوی او رد شد، تقاضای تمدید زمان برای تحقیقات بیشتر نیز رد شد، قاضی از پیش از شروع تصمیم خود را گرفته بود و توسط مأموران امنیتی سیا در محل کنترل میشد.

دو مامور مسلح آمریکائی هم در دادگاه حاضر بودند. بر طبق توافق نامه استرداد مجرمین اگر جرم متهم سیاسی باشد بریتانیا اجازه استرداد وی را به آمریکا ندارد،اما تمام سعی قاضی جلوگیری از اعلام سیاسی بودن جرم بود.

جولیان آسانژ ۴۸ ساله یازدهم آوریل گذشته پس از خیانت دولت و سفارت اکوادور به قانون یاسی اکوادور و همکاری با پلیس لندن بازداشت شد. آسانژ برای بسیاری از مردم با وجدان جهان، روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و اندیشمندان از جمله نوام چامسکی یک قهرمان و ناجی است. همزمان این شهروند استرالیایی، از نگاه دولت ها و حاکمان کشورهای درگیر در رسوایی ویکی‌لیکس، و به‌ ویژه ایالات متحده، یک خائن وعنصری نامطلوب برای صلح و امنیت جهانی است. بی دلیل نیست که استرداد احتمالی آسانژ به آمریکا می تواند تبعات فراوانی برای دولت بریتانیا دست کم از سوی هواداران میلیونی بنیانگذار ویکی لیکس داشته باشد.