پرش به محتوا

استمداد حزب کُرد سوری از اسرائیل

به گزارش رادیو اسرائیل، یک فرمانده عالی رتبه شبه نظامیان کُرد مستقر در شمال سوریه که خواستار عدم افشای نامش شد، به رادیو ارتش اسرائیل گفت که تنها راه کمک تل آویو به شبه‌نظامیان کُرد، تحت فشار قرار دادن واشنگتن برای ماندن در سوریه است.

او در این مصاحبه گفت که ادامه حملات ترکیه نمی‌تواند آنها را از شمال سوریه بیرون کند و علی‌رغم آتش‌بس در «رأس العین»، این کشور به حملات خود ادامه می‌دهد.

«روعی کایس» روزنامه‌نگار اسرائیلی که این گفت‌و‌گو را انجام داده، توضیح نداد که از طریق تلفن با این فرمانده کُرد گفت‌و‌گو کرده یا در شمال سوریه حاضر شده است. او نوشت که همزمان با انجام این مصاحبه در صبح روز یکشنبه (دیروز) درگیری‌ها در مناطق «رأس العین» و «تل عبید» جریان داشت.

شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» که در خدمت امپریالیسم آمریکا بودند بعد از ظهر روز یکشنبه (دیروز) شهر «رأس العین» را ترک کرده و ارتش ترکیه و نیروهای همسو با این کشور در این شهر مستقر شدند.

این فرمانده کُرد، در ادامه با حمله به «دونالد ترامپ» گفت که توافق آمریکا با ترکیه بر سر آتش‌بس شاید برای آمریکا مطلوب باشد اما برای کُردها این چنین نیست.

او تأکید کرد که این توافق منافع آمریکا را نیز در بلند مدت تأمین نمی‌کند و در صورت ادامه یافتن حملات ترکیه، این فقط شبه‌نظامیان کُرد نیستند که در خطر قرار می‌گیرند؛ بلکه باقی اقلیت‌های ساکن در شمال سوریه نیز به خطر می‌افتند.

استمداد این فرمانده عالی‌رتبه کُرد سوریه از رژیم اسرائیل در حالی است که مقامات اسرائیلی نیز از خروج بخش اعظمی از نیروهای آمریکا از سوریه نگران هستند. «موشه کهلون» وزیر دارایی رژیم اسرائیل پنجشنبه هفته گذشته در یک مصاحبه گفت: «تصمیم آمریکایی‌ها [برای خروج از سوریه] خوب نبود».

وبگاه عربی‌۲۱ نیز در این خصوص نوشت که در روزهای گذشته، چند تن از مقامات اسرائیلی خواستار حمایت‌های تسلیحاتی و مالی از شبه‌نظامیان کرد سوریه شده‌ و رئیس‌جمهور آمریکا را به «خیانت به کردها» متهم کرده‌اند.


https://www.timesofisrael.com/syrian-kurdish-military-official-calls-on-israel-to-take-action-against-turkey/


https://glz.co.il/%D7%92%D7%9C%D7%A6

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: