اخبار ویژه

پاسخ سفارت روسیه به ادعای بلغارستان در خصوص نقش اتحاد شوروی در جنگ جهانی دوم

سفارت روسیه در بلغارستان از موضع اعلام شده این کشور در رابطه با نقش اتحاد شوروی در جنگ جهانی دوم اظهار تأسف کرد. به این ترتیب این نمایندگی سیاسی بیانیه وزارت خارجه بلغارستان در باره برگزاری نمایشگاه اسناد بمناسبت ۷۵-مین سالگرد آزادسازی اروپای شرقی را تشریح نمود. پیشتر وزارت خارجه بلغارستان اعلام کرده بود، که سهم اتحاد شوروی در شکست نازیسم در اروپا قابل انکار نیست. با وجود این، بلغارستان نباید چشم خود را براین واقعیت ببندد، که ارتش اتحاد جماهیر شوروی نیم قرن سرکوب، توسعه اقتصادی ناهنجار و همچنین، جدایی از فرایند شکوفایی در کشورهای توسعه یافته اروپا را به خلقهای اروپای مرکزی و شرقی تحمیل نمود.

نظر نمایندگی سیاسی روسیه در رابطه با این موضوع، در صفحه فیسبوک این اداره منتشر شده است.

نمایندگی سیاسی توضیح می‌دهد، که نمایشگاه منحصرا بمنظور آشنایی جامعه بلغارستان با اسناد بایگانی جمهوری فدراتیو روسیه دایر شده است. گفته می‌شود، که پیشتر بسیاری از اسناد نامعلوم بود یا اخیرا از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده است. آنها از نقش کلید ارتش سرخ در رهایی بشر از طاعون فاشیسم گواهی می‌دهند.

لازم به ذکر است، که تلویزیون خبری «روسیه ۲۴» در بخش مشروح اخبار روز ۴ سپتامبر خود، ضمن توضیح بیشتردر مورد بیانیه وزارت خارجه بلغارستان در باره برگزاری نمایشگاه اسناد در صوفیه اضافه کرد، که وزارت خارجه بلغارستان قبل از دیدن و بررسی اسناد نمایشگاه و با پیروی از سه جمهوری حوزه دریای بالتیک و لهستان، هنگامی چنین موضعی را اتخاذ نمود، که کنگره آمریکا ۵۶ میلیون دلار برای تجهیز و بازسازی نیروی هوایی این کشور اختصاص داد.

نشانی‌های خلاصه و مشروح خبر، مناظره و مصاحبه پیرامون آن:

https://www.vesti.ru/doc.html?id=3185432
https://www.vesti.ru/doc.html?id=3185432