سياسی, سرتیتر

بازگشت به ریشه‌ها

farc_20171


منبع: دنیای جوان
تارنگاشت عدالت


اختلاف نظر در جنبش  FARC: ، فراخوان برای تاسیس «جنبش بولیواری» جدید. دولت قراردادصلح را نقض می‌کند

روز ۲۷ اکتبر  در کلمبیا انتخابات ایالتی صورت خواهد گرفت. برای اولین بار حزب FARC که از بطن جنبش پارتیزانی کشور پدید آمده بود در این انتخابات شرکت خواهد کرد و نامزدهای خود را برای کرسی‌های پارلمان‌های ایالتی معرفی خواهد نمود. به طوری که آژانس خبری  Prensa Ruralگزارش داد  این حزب ۸۰ لیست انتخاباتی در در ۲۱ ایالت از ۳۲ ایالت آماده کرده است. در ایالات دیگر این حزب در ائتلاف با نیروهای مترقی دیگر شرکت خواهد داشت.

مبارزه انتخاباتی تحت‌الشعاع اختلاف نظر روزبه روز عمیق‌تر شونده در درون FARC قرار دارد. روز ۵ شنبه گذشته پرتال اینترنتی Agencia Bolivariana de Prensa یک «نامه سرگشاده به جانشینان بولیوار» که نویسندگان آن ناشناس ماندند، منتشر کرد که طی آن فراخوان  احیای مجدد «جنبش بولیواری برای یک کلمبیای نوین» ارایه شده بود. در ابتدا این سازمان که در سال ۲۰۰۰ به ابتکار «آلفونسو کانو» یکی از رهبران سازمان هنوز فعال پارتیزانی FARC-EP تاسیس شده بود، قرار بود به عنوان سازمان توده‌ای سیاسی ولی مخفی در کنار شورشیان برای احقاق عدالت اجتماعی و دمکراسی و حاکمیت خلق در خدمت بسیج توده‌ها قرار داشته باشد. «کانو» در سال ۲۰۱۱ به دست ارتش کلمبیا به قتل رسید.

۱۹ سال بعد از تاسیس این سازمان طی این نامه یکی از شعارهای اصلی جنبش مجدداً مطرح شده است: «خلق نباید بیش از این متفرق بماند.» این نامه با ترازنامه تکان‌دهنده‌ای از تحقق قرارداد صلحی که بین FARC-EP و دولت به امضأ رسیده بود آغاز می‌گردد.  مثلاً این‌که اصلاحات ارضی موعود تنها «رویایی» بیش نبود  زیرا دولت کلمبیا  تاکنون به وظیفه خود عمل نکرده. تقسیم ۱۰ میلیون هکتار زمین که باید بنا بر قرار داد نامبرده بین دهقانان کوچک و فقیر تقسیم می‌شد تا امروز تحقق نیافته. برعکس! استابلیشمنت کلمبیایی کماکان حضور کنسرن‌های فراملیتی، زمینداران بزرگ، صنایع کشاورزی و سوداگران مالی را  تقویت می‌کند.

همین‌طور در متن نامبرده پیگرد سیاسی نیروهای مترقی و اعضای آن شدیداً محکوم می‌شود. از زمان امضأی قرار داد در پایان سال ۲۰۱۶ تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر از کنشگران فعال سیاسی جنبش‌های اجتماعی  و بیش از ۱۴۰ نفر از مبارزین سابق FARC به قتل رسیده‌اند. این یک«جنگ کثیف  است که عملاً  وعده توسعه دمکراسی  را آن طور که در قراردادصلح  منظور شده بود، نابود می‌سازد». همین‌طور وارونه کردن مبحث «برخورد قضایی ویژه برای صلح» که در گفتگوهای صلح بین پارتیزان‌ها و دولت مطرح شده بود مورد انتقاد شدید قرار می‌گیرد. . طبق این بند می‌بایست جنگ داخلی که ده‌ها سال به طول انجامید، مورد بررسی قرار گرفته و حقیقت، عدالت و غرامت ممکن و تضمین شود تا دیگر چنین جنایاتی هرگز تکرار نگردد. ولی وظیفه هیات قضایی ویژه ‌ای که در قرارداد تعیین شده بود پس از امضای قرارداد توسط پارلمان کلمبیا تغییر داده شد به طوری عملاً تنها پارتیزان‌های سابق برسکوی اتهام خواهند نشست در حالی که متهمین ساختارهای دولتی  و شبه‌نظامیان بی‌جزا می‌مانند.

تقریباً در پایان نامه سرگشاده نویسندگان بی‌نام، مقاومت «قهرمانانه» رهبران FARC «خِسوس سانتریش» و «ایوان مارکز»، «رفقایی که آنان را مشایعت می‌کنند» و  انتقاد از خود آنها را مورد ستایش قرار می‌دهند. این دو رهبر FARC  در مذاکرات صلح هاوانا نقش مهمی ایفأ کردند: «مارکز» رئیس هیات مذاکره کننده بود و «سانتریش» یکی از مهم‌ترین معماران قراردادصلح محسوب می‌شد. در سال گذشته مارکز در واکنش به فقدان تضمین امنیتی  برای پارتیزان‌های سابق  مخفی شد. او طی یک پیام ویدیویی به کنفرانس روزالوکزمبورگ در برلین  اعلام کرد که پاتیزان‌ها بیهوده با این سرعت سلاح‌های خود را بر زمین نهادند  و باید در این مورد از خود انتقاد کنند. او این گام را خطا نامید. سانتریش» به اتهام ارتباط با کارتل مواد مخدر ۱۴ ماه در زندان بود. ایالات متحده آمریکا خواستار تحویل وی شد. او نیز هم‌چنین پس از آزادی از زندان،  دوماه پیش در محل نامعلومی مخفی شده است.